+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Chat’a giden yol ‘FORUM’ lardan geçer...

 Islamseli.Net Katagorisinde ve  Serbest Bölüm Forumunda Bulunan  Chat’a giden yol ‘FORUM’ lardan geçer... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Muhterem Sanal Âlemdeki Okuyucular... İşini gücünü, msn ini, Chat’ını bir tarafa bırakıp, beni okuma zahmetine katılan ağabeylerim, ablalarım. Sevgiden, dostluktan, sohbetten, ilgiden mahsur kalan ve bilgisayarın başına oturan kişileri hangi tehliklerin beklediğini, dilimin döndüğü kadar anlatmak istiyorum sizlere. Biliyorsunuz, internet kocaman bir deniz. Bu denizin içinde ne ararsanız var. Ararsanız ...

 1. #1
  Status
  Offline
  YemiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Yer
  aydın
  Yaş
  31
  Mesajlar
  289
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Chat’a giden yol ‘FORUM’ lardan geçer...

  Chat’a giden yol ‘FORUM’ lardan geçer...
  Muhterem Sanal Âlemdeki Okuyucular...

  İşini gücünü, msn ini, Chat’ını bir tarafa bırakıp, beni okuma zahmetine katılan ağabeylerim, ablalarım.

  Sevgiden, dostluktan, sohbetten, ilgiden mahsur kalan ve bilgisayarın başına oturan kişileri hangi tehliklerin beklediğini, dilimin döndüğü kadar anlatmak istiyorum sizlere.

  Biliyorsunuz, internet kocaman bir deniz. Bu denizin içinde ne ararsanız var. Ararsanız dedim. Artık aramak için de yardımcı olan denizciler var. Bu denizciler, internette oluşturulan ‘arama motorları’. En tanınmışı da biliyorsunuz "google.com" . Ben google.com’a, "Google Amca" derim.

  Google Amca’ ya ne sorarsanız mutlaka size bir cevabı vardır.. Hem de bir tane değil, yüzlerce cevap verir size. Kendisi çok liberaldir, sizin aradığınız şeye karışmaz. Neyi istiyorsanız, Google Amca size onu söyler. Bunun böyle olması hem iyi, hem de kötü. İnsan sevgiden mi yoksun ki, "sevgi" arar… İnsan ilgiden mi yoksun ki, "ilgi" arar… İnsan haberden mi yoksun ki, "haber" arar… Sevgili dostlar, siz bu aranan şeyleri artik kendi kafanızda çoğaltabilirsiniz.

  Zaten kim bilir sizler şimdiye kadar neler neler aradınız ve buldunuz. Ve insan içindeki şeytanın dürtüklediğini de arar... Ama bizim meselemiz Chat’e giden yol olduğu için konuyu fazla uzatmadan yolculuğumuza devam edelim.

  Evde ilgi görmeyen, etrafındaki insanlar ile dostluk kuramayan, sevgiden, ilgiden, alâkadan yoksun kişi ‘’Google Amca’ya, "Çileli başımla nereye gideyim?" diye sorar. (Allah bilir belki de test etmek için, sizde şimdi bu cümleyi Google Amca’ya sorarsınız


  Durun biraz daha açayım konuyu...

  Dert dediğim şudur.. Örneğin:

  Evin erkeği yorgun argın, işten eve gelir.. Yorulmuştur, ve yüzü acayip asıktır... Selam bile vermez.. Sadece dudak ucu ile.. "Meraba".. (Adam merhabanın içindeki "h" harfini bile söyleyemiyor)

  Ve evde bir prosedür isliyor.. PTT uygulanıyor.. Bu kelimeyi bende ilk görünce ,sizin sandığınız PTT’den sandım.. Ama öyle değilmiş..

  Adam merabayı zor dedikten sonra. "Pijama, Terlik, Televizyon" (PTT) ile buluşuyor.. ses yok, çıt yok,. Sohbet yok, konuşmak yok. Gelsin yemekler.. Demlensin çaylar.. Televizyon zappinginden dönen kafası..

  Bir örnek verdim iste.. Dertli işte bu Abimizin hanımı..

  Simdi abiler, kızarlar.. Bir başka örnek vereyim...

  Evin erkeği çok romantik bir abimizdir.. "Sevgiyi sever" .. İsten gelirken yolda çiçekçinin önünden geçerken, "yahu evdeki Fadime’me bir buket çiçek alayım" der... Sevine sevine eve gelir.. Kapıdan içeri girer.. kocaman bir selam verir.. "Dünyalar güzeli meleğim ben geldim...Merhaba.. Bak aynen senin kadar güzel olan, sana benzeyen güller getirdim" der.. (abarttım mı yoksa biraz?)

  Evin hanımı ne der biliyor musunuz?

  "Budala, bu çiçeklere vereceğin parayı iki porsiyon dönere verseydin de.. Bari karnımı doyursaydım" der.. "Ne yapayım ben bu çiçekleri?"

  Böyleleri de var mı? diye soruyorsunuz... Var var.. Hem de bir sürü..

  Neyse örneklerden sonra.... Bu kişiler nette arayışa geçtikten sonra ve bir çok siteyi aradıktan sonra, bu dertli olan kişi "kendi gibi dertlilerin" olduğu bir topluluğu buluverir.. Demek ki sadece kendisi dertli değil. Ne kadar da çok dertli varmış. Dünyanın her köşesinden dertliler "Google Amca’ya" dertlerini açtıkları için Google Amca’da bunları aynı mekânda buluşturur.

  İnsanlar dertlerini, birikimlerini, enerjilerini genelde başkaları ile bu mekânda paylaşırlar. Bu mekânlara internette "FORUMLAR" denir.

  Eveet geldik forumlara.. Arayan kişi forumlar arasında gezinir.. Binlerce forum vardır... 7 Milyar insan var sanıyorum dünyada... Herkesin görüşü de farklı. Kimisi Müslüman, kimisi Hristiyan, kimisi sapık, kimisi dinsiz, kimisi dinci.. Kimisi kim bilir neci ?..

  İnternette her kesim var...

  Bu yazıyı yazan ben "Müslüman" olduğum için, beni de "İslami forumlar" ilgilendiriyor...

  Simdi değerli dostlar... "İslami Forumları" açan adminler... İslama hizmet etmek için açarlar.. İsterler ki, sitelerini ziyaret edenler bundan faydalansınlar… Sitede binlerce mp3, resim, grafik, yazı, makale, video vardır. Bununla beraber tartışma ve yazışma yerleri…

  Evet çileli kardeşimiz güzel bir site bulmuştur kendine.. "İslami Forum" ... Buraya girecek birkaç mp3 dinleyecek, birkaç makale okuyacak.. Tartışanları günlerce takip edecek... Ve bir gün kendiside fikir belirtme ihtiyacı duyacak. Hani derler ya "Dert söyletir" diye.. Zaten derdi de çoktur.. Çekinir birisi ile paylaşmaya..

  Ne yapar.. ?

  Öyle bir şey yapar ki, hem derdini anlatacak , hem de tanınmayacak.. Önce bir takma isim bulma telaşına girer.. Eee burası "İslami" bir forum... Öyle gelişigüzel bir isim koyulmaz ki canim.. Bakar ki diğer üyelerin isimleri "Ebu Yusuf".. "Hz. Hamza" "Ebu Tarik" ...Ayse Bin...

  Kendisi de en son Hz. Meryem filmine bakıp, Hz. Meryem karakterinden etkilendiği için.. "Hz. Meryem" koyar ismini..

  Eğer dertli kişi abimiz ise.. Ohooooo İslam tarihinde bir çok isim var.. Beğendiğini al.. Mesela "Ebu Tarik" koyar abimiz ismini..

  Biliyorum... Simdi forum siteleri olan Adminler beni eleştiri yağmuruna tuttular bile.. Kafama zaten bir sürü taş yemiş oldum.. Durun yahu, kızmayın hele..

  Ne kızıyorsunuz yahu ?.. Sabredin biraz..

  Simdi buraya kadar her şey normal.... Ve "Dinen" de bir mahsuru yok diyelim..

  Ne siteyi kuran Admin’in, ne ablamızın, ne de abimizin bir günahı yok degil mi ?

  Admin, hizmet yapmak istiyor..

  Ablamız, forumlarda yazılan yazılara katılmak istiyor..

  Abimizde hakeza aynısı..

  Bu ablamız, eşi ona iyi davranmadığı için, eşi onunla sohbet etmediği için, Asrı-Saadetten bir örnek yazar foruma... Efendimizin (sav) eşine ne kadar güzel davrandığını anlatmak ister sitede..

  Mesela... "Efendimizin eşi ile savaş öncesi bir çok askerin önünde koşu yarışı yapmış olması" .. Bu olayı Hz.Meryem (nicki ile) forumda anlatır...

  Eee forum bu.. Yazılan yazıya hem teşekkür edilecek hem de cevap verilecek.. Hem de yazıyı yazan kişi, acaba bu yazıma ne gibi tepki gelecek diye bekleyecek..

  Ve nasıl oluyorsa oluyor.. "Çiçeği esine verirken, "neden döner almadın" diye tepki alan eş" de bu forumda oluyor.. Bu eşin ismi de "Ebu Tarik" dır..

  Ve tam da bu yazıya cevap veriyor..

  Cevap aynen söyle oluyor..

  "Esselamualeyküm ve rahmetullahü ve berekatühü Meryem bacı, yazdığınız yazı beni çok duygulandırdı, bir o kadar düşündürdü. Allah razı olsun sizden.. Etkileyici bir yazı... Size teşekkür ederim, sağ olun"

  Abooo.....
  Eşinden güler yüz, tatlı dil, bir selamı bile doğru dürüst alamayan Hz. Meryem bu cevap karşısında, sanki çölde susuz kalmış gibi, kana kana bu cümleleri okur. Aman Allah’ım bunlar ne güzel ifadeler, ne güzel methiyeler... Ne güzel duygular.. Ve ne güzel selamlar.. Ve hatta teşekkür bile var içinde..

  Kocası "merhabayı" yi bile "h" harfsiz derken.. Bu Ebu.Tarık ne uzun selam vermişti.. Kocasından bir defa "teşekkür" duymayan Hz. Meryem başka bir kişiden bu kadar methiyelerden sonra "teşekkür" almıştı.

  Artık Hz. Meryem’in kafasına takılır.. "kim bu Ebu.Tarık?" ... "ne kadar mütevazi, ve ne kadar anlayışlı bir şahsiyet böyle" demeye başlar ...

  Bozuk Türkçemi okuya okuya yoruldunuz mu ? Sizlerden özür dilerim.. Ama ne kadar da bozuk olursa olsun, bir bilgisayarcı olarak... Gönderilen e-mailler sonucu, takip ettiğim forumlardan derlediğim, işittiğim, okuduğum tehlikeli konuları sizinle paylaşmaya devam edeceğim...

  Chat olayına neredeyse başlamak üzereyiz.. Hz. Meryem’in ve Ebu.Tarık’ın chatleşmelerine az kaldı..

  İnşallah bir dahaki yazımda.. Hz. Meryem ve Ebu Tarık’in forumda birbirleri ile sohbetine devam edeceğiz.

  Bakalım hikâyenin sonu nasıl bitecek.. ?

  Çok değerli KARDEŞLERİM, hakkinizi helal edin lütfen..

  Kusur ettimse Af ola..

  Allaha emanet olun.

  Sevgi ve selamlarımla…


  BANA BU YAZIMDAN DOLAYI SİNİRLENENLER,ALINANLAR MUHAKKAK OLACAKTIR...AMA DÜŞÜNCELERİNİZİ LÜTFEN PAYLAŞIN...

  alıntı...


 2. #2
  Status
  Offline
  Berzah_Alemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Yaş
  49
  Mesajlar
  1.282
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Cevap: Chat’a giden yol ‘FORUM’ lardan geçer...

  Eline saglik


 3. #3
  Status
  Offline
  MURATS44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesajlar
  807
  Tecrübe Puanı
  6

  Standart Cevap: Chat’a giden yol ‘FORUM’ lardan geçer...

  Emek verilmiş güzel ve doğru bir yazı. Teşekkürler.


+ Cevap Ver

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


4+3 (Harfle Yazınız)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379