Uçakta Hangi Cihazları Kullanıyoruz?

Uçaklarda kablosuz internetin yaygınlaşmasıyla beraber, kullanılan cihazların detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte uçaklarda en çok tercih edilen mobil cihazlar.

Uçaklarda Wi-Fi bağlantı sunan Gogo'nun açıkladığı veriler havada internete bağlanan kullanıcılar ile ilgili detayları gün yüzüne çıkarıyor.

Gogo'nun yayınladığı görsele göre havayolu tercih eden yolcularının en çok yaptığı aktivitelerin başında internette surf yapmak yer alırken bunları iş amaçlı e-posta kullanımı, kişisel e-posta kullanımı ve sosyal ağlar takip ediyor.

Ayrıca grafiğin en ilgi çekici yanlarından bir ise kullanıcıların tarayıcı tercihi. Grafiğe göre kullanıcılar en çok Safari'yi kullanırken bunu takip eden tarayıcı Internet Explorer. Google'ın internet tarayıcısı Chrome ise bu sıralamada 3. sırada yer alıyor.

Kullanıcılar hangi mobil cihazları tercih ediyor?

Gogo'nun verilerine göre kullanıcılar %35 oran ile en çok tablet cihazlarından internete bağlanırken, tabletleri %33 ile dizüstü bilgisayarlar ve %32 ile telefonlar takip ediyor.

İşletim sistemi düzeyinde bakıldığında ise kullanıcıların %73 iPhone kullanırken %26'sı Android kullanan cihazları tercih ediyor.

Apple ve Android karşılaştırıldığında ise 2011 yılında %96.8 ile Android'e karşı büyük bir üstünlük sahibi olan iOS, aradan geçen iki yılda Android'e karşı gerilemiş ve bu oran %84'e düşmüş.

THY'de de var

Türk Hava Yolları'nın bazı deniz aşırı uçuşlarında da kablosuz internet özelliği bulunuyor. Hatta Çin'e yaptığımız bir gezide bu özelliği test etme imkanı da bulmuştuk.