''Akılla olsaydı mestin üstünü değil altını meshederdim''
(Ali radıyallahü anh)

[Allahütalaya ihtiyaçlarımızıdertlerimizi veişlediğimiz günahların affı için bir aracıya ihtiyacımız olmadığını biliyorum. Allahım yüce kuranı her kez anladığı dilde okuyup anlasın diye ıkra sözcüğü ile başlatmış yanılmıyorsam kuranda 700 e yakın ayet oku ve aklına müraacat et diyor aracıya müracaat et demiyor]
... NOT;
Söyledikleriniz islamiyet ile ilgili. Tıb fakültesini bitirmemiş birinin kalbin patalojisi konusunda kardidiyaloji sempozyumunda bildiri sunması düşünülemez.. Osmanlı ve öncesi zamanlarda islam üniversiteleri (medreseler) vardı. Buralarda islamın 20 ana ilmi, kolları 80 ilim ile zamanın fen ilimleri birlikte okutulurdu.. Mezun olduktan sonra ihtisas medreselerine geçilirdi. 3-4 sene de seçtiği branşta ihtisas yapardı. Bu bilgi altyapısı olmayanın islamiyet konusundaki sözleri ilmi olmaz, kendi görüşü olur. İSLAMİYET BİLGİLERİ NAKLİDİR. AKIL YÜRÜTMEYLE OLSAYDI PEYGAMBERLERİN GÖNDERİLMİŞ OLMASI LÜZUMSUZ OLURDU. İNSANLARIN AKILLARINI NAKLİN ÖNÜNE ALMALARINDAN FELSEFE DENEN SAHA DOĞMUŞTUR.
Akıl göz gibi, din ışık gibidir. Işık olmazsa göz göremez.
Sizin fikriniz iyi veya kötü diyemem. Bir fikirdir. Benim yazılarım Osmanlı alimlerinin kitaplarından derleme ve tercümedir. Kendi fikrim değildir. İslamiyette bilgi empoze etmeye izin yoktur. Söylenir, kabul eden eder, etmeyen etmez. İnsanlar bu dünyada hürdür. İnancımıza göre; öldüklerinde yaptıkları ve yapmaları gerekirken yapmadıkları konusunda hesaba çekileceklerdir. Bir kaç tane Osmanlı din kitabı okumuş olsaydınız belki şimdiki fikriniz değişebilirdi.