Hayat , Yaşam tıpkı bir okul gibidir

Sosyalleşme belli bir süreçte gerçekleşir. Çocuğun elindeki mendili çöp kutusuna atması ya da yere düşen kardeşinin kolundan tutarak kaldırmasına kadar her şey bu süreci desteklemektedir. Çocuk aileden okula oradan da çevreye açılır ve neleri yapıp neleri yapmayacağını burada öğrenir. Sosyalleşme çocuğun hayatında önemli bir yere sahiptir. Çocuk bu süre içinde bazı beceriler elde eder ve toplumda nasıl yaşacağını öğrenir.

Hayat bir okul gibidir -
ÇOCUK HAYATI ÖĞRENİR
1- Yeteneklerini geliştirir: Çocuk çevrenin de desteğiyle yeteneklerini geliştirir ve kendini toplumun bir üyesi olarak görür.
2- Yakın ilişkilere önem verir: Çocuk akraba ilişkilerinden arkadaşlık ilişkilerine kadar uzanan ilişkiler ağına uyum sağlar. Bu örgü içinde yakınlarına ya da çevresindeki insanlara nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Aile ile güven eksenli ilişkiler kuran çocuk kendine güvenir.
3- Çocuk ihtiyaçlarını tanır ve nereden ne isteyeceğini bilir. Sosyal alanda bu ihtiyaçlarını nasıl karşılacağını öğrenir.
4- Çocuk psikomotar becerilerini ve bilişsel becerilerini geliştirme fırsatı bulur ve bu konuda ailenin desteğini alır.
5- İletişim becerisi geliştirir: Çocuk toplum içinde kendini ifade etmeyi öğrenir ve insanlar tarafından anlaşılma ihtiyacını keşfeder.
6- Yaşıtlarla ilişkilerini geliştirir: Çocuk grup içinde ya da mahallede akranlarıyla ilişkilerini geliştirir ve erişkinliğin provasını oyunlarına yansıtır.
7- Empati yeteneği gelişir: Çocuk arkadaşlarıyla ilişkilerinde karşısındaki kişiyi anlama becerisi geliştirir.
Arkadaşlarının haklarına saygı duymayı öğrenir: Çocuk arkadaşlarının haklarına saygı duymayı oyun içinde ya da onlarla ilişkilerinde öğrenir. Aynı zamanda kendi haklarını korumayı da öğrenir.
Çocuğun yardımlaşma duygusu gelişir: Çocuk yardımlaşmayı aile içinde okulda veya çevreden öğrenir ve insanlara yardımcı olmanın insani bir sorumluluk olduğunu bilir.
Çocuk neleri yapıp neleri yapamayacağını toplum içinde öğrenir ve buna göre davranır.
Aileler genellikle çocuklarını sadece okul başarılarına odaklanırlar. Oysa çocuğun bunun yanında toplumdan öğreneceği şeyler de vardır. Aile iyi bir okul ve iyi çevrenin çocuğun hayatına çok şeyler katacağını bilmelidir.
ÇOCUK SEVİLMEK İSTER
Çocuk sosyal çevreye açılırken, onaylanmaya ve değerli olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyar. Özellikle yakın çevresi tarafından sevilmek ister ve onların ifadelerinden etkilenir. Eğer aile çocuğun başarısını takdir eder, ona değer verirse çocuk kendine güvenir ve bunu çevreyle ilişkilerine yansıtır. Benlik değeri artan çocuk okulda ve insanlarla ilişkilerinde daha başarılıdır. Çocuk aileden beklediğini bulamadığında ise hayal kırıklığı yaşar, içine kapanır ve ben değersizsim düşüncesine kapılır. Benlik değeri düşen çocuğun insanlarla ilişkilerinde de sorunlar olabilir. Her şeyden önce bu çocuklar kendilerini rahat ifade edemezler.
ÇOCUKLARIN OMUZ VE KÜREK KEMİĞİNDEKİ EĞRİLİK HASTALIK BELİRTİSİ
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Kıter, çocukların omurgalarında görülen asimetrinin, ''idiopatik skolyoz'' olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabileceğini söyledi. Kıter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''idiopatik skolyoz'' olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının genellikle 10-12'li yaşlarda ortaya çıktığını söyledi. Kıter, hastalığın nedeninin ise tam olarak bilinmediğini kaydetti. Zamanında müdahale edilmediğinde omurgadaki eğriliğin, büyüme ile birlikte ileri derecelere ulaşabileceğini anlatan Kıter, çocukta sakatlık görünümü oluşturan ve boy uzamasına engel olan hastalığın yaş ilerledikçe tedavisinin güçleştiğini kaydetti. Prof.Dr. Kıter, bu nedenle eğriliğin erken dönemde tespit edilmesinin önem taşıdığını vurguladı. Ailelerin eğriliği fark ettiklerinde mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini ifade eden Kıter, ''Çocukların omurgalarında görülen asimetri, 'idiopatik skolyoz' olarak adlandırılan omurganın yana doğru eğrilme hastalığının belirtisi olabilir. Aileler, çocuklarında omuz ya da kürek kemiğinde asimetri gördüklerinde mutlaka bir hekim desteği almalılar'' diye konuştu.