Ahşap Sandık Boyama
Ahşap sandık boyama resimleri ile anlatılmıştır. Bayağı zahmetli ama bi o kadar zevkle yapacağınız harika bir çalışma. Sandığın bitmiş hali aşağıdakı gibidir.


Ahşap boyama malzemeleri

 1. Folkart Acrylic Boyalar
 2. Koyu yeşil
 3. Altın foryo
 4. Krem rengi
 5. Parlak vernik
 6. Vernikli boyatar
 7. Peçete tutkalı sert zeminler için
 8. Vernikli boya incelticisi
 9. Peçete
 10. Altın rengi
 11. Makas
 12. Açık yeşil
 13. Aydınger kağıdı
 14. Koyu yeşil
 15. Fırçalar
 16. Boyutlu boyalar
 17. Astar fırça
 18. Altın yaldız
 19. Doğal sünger
 20. Diğer Malzemeler
 21. Kare sünger
 22. Folyo tutkalı
 23. Alkol
 24. Folyo çatlaklama ürünü
 25. Damlalık
 26. Foryo verniği
 27. Su spreyi (Püskürtme aleti)
OBJE ÜZERİNDE UYGULANAN TEKNİKLER

 • Islak mermer (Alkollü]
 • Peçete
 • Varak çatlaklama
 • Boyutlu boya

Uygulama

Objenin yüzeyi iyice zımparalayın ve temiz nemli bir bezle tozu alın.
Krem boyayı objenin tümüne sürün ve ku rumaya bırakın. Kuruduktan sonra hafifçe zımpara yapıp 2. kat aynı renk boya ile boyayın ve tekrar kurumaya bırakın.

Sandığın üst kısmı ile altta kalan köşe kı sımlarına önceden tasarlanmış desen ay dınger kağıdına çizerek geçirin. Böylece çatlaklama yapılacak alanlar belirlemiş olacaksınız.

Ota göbekte kalan alan çizginin iç kıs mından bantlayın. Bu bölümün dışında mermerleme tekniği uygulanacağı için bu raya vernikli boya incelticisi sürün. Bir ta bağa aldığımız açık yeşil vernikli boya incelticisi ile 1/3 oranında karıştırın ve nemli doğal sünger tabağa batırın. Boyanın faz lalığı tamponlayarak alın. İnceltici sürulu alana rasgele tamponlama yapın. Böylece ilk renk vernikli boya uygulanmış olur.

Su püskürtme aleti ile boyalı alana su püs kürtün. Koyu yeşil vernikli boya ile 1/3 oranında inceltici ile karıştırıp inceltin. Aynı yöntemle açık yeşil sürülü olmadığı alanla ra tamponlayın ve yine su püskürtün.

Altın yaldız vernikli boyayı, yine yukarıda anlatıldığı gibi uygulayarak bir önceki boyatan kapatmayacak şekilde tampon layın ve üzerine su püskürtün.

Nemli kare süngerle istenmeyen boya fazlalıklarını mermerleme çalışması yapı lan alana tamponlayorak geri alın.

Alkol çubuğundaki saf alkolü mermerleme yapılı alana tuz serper gibi serpin. Böylece kraterler oluşur ve değişik bir mermer görüntüsü elde edilir. Kurumaya bırakın. Parlak sprey verniği mermerleme yapılı alana sıkın. Mermerleme işlemini sandığın alt kısmına da aynı şekilde uygulayın ve kurumasını bekleyin. Orta göbekteki bantları çıkarın ve tam dı şına uygulayın. Böylece göbeğin iç kısmı boyanırken mermerleme yapılan alan pislenmez. Göbeğin iç kısmı ve sandığın alt köşelerini koyu yeşil akrilik boya ile boyayın ve kurumaya bırakın. Hafif bir zımparadan sonra ikinci katı aynı renge boyayın ve kurutun.

Folyo tutkalını ince bir tabaka halinde astar fırça ile boya yönünde sürün. Tamamen şeffaflaşınca yine ince bir tabaka halinde zıt yönde sürün ve seffaflaşması için bekleyin.

Folyoyu küçük parçalar halinde kesin. Altın parlak yüzeyi size bakacak şekilde folyo tutkalı sürülü alana uygulayın ve parmak uçlarınızla iyice tamponlanarak yapışmasını sağlayın. Bu arada diğer tutkallı alanlara değmemeye özen gösterin. Folyoyu çekerek yapıştırıldığı yerden alın böylece zeminin rengi altına döner. Bu işlemi tutkallı alan bitene kadar uygulayın.

Folyolama işlemi biten alanlara folyo çat laklama medium sürün. Çatlaklamanın yoğunluğu fazla olursa çatlaklar daha ge niş olur. Bu aşamaları yaparken sandığın her kenarı için ayrı sürelerde beklemek gerekir. Çünkü dikey sürülü crackle medi um akma yapar. Bu yüzden her yüzey yatırarak bekletilerek çalışılır. Çatlaklamayı kurumaya bırakın, çatlaklar gerçekleşir. Çatlaklaması biten alana koruyucu parlak vernik sürün. Kurumaya bırakın.

Sandığın üst kısmına ve alt köşelere uygulanacak peçeteleri katlarından ayrılma dan oyarak kesin. Peçete yapıştırılacak alanı tespit edin ve bu alanı krem rengi ile boyayın ve kurutun. Çünkü peçetenin tam net gözükmesi için uygulandığı alan açık renk olmalıdır.

Peçete yapıştırılacak alana sert zeminler için peçete tutkalını, boya yönünde ince bir tabaka halinde sürün ve peçeteyi tutkallı yüzeye yerleştirin. Fırçaya aldığınız peçete tutkalını peçetenin üzerine sürün ve yapıştırın. Dışarı taşan tutkalı nemli süngerle silin.

Sandığın göbek kenarındaki bandı çıkarın. Peçete işlemi uygulanan yerlerde peçetenin desenine göre boyutlu boyalarla kontür geçerek işlemi tamamlayın. Aynı işlem göbeğin çevresinde de uygulayın.