Buraya yeni üye oldum. fakat pek aktif bir cep telefonu bölümü değil gibi görüyorum burayı.

Arkadaşlar yeni çıkacak olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile ilgili size bir kaç bilgi ve görüntüler sunmak istiyorum.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus dan alıntıdır.
DAHA SAĞLAM DAHA GÜÇLÜ BİR IPHONE 6S NASIL OLACAK
Resmi olmasa da %99 ihtimalle 9 Eylül’de duyurulacak olan yeni iPhone modellerinin lansmanının nerede yapılacağı da belli oldu.
Apple, geçtiğimiz yıl iPhone 6 ve 6 Plus’ın lansmanını Flint Center’da gerçekleştirmişti. Bu yıl için farklı bir yer seçmeyi planlayan Apple, yeni nesil iPhone’larını Bill Graham Civic Auditorium Center’da yapacak.
Civarda bulunan kişilere göre Bill Graham Civic Auditorium Center’ın camları şimdiden kapatılmış durumda. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıl da aynı şekilde Flint Center’ın camları kapatılmış, çevresinde ise polis ekipleri yer almıştı. Lansman için yapılan hazırlıklar kapsamında büyük jeneratörlerin merkeze taşındığı ve Auditorium’un çatısına billboard kurulduğu belirtildi.
Apple’ın Eylül ayında resmiyet kazanması beklenen ve ismi kuvvetle muhtemel iPhone 6s ve iPhone 6s Plus her zaman ki gibi bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürmesi bekleniyor. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus bir önceki iPhone modelleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’a benzer olacak ama tıpkı diğer iPhone 4S ve iPhone 5S de ki güncellemeler gibi gözle görülür bir donanım ve performans iyileştirmeleri ile piyasaya çıkacağını belirtelim.
Apple’ın sonbaharda tanıtılması beklenen iPhoe 6S ve iPhone 6S Plus ile ilgili bilgileri resmi kaynaklardan öğrenemesekte analistler ve iç kaynaklar bazı ilginç fikirler veriyor. Bununla birlikte iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile ilgi bazı ilgi çekici özellikleri aşağıda sıralayalım.

A9 işlemci

Apple’ın aşırı ilgi gören iPhone 6 ve 6 Plus modellerinden sonra bu sene tanıtılacak iPhone 6s için şimdiden 90 milyon cihaz siparişi verdiğini söylemiştik. Firmanın hayli başarılı olan Apple A serisi işlemcilerinde son model olan Apple A8, sadece çift çekirdek ve 1.4 GHz hız desteklese de son derece iyi performans veriyor. Daha önceki bilgilerde gelecek nesil iPhone için NAND bellek alanını bir kez daha Samsung’un sunacağını öğrenmiştik. Bilindiği gibi Samsung üretimi Exynos işlemcilerin 14nm ile üretilen son versiyonları Galaxy S6 ve S6 edge ile geldi ve performans rekorları kırdı. Bir zamanlar kral olan Snapdragon serisi bile geçildi çünkü ısınma sorunlarını çözmekle uğraşıyor. TSMC’ye üretim yaptıran Qualcomm ise 14nm avantajını kullanabilmiş değil. İşte bu yüzden en iyi üretim bandı Samsung ile masaüstü tarafında Intel’in elinde. Apple işi sağlama almak için gelecek nesil Apple A9 işlemciyi Samsung ve TSMC ikilisine ürettirme kararı aldı. Buna göre işlemciyi büyük oranda Samsung üretecek, TSMC ise parmak izi okuyucu ve ses kontrolcüsünü üretecek. Üretim şimdiden başlıyor ve 90 milyon gelecek nesil iPhone 6s ve 6s Plus’ı erkenden üretmek için parçalar hazırlanıyor.

Apple’ın daha detaylar net olarak belli olmasa da yeni bir mimari teknoloji kullanacaktır.Yeni iphone modellerinde kullanacağı işlemci az çok belli olmaya başladı. Iphoe 6S ve iphone 6S Plus A9 işlemci ile güçlendirip daha iyi bir performans ve daha az enerji tüketimine sahip olacağını umuyoruz.

Ekran çözünürlüğü
Ekran çözünürlüğü mevcut modellerle aynı olacak gibi gözüküyor. Yani 4.7 ve 5.5 inç. Ancak Apple'ın iPhone 6 ve 6 Plus'ın ardından iPhone 6C adında (iPhone Mini) 4 inç ekrana sahip bir telefon çıkarabilecekleri yönünde de iddialar bulunuyor. Bunu iPhone 6 ile beraber beklemiştik ama göremedik. Bakalım 4 inç iPhone severler iphone 6S modelinin lansmanında bunu tekrar görebilecekler mi?

Kamera ile ilgili donanım ve yazılım iyileştirmeleri
Kamera ile ilgili olarak ilk söylenecek şey iphone 6S ve iphone 6S Plus’ın 12 megapiksel bir çözünürlüğe sahip olacağı. Mevcut piyasa da diğer markaların ( Özellikle LG G4 ) üstün kamera teknolojisi kullanması Appel’ın bu konuda önemli bir atak yapması bekleniyor. DSLR kameraları aratmayan bir fotoğraf kalitesi sunabileceği gelen bilgiler doğrultusunda.

2 gb ram kapasitesi
Iphone 6 ve iphone 6 Plus’ın hali hazırda 1 gb ram ile çok iyi bir performans gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Apple’ın iphone 6S ve iphone 6S Plus’ı 2 gb ram ile piyasa sürerek daha önce ki performanstan iki kat daha iyi bir performans sağlaması dikkate değer bir etki gösterecektir.
Güçlü ve dayanaklı alüminyum kasa
Apple iphone 6S ve iphone 6S Plus , mevut giriş seviyesi Apple Watch modellerinde de kullanılan 7000 serisi güçlü alüminyum kasa ile imal edilmesi bekleniyor. Bükülme sorunları yaşayan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri adeta alay konusu haline gelmişti. Aşağıda ki video da bükülme testi ile bu sorun Apple’ın başını ağrıtmayacak gibi duruyor.

ÜRÜN VİDEOLARI dan alıntıdır
IPhone 6s ve iPhone 6s Plus daha önce ki 5 serilerinde olduğu gibi altın, uzay grisi ve gümüş renk seçenekleri dışında iddialı birkaç renk göze göze çarpıyor:
Bunlar arasında kızıl altın rengi

Ve bizim de iddialı bir renk olarak gördüğümüz özellikle bayan kullanıcıların ilgi duyacağı pembe rengi

Pil ömrü
IPhone 6s ve iPhone 6s Plus önceki nesil iPhone modellerine göre önemli ölçüde büyütülmüş bir pile sahip olmayacak fakat A9 işlemci sayesinde ve iOS 9 işletim sitemi ile pil ömrünün çok daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca kablosuz şarj teknolojisinin iPhone 6s ve iPhone 6s Plus da kullanılacağı gelen sızıntılar arasında.

Depolama kapasitesi
Apple iphone 6S ve iphone 6S Plus klasik olarak 16GB/64GB/128GB depolama kapasitesi olarak bir gelmesi en muhtemel hali olan 6S, 16GB yerine 32GB gibi bir seçenek sunma ihtimali ise az da olsa bulunuyor.
iPhone 6S ve iPhone 6S Plus dan alıntıdır

SONUÇ VE FİYAT
Sonuç olarak Apple iphone 6S ve iphone 6S Plus daha önce ki modellerine kıyasla daha iyi bir telefon olarak karşımıza çıkacağı aşikar. Ancak yukarıda sıraladığımız özelliklerin beklenti ve söylentiden ibaret olduğu unutulmamalıdır. Bahsettiğimiz bu makul özelliklerin yeni modellerde görüp göremeyeceğimizi ise lansman zamanı gelince anlayacağız
iPhone 6S ve iphone 6S Plus fiyatının ne olacağını konuşmak gerekirse Apple uzun zamandır sürdürdüğü fiyat politikasını devam ettirecek gibi gözüküyor. Bilindiği gibi Apple, genelde yeni nesil iPhone modelini bir önceki modeli ile yakın fiyatla satışa çıkartırken, diğer yandan da önceki modellerinde indirime gitmeyi tercih ediyordu. Amerika’nın önde gelen mobil operatörlerinden ve Apple’ın iphone satış ortağı Verizon’un fiyat ile ilgili hazırladığı iddia edilen belge görüntüsü internete sızdırıldı. Sızdırılan bu ekran görüntüsüne göre iPhone 6s 16GB için 218 dolar, iPhone 6s 64GB modeli için ise 318 dolar olarak belirlendiği anlaşılıyor.

Türkiye de fiyatlar ile ilgili aşağı yukarı şu an ki iPhone 6 ve iPhone 6S Plus etiketlerine yakın bir fiyatta olacaktır. iPhone 6s, muhtemelen Ekim 2015 tarihinde ülkemizde satışa çıkacak. Eğer elektronik ürünlere yönelik ek vergiler gelirse ve yaklaşık 1 ay içerisinde ek uygulanmaya başlanırsa, iPhone 6s’de bu vergilerden nasibini almış olacak.