+ Cevap Ver
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
37 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree25Beğeniler

Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

 Peygemberimiz (s.a.v) Katagorisinde ve  Asrı Saadet Forumunda Bulunan  Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>İmanlı ve şuurludur Müslüman kadını, farklı kılan en bariz özellik Allah'a olan derin imanıdır. Hacer kıssası müslüman kadının Önüne Allah'a imanın derinliğine ve O'na sadakatle tevekküle dair en parlak numuneleri koymaktadır. Hz. İbrahim (a.s.) onu Mekke-i Mükerreme'de Beytullah'ın civarında Zemzem'in üstündeki bir gölgeliğin yanına bırakmıştı. O zaman Mekke'de hiç kimse ...

 1. #1
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  347
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  İmanlı ve şuurludur

  Müslüman kadını, farklı kılan en bariz özellik Allah'a olan derin imanıdır.

  Hacer kıssası müslüman kadının Önüne Allah'a imanın derinliğine ve O'na sadakatle tevekküle dair en parlak numuneleri koymaktadır. Hz. İbrahim (a.s.) onu Mekke-i Mükerreme'de Beytullah'ın civarında Zemzem'in üstündeki bir gölgeliğin yanına bırakmıştı. O zaman Mekke'de hiç kimseyoktu, su da bulunmuyordu. Hacer'in yanında sütteki bebeği İsmail'den başkası da yoktu. O vakit Hacer büyük bir metanet, güven, sükûnet ve huzurla Hz. İbrahim'e:

  -
  "Ey İbrahim! Allah mı bunu sana emretti?" demiş, o da "Evet," diye cevap vermişti. Hacer'in cevabı rıza, kanaat, ferahlık ve emniyet ile doluydu:

  -
  "Öyleyse o bizi zayi etmez." (Buhari).

  Dehşet verici ve son derece zor bir durumdu: Bir adam karısını ve memedeki bebeğini çorak bir arazide terkediyor, ne bir bitki, ne su, ne de bir insan var. Ve uzaktaki Şam diyarına doğru yürüyor. Onlara içinde biraz hurma bulunan bir çömlek ve bir su kırbası bile bırakmamış. Eğer Hacer'in gönlünü dolduran derin iman ile duygularına dolan Allah'a tevekkülün sadakati olmasaydı, bu dehşet verici duruma tahammül gösteremezdi, daha ilk andan itibaren çökerdi.

  Ve Beytullah'ı ziyaret eden hacıların ve umrecilerin, gece ve gündüz pak zemzem suyundan her içişlerinde, onun o sıkıntılı günde yaptığı gibi Safa ile Merve arasında koşarak her sa'y edişlerinde hatırladıkları hatırası ebedî bir kadın da olmazdı.
  Vicdan uyanıklığı, gizli ve aşikar hallerde Allah'dan ürperme ve korkunun gönülde canlı tutulması hakkında şu müslüman genç kızın kıssasından daha belirgin bir örnek yoktur. Kıssa Sıfatü's-Safve ile Vefeyatü'l-A'yan kitaplarında geçmektedir, İbnül-Cevzi de Ahkamü'n-Nisa kitabındabu olayı nakletmektedir (s. 441 -442).
  Diyor ki:
  Abdullah b. Zeyd b. Eslem, o babasından, o da dedesinden rivayet ediyor: Ömer b. Hattab radıyallahu anh bir defasında Medine'yi gece teftiş ederken onunla beraber idim. Gecenin bir vaktinde yorulmuş ve bir duvara dayanmıştı. Birden bir kadın sesi işitti. Kadın kızına şöyle diyordu:


  "Kızcağızım, kalk da şu sütü suyla karıştır". Kız:


  "Anneciğim, Emirü'1-müminin'in bugünkü emrini bilmiyor musun yoksa?" dedi. Kadın:


  "Neymiş yavrum onun emri?" dedi. Kız:


  "Bir dellala: "Dikkat, süte su karıştırılmasın" diye ilan ettirdi", dedi. Kadın:


  "Kızcağızım, sen kalk da süte suyu karıştırmaya bak, sen şimdi Ömer'in görmeyeceği bir yerdesin", deyince küçük kızın annesine cevabı:


  "Ben ona herkesin içinde itaat edip de yalnızken isyan edemem" oldu.

  Ömer bütün bunları işitti ve: "Ey Eslem, git şu yere, bu sözlerin sahibi olan kadın ile kendisine bu sözler söylenen kimmiş, kocaları varmıyrnış, bak!" dedi. Eslem diyor ki: O yere gittim, baktım. Gördüm ki kocası bulunmayan bir genç kız ile onun annesi; erkekleri de yokmuş. Ömer'e gelip haber verdim. Çocuklarını çağırdı, hepsini bir araya getirdi ve dedi ki:


  "İçinizde evlenmek isteyen var mı, onu hemen evlendireyim? Abdullah:


  "Benim bir zevcem var", dedi. Abdurrahman da:


  "Benim de bir zevcem var", dedi. Asım ise:


  "Benim zevcem yok, beni evlendir", dedi. Ömer haber gönderip kızı istetti ve oğlu Asım'ı onunla evlendirdi. İşte bu kız Asım'a bir kız çocuğu doğurdu. O kız da takva ve adaletiyle meşhur Ömer b. Abdülaziz'i dünyaya getirdi.

  Şuurlu müslüman kadının akidesi, inancı temiz ve saftır. Herhangi bir cehalet karışmamıştır ona. Onun duruluğunu hiç bir hurafenin alaca karanlığı lekememiştir. Pırıltısını hiç bir vehim karaltısı söndüremez.

  devam..

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  347
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  Rabbine ibadet edendir

  Sadık müslüman kadının büyük bir himmet ve şevkle Rabbine ibadete koyulması garip bir şey değildir. Çünkü Allah Teala'nın her müslüman erkek ve kadına farz kıldığı şer'i amelleri işlemek ile kendisinin de yükümlü olduğunu bilir. O itibarla İslam'ın farzlarını, rükünlerini güzel bir şekilde, taviz vermeden, gevşeklik ve ihmalkarlık göstermeden yerine getirir.


  Beş vakit namazını kılar

  Müslüman kadın beş vakit namazı zamanında kılar. Namazlarını vaktinde kılmaktan ev işleri, annelik ve zevcelik meşguliyetleri onu alıkoymaz. Zira namaz dinin direğidir. Kim namazı kılarsa dini ayakta tutmuş, kim terkederse dini yıkmış olur. Namaz, amellerin en üstünü ve en kıymetlisidir. Nitekim Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bunu hadisinde şöyle açıklamıştır:

  Abdullah b. Mesud radıyallahu anh naklediyor: Diyor ki: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e: "Amellerin hangisi daha faziletlidir? diye sordum. "Vaktinde kılınan namaz." buyurdu. "Sonra hangisi?" diye sordum. "Anne babaya iyilik etmek." dedi. "Sonra hangisi?" dediğimde: "Allah yolunda cihad etmek." diye cevap verdi." (Buhari ve Müslim).


  Çünkü namaz, kul ile rabbi arasındaki bağdır, insanın kuvvet, sebat, rahmet ve hak rızasını kazandığı, kirlerini, günah ve hatalarını suyuyla yıkadığı gür kaynaktır.

  Ebu Hureyre radıyallahu anh diyor ki:
  Rasulullah'ın şöyle buyurduğunu işittim: "Ne dersiniz, birinizin kapısı önünde bir ırmak bulunsa da o kimse o nehirden günde beş kere yıkansa bedeninde kirden hiçbir şey kalır mı? Ashab; Kirinden bir şey kalmaz, dediler. Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: "işte beş vakit namaz da böyledir, Allah Teala namaz sayesinde günahları siler, "(Buhari ve Müslim).

  Cabir radıyallahu anh der ki: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Beş vakit namaz, birinizin kapısı önünde gürül gürül akıp giden ve her gün içinde beş kere yıkandığı bir ırmak gibidir (Müslim).
  Namaz, Allah'dan kullarına bir rahmettir. Kullar günde beş defa onun gölgesine sığınırlar. Orada Rablerine hamd ederler. O'nu tesbih ederler. O'ndan yardım dilerler.

  devam..

 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.462
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  Abdullah b. Mesud radıyallahu anh naklediyor: Diyor ki: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e: "Amellerin hangisi daha faziletlidir? diye sordum. "Vaktinde kılınan namaz." buyurdu. "Sonra hangisi?" diye sordum. "Anne babaya iyilik etmek." dedi. "Sonra hangisi?" dediğimde: "Allah yolunda cihad etmek." diye cevap verdi." (Buhari ve Müslim).
  Rabbim İyi okuyup iyi anlaynalardan eylesin bizleri.

 4. #4
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.756
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  amin....ALLAH cc razı olsun .essirra kardeşim
  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım

  Aklımdan çıkmasın diye, kalbime tembihledim;- Fânisin ! Acizsin ! Emanetsin !


  Bugün hazirim olmeye diyebilecek miyiz acaba?

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Mesajlar
  15
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  çok güzel bir paylaşm rabbim razı olsun kardeşim

 6. #6
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  347
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  Bazan mescidlerdeki cemaate gider

  İslam, kadını mescidlerde cemaatle namaz kılma lüzumundan muaf tutmuştur. Ancak aynı zamanda cemaatte bulunmak için mescide gitmesini de mubah, serbest kılmıştır. Kadınlar fiilen mescidlere çıkmış, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in peşinde namaz kılmıştır.


  Müminlerin annesi Hz. Aişe radıyallahu anha diyor ki:
  "Rasulullah

  sallallahu aleyhi ve sellem sabah namazını kılardı. Mümin hanımlardan bazıları da çarşaflarına sarınarak onunla namaza katılırlar, sonra da evlerine dönerlerdi, kimse kendilerini tanımazdı."


  Muhakkak Allah'ın kadına rahmeti pek büyük olmuştur. Şöyle ki: Onu beş vakit farz namazı, mescidde cemaatle kılma ile mükellef tutmamıştır. Eğer mükellef tutsaydı ona çok zor bir iş yüklemiş olurdu, kadının takati de buna yetmez, namazları mescidde eda etmekten aciz kalırdı.

  Eğer herhangi bir sebepten dolayı kadının namaza çıkmasıyla fitne olacağından korkulursa, o takdirde namazını evinde kılması onun için daha hayırlı ve elzemdir.

  Ratip sünnetleri ve nafileleri kılar

  Akıllı müslüman kadın yalnız farz olan beş vakit namazı

  kılmakla yetinmez, ratip sünnetleri de kılar, duha namazı, evvabin namazı, teheccüd namazı gibi nafile namazları da vakti ve gücü yettiği nisbette kılar. Çünkü nafile namaz kulu Rabbine yaklaştırır, kula Allah sevgisi ve Allah'ın rızasını bahşeder, kulu itaatkâr, kurtuluşa eren salihlerden eder.

  "Kulum bana nafile ibadetlerle durmadan yaklaşır; nihayet onu severim. Bir kere de onu sevdim mi, artık ben o kulumun işiteceği kulağı, göreceği gözü, kuvvetle kavrayacağı eli ve yürüyeceği ayağı olurum, (fena şeyleri dinlemekten, fena şeylere bakmaktan, helal olmayan şeylere el uzatmaktan, fena yoldan yürümekten onu korurum). Eğer benden bir şey dilerse onu veririm, bana sığınırsa muhakkak
  onu himaye, ederim."
  (Buhari).

  Bunun için Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem geceleyin mübarek ayaklan şişinceye kadar ayakta kalır, namaz kılardı. Bunun üzerine;

  Müminlerin Annesi Hz. Aişe radıyallahu anha kendisine:
  "Ya Rasulallah! Geçmişteki ve gelecekteki günahların mağfiret olunduğu halde niçin böyle yapıyorsun?" diye sorduğunda ona: "Rabbime şükreder bir kul olmayayım mı?" diye cevap verirdi. (Buhari ve Müslim).


  Namazı güzel bir şekilde eda eder

  Takva sahibi şuurlu müslüman kadın, namazını güzel bir şekilde, kalp huzuru ve huşu ile dopdolu olarak vücut organları sükunet içinde eda eylemeye özen gösterir. Namazda okuduğu Kur'an-ı Kerim ayetlerini düşünür, tekrarladığı tesbihat ve duaların manalarını zihninde canlandırır. İçi, Allah Teala'ya huşu ve hürmetle dolup taşar, kalbi hidayet ve O'na şükür ve kulluk duygusuyla çarpar.

  Müslüman kadın, namazdan çıkıp hemen ev işlerine dalmaz, dünya meşgalelerine koyulmaz. Aksine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yaptığı tesbihatı yapar.
  Sonra Allah'a yönelir; dünya ve ahirete dair bütün işlerini ıslah etmesi, zahiren batınen başarı lütfetmesi için O'na candan dua eder.
  Bu şekilde müslüman kadın namazdan çıkmış olur. Artık içi temizlenmiş kalbi huşu içinde, ruhu safiyete ermiştir; bütün varlığı ve ruhu enerjiyle dolmuştur. Bu güç, hayatın yükü ve ağırlığı, evin ve anneliğin meşakkatlerine, sıkıntılarına karşı ona yardım eder ve Rabbinin emin himayesi altında hayata devam eder. Başına bir kötülük geldiğinde feryadı figan koparmaz, hayır ve bolluğa battığında da elini sıkı tutmaz ve tasaddukta bulunur. İşte sadıkane, huşu içinde namaz kılan hanımların hali böyledir.

  devam..
  Konu essirra tarafından (01-22-2013 Saat 12:41 AM ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.462
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri


  "Kulum bana nafile ibadetlerle durmadan yaklaşır; nihayet onu severim. Bir kere de onu sevdim mi, artık ben o kulumun işiteceği kulağı, göreceği gözü, kuvvetle kavrayacağı eli ve yürüyeceği ayağı olurum, (fena şederi dinlemekten, fena şedere bakmaktan, helal olmayan şedere el uzatmaktan, fena yoldan yürümekten onu korurum). Eğer benden bir şey dilerse onu veririm, bana sığınırsa muhakkak
  onu himaye, ederim."
  (Buhari).

  Allah (cc Razı Olsun Kardeşim.


 8. #8
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.462
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  Müminlerin annesi Hz. Aişe radıyallahu anha diyor ki:
  "Rasulullah

  sallallahu aleyhi ve sellem sabah namazını kılardı. Mümin hanımlardan bazıları da çarşaflarına sarınarak onunla namaza katılırlar, sonra da evlerine dönerlerdi, kimse kendilerini tanımazdı."

  Ne mutlu resulullah'ın arkasında namaz kılanlara.

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Mesajlar
  15
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  onlardan biri olmayı ne çok isterdim .. inşallah bizlerde ahirette arkasında namaza durmak nasip olur .

 10. #10
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  347
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Cevap: Müslüman kadinin rabbine karşi görevleri

  Alıntı UmutsuzWaka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  onlardan biri olmayı ne çok isterdim .. inşallah bizlerde ahirette arkasında namaza durmak nasip olur .
  buyurun kardeşim


+ Cevap Ver
Sayfa 1/4 123 ... SonSon

LinkBacks (?)

 1. Yandex
  Refback Bu Konu
  11-12-2015, 04:38 PM

Benzer Konular

 1. Rabbine tam teslimiyet
  By ŞehadetGüvercini in forum Kıssadan Hisse
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-16-2012, 02:01 PM
 2. Erkeklerin eşlerine karşi sorumluklari..!
  By teSnim in forum Serbest Bölüm
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-26-2012, 12:59 AM
 3. imam hatip görevleri ve Müezzin kayyımların görevleri nelerdir
  By LeBBeyK in forum Doğru İslam Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-17-2010, 05:23 PM
 4. Müslüman kadinin toplumdaki yeri ve onemi nedir
  By Karani in forum İslam da Kadının Önemi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-20-2010, 01:08 PM
 5. Cahİlİyenİn sÜnnetullah'a karŞi tavri
  By EBaZeR in forum Doğru İslam Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-14-2009, 08:18 PM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277