+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Like Tree1Beğeniler
 • 1 Post By LeBBeyK

Hakikat Çiçekleri..Beraat Kandili....

 Dini Gün ve Gecelerimiz Katagorisinde ve  Berat Kandili Forumunda Bulunan  Hakikat Çiçekleri..Beraat Kandili.... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>"Blue"]Sırların hazinesi olan BİSMİLLAH ile başlarım. Onun ile o hazineyi keşfederim. Ardından Mahlukatın en hayırlısı dalalet ve yanlışlıkların ortadan kaldırıcısı HZ. MUHAMMED’E (S.A.V) salat ve selam getiririm. Hakikat Çiçekleri..Beraat Kandili.... ALLAHIM!.. KÂİNATIN SAHİBİ SENSİN.. ONA HAYAT VERENSİN… ONU AYAKTA TUTANSIN... HAK ve GERÇEKSİN... APAÇIKSIN... SENDEN BAŞKA İLAH MA’BUD OLAMAZ... SEN ...

 1. #1
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2.114
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart Hakikat Çiçekleri..Beraat Kandili....

  "Blue"]Sırların hazinesi olan BİSMİLLAH ile başlarım. Onun ile o hazineyi keşfederim. Ardından Mahlukatın en hayırlısı dalalet ve yanlışlıkların ortadan kaldırıcısı HZ. MUHAMMED’E (S.A.V) salat ve selam getiririm.
  Hakikat Çiçekleri..Beraat Kandili....
  ALLAHIM!.. KÂİNATIN SAHİBİ SENSİN.. ONA HAYAT VERENSİN… ONU AYAKTA TUTANSIN...

  HAK ve GERÇEKSİN... APAÇIKSIN... SENDEN BAŞKA İLAH MA’BUD OLAMAZ...

  SEN BENİM RABBİMSİN.. BENİ ŞEKİLLENDİRİP YARATTIN.

  B E N İ S E S A N A K U L U M …

  GÜCÜM YETTİĞİ SURETÇE SANA VERDİĞİM SÖZ ve SENDEN ALDIĞIM VAAD ÜZERE KALACAĞIM İNŞALLAH..

  Bu gelen gece olan Leyle-i Berat bütün senede bir kudsî çekirdek hükmünde ve mukadderat-ı beşeriyenin proğramı nev'inden olması cihetiyle Leyle-i Kadr'in kudsiyetindedir.

  Herbir hasenenin Leyle-i Kadir'de otuzbin olduğu gibi bu Leyle-i Berat'ta herbir amel-i sâlihin ve herbir harf-i Kur'anın sevabı yirmibine çıkar.

  Sair vakitte on ise şuhur-u selâsede yüze ve bine çıkar. Ve bu kudsî leyali-i meşhurede onbinler yirmibin veya otuzbinlere çıkar.
  Bu geceler elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için elden geldiği kadar Kur'anla ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır. ( Said Nursî Şualar: )

  Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuşlardı:
  “Recep Allah’ın ayıdır. Şaban benim ayımdır. Ramazan ümmetimin ayıdır”. Mübarek Recep ayının ardından gelen Şaban ayı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ayıdır. Bu mübarek ayın değerini bilerek ibadetlerimizi yapmalı alemlerin Rabbinden af dilemeliyiz.
  Şaban ayının önemli özelliklerinden biri Beraat gecesi gibi müstesna bir gecenin bu ayın içinde bulunmasıdır.

  Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur:
  —“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi:
  —“Ya Muhammed başını semaya kaldır. Sordum.
  —“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı:

  —“Bu gece Allah-u Teala rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayanların hemen herkesi bağışlar. Meğer ki bağışlayacağı kimseler büyücü kahin devamlı şarap içen faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun. Bu kimseler tövbe edinceye kadar Allah-u Teala onları bağışlamaz.

  Gecenin dörtte biri geçtikten sonra Cebrail yine geldi ve şöyle dedi:
  "Ya Muhammed başını kaldır. Bir de baktım ki cennet kapıları açılmış.
  Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor: "Ne mutlu bu gece rüku edenlere.
  İkinci kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Bu gece secde edenlere ne mutlu".

  Üçüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: "Bu gece dua edenlere ne mutlu."
  Dördüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: -"Bu gece Allah'ı zikredenlere ne mutlu"
  Beşinci kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: "Bu gece Allah korkusundan ağlayan kimselere ne mutlu."

  Altıncı kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: "Bu gece Müslümanlara ne mutlu."
  Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki günahları bağışlansın.
  Bunları gördükten sonra Cebrail'e sordum: "Bu kapılar ne zamana kadar açık kalacak?

  Şöyle dedi: "Ya Muhammed Allah-u Teala bu gece Kelp kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennemden azat eder."
  - Hz. Ayşe Radıyallahu Anha anlatıyor: "Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri Nıfs-u Şa'ban gecesinde dünya semasına iner ve Kelb kabilesinin koyunlarının tüyünün adedinden daha çok sayıda günahı affeder."

  Berat Gecesinin Mahiyeti ve Önemi

  Yıllık bir program çerçevesinde yürütülen ticari faaliyetler yıl sonunda o program esaslarına göre kontrol) ve teftiş edilir. Kâr zarar hesapları yapılır. Kesin hesabın tespitinden sonra da gelecek yılın programı hazırlanarak şeklini alır.

  Her yıl tekrar edilen bu kontrol ve tespit işlemleri sayesinde ekonomik hayatta istikrarlı ve sağlam bir ilerlemenin temini mümkün olur.

  Bu misalin ışığında manevi hayatımıza ve faaliyetlerimize bakalım. Dünya âhiret hayatının kazanılması için yaratılmış bir manevi ticaret yeri olduğuna göre o ticaretle ilgili faaliyetlerin de yıllık muhasebeye tabi olması gayet tabiidir.

  Bu muhasebenin vakti üç ayların içindedir. Berat Kandili ile başlayıp Kadir Gecesiyle biten devreye rastlar.Duhan Sûresinin 2. 3. ve 4. âyetlerinin Berat Gecesinden bahsettiği bildirilmektedir. Âyetlerin meali şöyle:

  "O apaçık kitaba and olsun ki biz onu gerçekten mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız. Bütün hikmetli işler o gecede tefrik olunur."

  Bu âyetler hakkında iki görüş vardır. Çoğu tefsir bilginlerinin görüşüne göre bu mübarek gece Kadir Gecesidir. İkrime bin Ebi Cehil'in de dahil olduğu bir grup alim ise; bu gecenin Berat Gecesi olduğunu söylemişlerdir.

  Her iki tefsiri birleştiren diğer bir görüşe göre de hikmetli işlerin ayırımının yapılmasına Berat Gecesinde başlanmakta ve bu işlem Kadir Gecesine kadar devam etmektedir. Bu hikmetli işler nelerdir ve âyetin mânası nedir?

  Yıllık kader programı

  İbni Abbas'tan rivayet edildiğine göre hikmetli işlerin birbirinden ayırd edilmesi şu şekilde cereyan etmektedir:

  Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır.
  Rızıklar eceller zenginlik fakirlik ölümler doğumlar hep bu esnada kaydedilir.

  O yılki hacıların sayısı bile bu devrede takdir olunur.
  Herkesin ve her-şeyin o sene içindeki mukadderatı kaydedilir.
  Rızıkla alakalı defterler Mikail Aleyhisselâma verilir.
  Savaşlarla ilgili defterler Cebrail Aleyhissalama verilir.
  Ameller nüshası dünya semasında görevli melek olan İsrafil'e verilir ki bu büyük bir melektir.

  Ölüm ve musibetlerle ilgili defter de Azrail Aleyhisselâma teslim edilir.
  Fahreddin er-Râzî"nin açıklamasına göre bu defterlerin düzenlenmesi Berat Gecesinde başlar Kadir Gecesinde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir.

  Berat Kandilinin "bütün senede bir kudsi çekirdek hükmünde ve beşer mukadderatının programı nev'inden olması cihetiyle Leyle-i Kadrin kudsiyetinde" olması bu manalara dayanmaktadır.

  Kur'ân'ın bu gecede indirilmesi meselesine ise şöyle bir açıklama getirilmektedir:
  Berat gecesi Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygamberimize ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.
  Berat Gecesinin özellikleri

  Tefsirlerde bu gece ile ilgili olarak şu şekilde izahlar yer almaktadır: Vergi ödendiği zaman nasıl ki vergi borçlusuna borcundan kurtulduğunu gösteren bir belge veriliyorsa

  Allah Azze ve Celle de Berat Gecesinde mü'min kullarına berat yazar. Zaten bu gecenin dört adı vardır:
  "Mübarek Gece" "Berae Gecesi" "Sakk Gecesi. Belge ve senet. (Allah Teala bu gece mü'min kullarına beraet yazar)" "Rahmet Gecesi."

  "Berat beraet" kelimesi "el-berâe" kelimesinin Türkçedeki kullanılış şeklidir. Beri olmak aklanmak temiz ve suçsuz çıkmak demektir.

  "Berâet" iki şey arasında ilişki olmaması kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması anlamına gelmektedir. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup İlâhî bağışa ermeleri umulduğu için de Berat Gecesi denmiştir.

  Bir kısım âlimlerin kıblenin Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'dan Mekke'deki Kabe istikametine çevrilmesinin Hicretin ikinci yılında Berat Gecesinde gerçekleştiğini kabul etmeleri de geceye ayrı bir önem kazandırmaktadır.

  Berat Gecesinin beş ayrı özelliği vardır.

  1. Bütün hikmetli işlerin ayırımına başlanması.

  2. Bu gecede yapılacak ibadetlerin diğer vakitlere nispetle kat kat sevaplı olması.

  3. İlâhi rahmetin bütün âlemi kuşatması.

  4. Allah'ın af ve bağışlamasının coşması.

  5. Peygamberimize tam bir şefaat yetkisinin verilmiş olması.

  Bir rivayette bildirildiğine göre Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam Şâban'ın onüçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat niyaz etti üçte biri verildi. Ondördüncü gecesi niyaz etti üçte ikisi verildi. Onbeşinci gecesi niyaz etti hepsi verildi. Ancak Allah'tan devenin kaçması gibi kaçanlar başka...

  Zemzem kuyusunun bu gecede açık bir şekilde coşup çoğalması da bu manaları kuvvetlendiren kutsal bir işaret olarak yorumlanmaktadır.4
  Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde Berat Gecesinin feyiz ve bereketini çeşitli şekillerde nazara vermektedir.

  "Şâban'ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir:
  "İstiğfar eden yok mu affedeyim ve bağışlayayım. "Rızık isteyen yok mu hemen rızık vereyim.
  "Başına bir musibet gelen yok mu hemen sağlık ve afiyet vereyim.

  "Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder."s
  Çünkü o gece İlâhi rahmet coşmuştur. Berat Gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakka iletip isteklerini Ondan talep eden ve belalardan Ona sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen bir insan ne kadar bedbahttır.

  Bu gece af dışı kalanlar

  Peygamber Efendimiz bu gecede af dışı kalanları şu hadisleri ile bildirmektedir:
  "Muhakkak ki Allah Azze ve Celle Şâban'ın onbeşinci gecesinde rahmetiyle yetişip herşeyi kuşatır. Bütün mahlukatına mağfiret eder.

  Yalnızca müşrikler ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler müstesna."6 "Yüce Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur ancak kâhin sihirbaz yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan veya ana babasını inciten yahut zinaya ısrarla devam eden müstesna."7

  "Allah Teâlâ Şâban'ın onbeşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar."8

  Üç aylara ayrı bir ruh ve mâna içinde giren Peygamber Efendimiz özellikle Şaban ayına özel bir özen gösterir başka zamanlarda görülmemiş bir derecede ibadete ve âhiret işlerine yönelirdi. Bu ayın çoğu günlerini oruçlu geçirirken geceleri de diğer gecelerden çok farklı bir şekilde ihya ederdi…

  Bir Berat Gecesinde uyanıp da Resulullah Aleyhissalâtü Vesselamı yanında bulamayan Hz. Âişe kalkarak Efendimizi aramaya başladı. Sonunda Peygamberimizi Cennetü'1-Bakî mezarlığında başını semaya kaldırmış halde buldu.

  Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam mübarek hanımına Berat Gecesinin faziletini şöyle anlattı:

  "Muhakkak ki Allah Teâlâ Şâban'ın onbeşinci gecesinde dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Benî Kelb Kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca insanları mağfiret eder."5

  Bütün mahlukatına mağfiret eder. Yalnızca müşrikler ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler müstesna."6

  "Yüce Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur ancak kâhin sihirbaz yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan veya ana babasını inciten yahut zinaya ısrarla devam eden müstesna."7

  "Allah Teâlâ Şâban'ın onbeşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar."8

  Üç aylara ayrı bir ruh ve mâna içinde giren Peygamber Efendimiz özellikle Şaban ayına özel bir özen gösterir başka zamanlarda görülmemiş bir derecede ibadete ve âhiret işlerine yönelirdi. Bu ayın çoğu günlerini oruçlu geçirirken geceleri de diğer gecelerden çok farklı bir şekilde ihya ederdi...

  Bir Berat Gecesinde uyanıp da Resulullah Aleyhis-salâtü Vesselamı yanında bulamayan Hz. Âişe kalkarak Efendimizi aramaya başladı. Sonunda Peygamberimizi Cennetü'1-Bakî mezarlığında başını semaya kaldırmış halde buldu.

  Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam mübarek hanımına Berat Gecesinin faziletini şöyle anlattı:
  "Muhakkak ki Allah Teâlâ Şâban'ın onbeşinci gecesinde dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Benî Kelb Kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca insanları mağfiret eder."9

  İşlenen sevaplı amellerin değeri başka zamanlarda on ise Berat Kandilinde yirmi bindir. Meselâ başka zamanlarda okuduğumuz bir tek Kur'ân harfine on sevap veriliyorsa bu gecede her bir harfine yirmi bin sevap verilmektedir.

  Bu bakımdan tam bir ihlâsla çalışıp ihyasına gayret gösterebildiğimiz takdirde Berat Kandili elli bin senelik bir ibadet hayatının sevabını bir gece içinde bize kazandırabilir.
  "Onun için elden geldiği kadar Kur'ân ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır."10

  Tek kişinin çalışma ve kazanma gücü maddi hayatta olduğu gibi manevi hayatta da sınırlıdır diyorsak bunun çaresi vardır. Aynı gayeyi paylaşan ve dünyada aynı maksatla yaşayan mü'min kardeşlerimizle birlikte teşkil ettiğimiz manevi şirket; bize hesabından âciz kalacağımız sonsuz bir manevi serveti kazandırabilir.

  Üstelik maddi kazançlarda kâr ortaklar arasında bölünerek küçüldüğü halde mânevi kârda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü manevi faaliyetler nurludur. Nur ise maddi eşya gibi küçülmez ve bölünmez.

  Berat Gecesi ibadeti

  Gecenin manevi değeri dolayısıyla namaz Kur'ân tilaveti zikir teşbih ve istiğfarla geçirilmesi bu gece vesilesiyle muhtaçlara yardım ve benzeri hayırlı amellere özel bir önem verilmesi müstehaptır.
  İşlenen sevaplı amellerin değeri başka zamanlarda on ise Berat Kandilinde yirmi bindir. Meselâ başka zamanlarda okuduğumuz bir tek Kur'ân harfine on sevap veriliyorsa bu gecede her bir harfine yirmi bin sevap verilmektedir...

  Bu bakımdan tam bir ihlâsla çalışıp ihyasına gayret gösterebildiğimiz takdirde Berat Kandili elli bin senelik bir ibadet hayatının sevabını bir gece içinde bize kazandırabilir.
  "Onun için elden geldiği kadar Kur'ân ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır."

  Tek kişinin çalışma ve kazanma gücü maddi hayatta olduğu gibi manevi hayatta da sınırlıdır diyorsak bunun çaresi vardır. Aynı gayeyi paylaşan ve dünyada aynı maksatla yaşayan mü'min kardeşlerimizle birlikte teşkil ettiğimiz manevi şirket; bize hesabından âciz kalacağımız sonsuz bir manevi serveti kazandırabilir. Üstelik maddi kazançlarda kâr ortaklar arasında bölünerek küçüldüğü halde mânevi kârda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü manevi faaliyetler nurludur. Nur ise maddi eşya gibi küçülmez ve bölünmez.

  İmam-ı Gazali Hazretleri el-İhyâ'da Berat Gecesinde yüz rekât namaz kılınması hakkında bir rivayete yer verse de hadis âlimleri bu namazın sünnette yerinin olmadığını böyle bir namazın Hicretten 400 sene sonra Kudüs'te kılınmış olduğu tesbitinde bulunurlar. Hatta İmam Nevevi böyle bir namazın sünnette bulunmadığı için bid'at bile olduğunu ifade eder.

  Bunun yerine kaza namazının kılınması daha isabetli olacaktır. Bununla beraber kılındığı takdirde de sevabının olmadığı anlamına gelmez.
  Çünkü ibadet alışkanlıklarının iyice azaldığı zamanımızda insanların bu vesileyle namaza yönelmelerini hoşgörü ile karşılamak faydalı olacaktır.

  Berat Gecesi Duası

  Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
  "Allahım azabından affına gazabından rızana sığınırım Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."11

  Berat Duası

  Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
  "Allahım şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki 'Allah dilediğini
  siler yok eder dilediğini de sabit bırakır Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12

  Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.

  Berat Gecesi Namazı

  Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.

  Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi hesaplanama-yacak kadarda çok sevabı vardır.

  Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre:
  "Otuz sahabeden dinledim bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala'nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü Allah-u Teala'nın mağfiretidir.

  Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.
  Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır bu konuda belli bir tahdit yoktur ne kadar dayanabilirsen.

  İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar...

  Bu namaz hakkında Hz. Aişe Radıyallahu An-hum'a validemiz Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir.

  -"Ya Aişe bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? Bende
  -"En iyisini Allah ve Resulü bilir." Dedim. Şöyle buyurdu:
  -"Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin"?

  -"Olur" dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi tan yeri ağarıncaya kadar kaldı.

  Secdede o kadar kaldı ki bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:

  "Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi seni övemem..."
  Sonra kendisine sordum: "Ya resulullah bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım. Böyle demem üzerine bana sordu: "Sen onları öğrenebildin mi"? Bu sorusuna karşılık: "Evet" deyince şöyle buyurdu:

  "Onları hem sen öğren hem de başkalarına öğret."
  "Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Muhakkak ki Sen ilmi ve hikmeti herşeyi kuşatan Alîm-i Hakîmsin." (Bakara Sûresi 2:32.)

  "Duâları ise şu sözlerle sona erer: 'Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü şükür ve minnet Âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur." (Yûnus Sûresi 10:10.)

  EY RABBİMİZ!.. BİZLERİ; NEFİS ve ŞEYTANIN ŞERRİNDEN ve KABİR AZABINDAN ve CEHENNEM ATEŞİNDEN MUHAFAZA EYLE ve CENNETÜ’L-FİRDEVSTE MES’UD KIL!.... AMİN AMİN AMİN

  “Asra yemin olsun ki insanlar mutlaka ziyandadır.. Ancak; iman edip iyi işler yapanlar birbirlerine hep hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna..” (ASR SURESİ)
  Konu BeRkCaN tarafından (07-26-2010 Saat 11:26 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Gönüllü Paylaşımcı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  1.575
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart

  Allah Razı olsun çok güzel konu.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. 2011.07.15 Beraat Kandili Sohbeti Cübbeli Ahmet Hoca
  By Ahkaf in forum Vaaz sohbet ve videolar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-2014, 08:36 AM
 2. Beraat kandili İle İlgişi Hadisi şerifler
  By Furkan in forum Hadis-i şerifler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-31-2011, 03:44 AM
 3. Beraat Kandili Gecesiyle İlgili Hadisler
  By Furkan in forum Hadis-i şerifler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-31-2011, 03:41 AM
 4. Beraat Kandili 2010
  By BeRkCaN in forum Berat Kandili
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-26-2010, 11:42 PM
 5. 2010 berat,beraat kandili ne zaman?
  By Ottomanya in forum Önemli Duyurularımız
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-24-2010, 02:15 PM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379