Chrome 25 Beta Konuşmaları Tanıyor!

Popüler web tarayıcısı Google Chrome'un yeni beta sürümüne eklenen konuşma tanıma özelliği, internet deneyimini bir sonraki seviyeye çıkarıyor.


Günümüzün en çok kullanılan web tarayıcılarından biri olan Google Chrome'un Beta versiyonu 25.0.1364.29 sürümüne güncellenirken bu güncelleme ile birlikte geliştiriciler için "Web Speech API" kullanıma sunuldu.

Yayınlanan uygulama programlama arayüzü(API) ile birlikte geliştiriciler Google Chrome için ses tanıma özelliğini kullanan uygulamalar geliştirebilecek.

Yeni sürümü Google Chrome Blog'unda duyuran yazılım mühendisi Glen Shires, bu özelliğin tanıtımı için e-posta gönderebileceğiniz basit bir demo ve bir video yayınladı.

Aralarında Türkçe'nin de yer aldığı birçok dili destekleyen bu özellik sayesinde Google Chrome için birçok eğlenceli uygulamanın yanı sıra, engelliler için de kolaylık sağlayacak uygulamalar hazırlanabilir.

Ayrıca Google'ın merakla beklenen projesi "Project Glass" için de bir hazırlık niyetinde olabilecek bu özellik ile sadece sesli komutlarla internette gezebileceğimiz tarayıcılar için de bir adım daha atılmış oluyor.

Chrome'un yavaşlamasını için, açılışta bazı eklentileri otomatik olarak etkisizleştirebilen bu yeni Google Chrome sürümünü buradan indirebilirsiniz.