+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Yaptiklari sapiklik degil sahtekarlik...

 Islamseli.Net Katagorisinde ve  Serbest Bölüm Forumunda Bulunan  Yaptiklari sapiklik degil sahtekarlik... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>İslamiyetin onlarca sapık fırkaya ayrıldığı yılları yaşıyoruz.Bazı aydın kimseler asırlardır, ecdadımızın,ulemanın takip ettiği istikametten değil de kendi kafalarından kendilerini müctehid addederek dolayısıyla da edille-i şeriyyeyi kendi anladıklarına gore tatbik ederek islamiyeti yaşıyorlar ya da yaşadıklarını zan ediyorlar.Özellikle internette ve televizyon ekranlarında boy gösteren bu mülevvizler hakkında söylenecek aslında fazla bir ...

 1. #1
  Status
  Offline
  gultanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  205
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Yaptiklari sapiklik degil sahtekarlik...

  Yaptiklari sapiklik degil sahtekarlik...
  İslamiyetin onlarca sapık fırkaya ayrıldığı yılları yaşıyoruz.Bazı aydın kimseler asırlardır, ecdadımızın,ulemanın takip ettiği istikametten değil de kendi kafalarından kendilerini müctehid addederek dolayısıyla da edille-i şeriyyeyi kendi anladıklarına gore tatbik ederek islamiyeti yaşıyorlar ya da yaşadıklarını zan ediyorlar.Özellikle internette ve televizyon ekranlarında boy gösteren bu mülevvizler hakkında söylenecek aslında fazla bir şey yok.Allaha havale edip insan olarak da düşüncelerine saygı duyarak onları kendi hallerine bırakmalıyız.Ama biraz islami ilimlere vakıf olanlar anlayacaklardır ki; bunlar islamiyeti kendi kafalarına gore yorum yapıp amel etmekten daha ziyade, islam diniyle dalga geçmekte ve oyuncak gibi oynamakta ve en önemlisi de halkı göz gore gore kandırmaktadırlar.
  Bu batıl düşünceli bilgisiz ve beceriksiz diplomalı sahtekarlar çeşitli nevilere ayrılmaktadır.Diplomalı diyoruz, çünkü hepsi de ilahiyat ilimlerinde zirveye çıkmış yada bazıları halkın gözünde islami lider makamına kaim kişiler.Kimisi sünneti inkar eder, kimisi mezhebi inkar eder, kimisi tasavvufu inkar eder, kimisi Kuranı kerimde bile sabit olan bazı kavramları inkar eder ya da Kuran-I Kerimdeki ayetleri öyle güzel oyunlarla bizlere sunar ki, azıcık gaflet etsek, dediklerine iman edivereceğiz.

  Özellikle televizyon ekranlarında sosyete kanallarında açılan dini programlardaki bu diplomalı melunlar, o kadar mantıklı ve güzel konuşuyorlar ki, ayet ve hadisleri ya da diğer dini delilleri güya o kadar güzel tefsir ediyorlar ki saf halkımızın bunlara inanmaması mümkün değil.Çünkü halk ne bilsin onların sahtekar ya da oyuncakçı olduklarını.Onların gözünde ilahiyat profu allameler topluluğu…

  Genel bir değerlendirme yaptıktan sonra özellikle sünnet konusunda kurdukları saçma kaziyelerle müslümanları heba etmek isteyenlere cevap niteliğinde gerekse sünnetin asıllarıyla ilgili malumatlar vermek isteriz.
  Malumunuzdur ki sünnet; peygamberimiz s.a.v den sadır olmuş fili kavli ve takriri hareketlerdir.Şimdi önemli sorunmuş gibi gösterilmeye çalışılan iki hadiseyle karşı karşıyayız.Birincisi; Peygamberimizde insandı, o da kızar, hata yapar ya da yanlış bir şey söylerdi.O yüzden Peygamberimizin her ağzından çıkan doğru olacak diye bir şey muhaldir.Bir diğeri ise; Peygamberimizden her sadır olan fiil bizim için huccet olsa bile 1500 yıla yakın zamandır aramızda olmayan bir paygamberin sözleri nasıl olur da insanların değiştirmelerine uğramadan, bize intigal eder.Yani ne bilelim biz hadis kitaplarındaki Peygamberimize isnat edilen sözlerin gerçekte ona ait olduğunu?

  Gerek Kuranımız gerekse sünnet bizlere geçmişten beri yaşayan insanların haberleri ile geldi.Ama insanlar vasıtasıyla bize kadar intigal eden bu bilgiler aslında gerçekten orjinalliğini yitirerek ya da değiştirilerek mi geldi ya da böyle bir ihtimal var mıdır?

  Sünnet münkirlerini merak ediyorum, Kuranı Kerimi de bize intigal ettiren insanlar aynı insanlar, hadis-i şerifi intigal ettiren de aynı insanlar.Kuranın orjinalliğini yitirdiğini söyleyebilirsiniz, o zaman kafir olduğunuza hükmeder saygı duyarız. Kuranı Kerim bozulmamıştır ama sünnetin bozulmadığı ne malum demek ne kadar abes.Usulu fıkıha vakıf arkadaşlar diyecekler ki Kuran tevaturen gelmiştir. Evet bila tevatur mengul kuran olmaz ama sünnetten de tevatur yoluyla gelenler var.Peki onlara neden inanmıyor münkirler?Adam ben sünnetin sadece tevaturuna inanıyorum, meşhur ile ahadlerine inanmıyorum dese belki bi nevi hak verilebilir.

  Üç beş ukala, Ashabı kiramın rivayet ettiği hadislere “nerden bilelim değiştirmediklerini” derken, onlara o gözle bakarken Peygamberimiz s.a.v ashabı için”Ashabım gökteki yıldızlar gibidir.Hangisine uyarsanız hidayete erersiniz.” (İnsanların en hayırlısı asrımdaki müslümanlar Eshab-ı kiram]dır. Onlardan sonra en iyileri, onlardan sonra gelenler [Tabiin]dir. Onlardan sonra en iyileri, onlardan sonra gelenler [Tebe-i tabiin]dir. Bunlardan sonra yalan yayılır. Bunların sözlerine ve işlerine inanmayınız!) [Buhari]Buyuruyor ve her zaman her yerde ashabına olan güvenini ve onların ne kadar temiz insanlar olduklarını ve onlara her beyanatına itikad etmemiz gerektiğini ifade ediyor.Hatta tabiin ulemasının en büyüğü Veysel Karani hazretleri bile Peygamberimizi görüp ashap olmakla şereflenen (kafirken Hz Hamzanın ciğerini söken sonra da müslüman olan) Hazreti vahşinin atından çıkan tozun zerresi kadar olamayacağı çeşitli kitaplarda mezkur. Kaldı ki bırakın usulu fıkıh ilmini basit bir hadis kitabını okuyan ya da hadis nasıl nakloluyor diye açıp kitaba bakan bir kimse, hadisi rivayet etmekte belirli şartların olduğunu, herkesin rivayet ettiği hadisin muteber olmadığını ve onların ne kadar muazzam ve muhterem zaatlar olduklarını göreceklerdir.Öyle olmuş ki devesine otu uzatıpta geri çekerek aldatan kişininin dini yaşantısı mükemmel olmasına rağmen sadece bu davranışından dolayı hiç bir hadisine itibar edilmemiştir.Sahihi Buhari Hazretleri hadisin sahih olduğuna dair tüm delilleri çok hassas bir şekilde inceledikten sonra onunla iktifa etmeyip rüyasında Rasülüllah s.a.v efendimize sunar, efendimizin”Evet! O söz bana aittir.” Tebliğatından sonra kitabına yazardı.Ve bunun gibi bir çok örnek vermek mümkün.

  Bir diğer inkar konusu;Peygamberimizin tüm kavillerinin ve fiillerinin bizim için amel edilmesi gerekli haller olup olmadığı.Peygamberimizin insan olması hasebiyle hata yapıp yapamayacağı tartışması.Muhtasar ilmihallerde bile mezkurdur ki Peygamberler günah işlemekten masumdurlar.Bakın Molla Hüsrev hazretleri mirgat kitabında vahyi nasıl açıklıyor.Mübelliğ(tebliğ edici) olduğu yakinen bilinen Peygamberimizin melekten işittiği vahiy (Kuranı kerimdir).Meleğin işaretiyle Rasülüllah s.a.v efendimize zahir olan vahiydir(hadis-I kudsi).Diğer bir vahiy kısmı ise Hazreti Allahın ilhamıyla yakinen Peygamberimiz s.a.v efendimizin kalbine zahir olan vahiydir ki buda sünnettir.Görüldüğü gibi sünnetler, yani peygamberimizin gavilleri de vahiy.Kuranı kerimde bu konu açıkça dile getirilmiş.Hasr süresinin 7. ayetinde.” size Rasülüllah s.a.v bir şey getirdiği zaman hemen onu alın, nehy ettiklerinden ise sakının.”Başka bir ayeti kerime de “vema yentigu anil heva, in hüve ille vahyün yüha, yani Rasülüllah (sav) hevasından konuşmaz, o ancak vahyolunanı konuşur.”Başka bir ayeti kerime de (Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfir olduğu beyan ediliyor. [Nisa 150,151Daha bir çok edillei şeriyyeyle ısbat edilecek kadar kati bir hüküm .
  24 Şubat 2005 fazilet takviminin arkasındaki şu beyanat ne kadar dikkat çekici: Abdullah bin Amr r.a der ki:Ben Rasülüllah s.a.v den duyduğum her şeyi ezberlemek ister ve yazardım.Kureyşli sahabiler beni bundan nehy ettiler: “Sen Rasülüllah s.a.v den duyduğun her şeyi yazıp duruyorsun ama, Rasülüllah s.a.v beşerdir.Gazap halinde de rıza halinde de söz söyler.” Dediler.Bunun üzerine bir müddet yazmaktan vazgeçtim.Nihayet durumu Rasülüllah s.a.v efendimize arz ettim.Ağzına parmağıyla işaret ederek: “Yaz! Varlığım kudret elinde bulunan Allah’a yemin ederim ki, buradan hak sözden başkası çıkmaz.” Buyurdu.Ya RasülAllah rıza halindede gazap halinde de mi? diye sordum.”Evet bana bu hallerde de haktan başka söz söylemekliğim yaraşmaz.” Buyurdu.

  Ya şer isminde malum ilahiyat pırofu adam”Kurandaki asıl islam bu” diye bir kitap çıkarmış.Çıkarabilir, sünneti inkar da edebilir.Ama yaptığı tezini ısbat değil sahtekarlık.Bakınız Nisa süresindeki 59. ayet aynen şu şekilde (ve ize tenazatüm fi şeyin(siz bir şeyde ihtilaf ettiğiniz zaman) (ferüddühü ilellahi)(onu Allahdan yani kurandan anlayın).Daha neden anlayın(verrasüli=Rasülüllahdan yani sünnetten anlayın.)Adam Kitabında diyorki efendim bir ihtilafa düştüğümüz zaman Hz Allah Kurana bakınız diyor isterseniz Kurana bakın diye bu ayetin bir kısmını delil gösteriyor.(Verrasüli) kısmını ise mevzuu bahis bile etmiyor.Neye benziyor biliyor musunuz.Bektaşiye sormuşlar neden namaz kılmıyorsun diye.O da Kuranda öyle diyor demiş(la tegrabüssalate).Devamını oku demişler(ve entüm sükera= sarhoş olduğunuz halde), ben hafız değilim demiş.Şimdi bunu mizah malzemesi olarak kullanıyoruz ve gülüp geçiyoruz.Ama diğer adam ise buna benzer bir ayeti bize delil olarak gösteriyor.Ne yaparsın, ne edersin…..Adama da hak vermek lazım aslında.Sünneti inkar için malzeme bulması gerekiyor, ya da büyükleri öyle arzu ediyor.Sahih bir kaynak bulamayınca ne yapsın gariban,Kuranı kerimdeki sünneti ısbat eden ayeti evirerek çevirerek aleyhte kullanıyor.İddia ediyorum ki büyükleri sünneti ısbat için kitap yaz deseler ansiklopediler dolusu bilgiye ulaşacak.Ve hiç de sahtakarlığa tenezzül etmeyecek.

  Ben cook merak ediyorum.Bu adamlar namaz kılıyorlar mı.Kılıyorlarsa yine merak ediyorum, kılınış şeklini nerden öğrendiler.Madem sünneti delil Kabul etmiyorlar.Çünkü tek kaynakları olan Kuranı Kerim onlara sadece namaz kılın diyor.Savundukları gibi yaşasalar ya da amel etseler yine gam yemeyeceğiz ama işlerine gelen yerlerde de inkar ettikleri sünnetleri delil göstermeleri bizlerle ne kadar dalga geçtiklerini gösteriyor.Yine bir programda Türkçe kuranla namaz olur mu tartışması var.Fıkhı tamamen inkar eden adam diyor ki,”efendim elbette olur, bakın imamı azam bile olur diye ictihad etmiş.”Be adam sen hem fıkha, imamı azamlara saygın yok, onların ictihadlarını hiçe sayıyorsun işini geldiği zamanda delil olarak gösteriyorsun.Kaldı ki İmamı azam hazretleri fıkhül ekber isimli kitabında bu ictihadından döndüğünü yani mealden kıraatin caiz olmadığını beyan ediyor.
  Bu anlattıklarımız sadece bir ikisi.İzah etmeye çalıştığımız dinimizle oyuncak gibi oynayıp halkı kandırıyorlar.Ama Kuranı biz indirdik onu koruyacak olanda biziz ayeti varya, bu ayetle teselli oluyorum.Ahir zamanda böyle kişilerin olacağını efendimiz sa.av asırlar öncesinden haber vermiş. (Bir zaman gelir “Kur’andan başka şey tanımam” diyenler çıkar) (E. Davud)(Sünnetimi öldürüp dini bozmaya çalışanlara lanet olsun) (Deylemi)

  Bu tür yazıları yazmaya devam edeceğiz.Edillei şeriyyenin hepsinin de bizler için huccet olduğunu elimizden geldiği kadar izaha çalışacağız.Bu islam düşmanlarına karşı her zaman elimizden geldiği kadar mücadele edeceğiz.Rabbim ehli sünnet çizgisinden kaydırmadan dari bekaya intigalimizi nasip eylesin.Cümlemizi masivanın köleliğinden hürriyyete kavuştursun.


  AMIN

  islami sohbet, dini sohbet, dini forum


  Konu gultanesi tarafından (08-11-2009 Saat 02:07 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Status
  Offline
  islaMseli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  668
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Allah razı olsun cok güzel bir konuya deginilmiş hatta bu konuyu islamisohbet10.com ve islamisohbetci.net forumlarınada eklenmesini rica ediyorum. Ve yine bu konu herzaman islami sohbet sitemiz de sohbet olarak devamlı işlenmeli . çünkü malesef çagımzda kendini bilmez belamlar çogaldılar bu dini bu hale getirmek icin var güçleriyle çalışmaktadırlar hepimiz bu konularda duyarlı olmalıyz.. bu konu islamseli sitesinde işlendigiş icin cok mutluyuz


+ Cevap Ver

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


Rabbin kim? (Cevabı Büyük Harfle Yazınız)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277