Çok sevdiğim bir ablama ait yazıdır. Paylaşmamı istedi bende kırmadım. Rica ediyorum, kaldırmayınız.

Tesettür Giyimde Kombin Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Tesettür giyim sektörünün büyümesiyle birlikte tercih edebileceğimiz çeşitlerde de artış oldu. Durum böyle olunca aklımıza onlarca kombin ihtimali geliyor ve kararsızlık strese sebep olmaya başlıyor. Peki, Tesettür giyimde kombin yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?
1) Tarz Uyumu : Hangi tarzda görünmek istediğimize karar vermemiz gerekiyor yani klasik mi, spor mu, gündelik mi yoksa resmi bir kombin mi olacak. Kısacası şunu belirtmek istiyorum: Üzerinizde bulunan her parça birbirini tamamlamalı ve uyum içerisinde olmalıdır. Üst taraf spor tarzı olurken, alt taraf resmi olursa uyumsuz/hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır.

2) Renk Uyumu : tesettür giyimde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. Gidilecek/Bulunulacak mekâna, mevsime ve ten renginize göre uyumlu olacak renkteki Tesettür abiye leri/kıyafetlerini seçmelisiniz. Renk uyumuna doğru karar verebilmeniz için kıyafetleri üzerinizde görmeniz gerekmektedir.

Siyah + Metalik tonlar = Doğru seçim
Siyah + Lacivertin tonları = Yanlış seçim
Gri + Açık tonlar = Doğru seçim
Gri + Kahverengi tonları = Yanlış seçim

3) Desen Uyumu : Desenler, biraz da hangi tarz giyim istediğimizle alakalı bir durumdur. Örneğin; Resmi bir ortamda büyük geometrik desenli tesettür elbiseler sırıtacaktır. Kombin yapacağınız kıyafetlerden herhangi birinde desenler varsa diğer parçaların sade olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Tek parça elbiseler de ise desenlerin aşırı derecede ön plana çıkmaması gerekmektedir.

4) Doğru Alışveriş : Alışveriş yaptığınız mağazaları veya siteleri doğru seçmek sizi bir adım öne taşıyacaktır. Almış olduğunuz kıyafetlerin kumaşı size denildiği gibi veya yazıldığı gibi çıkmayabilir. Mutlaka güven kazanmış yerlerden alışveriş yapınız. Ayrıca birçok markanın ve tasarımcının ürünlerini bir arada barındırmasını da göz önünde bulundurunuz. Sonuçta kombin, parçaların bir araya gelmesinden oluşuyor. Gözümüzün önünde ne kadar çok çeşit olursa o kadar iyi olacaktır. İnternet üzerinden alışveriş yapanlar için de bu dediklerim geçerlidir. İnternetten alışveriş yapanlar ayrıca geri iade de sıkıntı çıkarmayacak sitelerden alışveriş yapsınlar. Sonuçta üzerinizde gördükten sonra beğenmeyebilirsiniz.

Benim çok fazla zamanım olmadığımdan mağazaları tek tek gezip ürünleri inceleyemiyorum. Fakat uzun zaman önce keşfettiğim bir alışveriş sitesinde ( Bknz: Alyadua ) her türlü ürünü bulabiliyorum. Siparişlerim aynı gün kargoya veriliyor. Tesettür giyimde söz sahibi olan markaların ve tasarımcıların ürünleri bir arada yer alıyor. Herhangi bir sıkıntı olursa hemen müşteri temsilcilerine ulaşabiliyorum. İnternet üzerinden alışveriş yapacak olanlara tavsiye ederim.
Yukarıdaki 3 hususa dikkat ettikten sonra Tesettür giyim de yanlış kombin yapmanız çok düşük bir olasılıktır. Doğru seçimler; ölçülü ve dengeli olmaktan geçmektedir.