Genellikle kullanılan kozmetiklerin içerdiği kimyasal maddeler, yapay koku maddeleri ve bir çok katkı maddeleri duyarlı kişilerde ayrıca alerjilere yol açıyor.

O nedenle insanlar doğal olana yöneliyor. Cilt dostu bu bitki ve ürünlerle cilt yenileniyor (regenerasyon) gençleşiyor. Cilt, saç ve tırnaklar için kremler, losyonlar, maskeler ve temizlik losyonları artık doğal ürünlerden seçiliyor. Bu arada kendimiz de yapabiliyoruz. Bu tür uygulamalar, tabiattan kopmayan, doğanın dengesi ile uyumlu bu özellikteki işlemler, cilde “doğal detoks” gibi yarar getiriyor. “Doğal arınma” sağlayan bu yöntemler, tende bir süre sonra gençlik ve ışıldama gibi sonuçlarla kendini gösteriyor. Sebze, meyve ve (şifalı) bitkisel ürünlerle veya arınmış su ile güzel olmak ve bunu sürdürmek mümkün.İşte size bazı farklı doğal güzellik fikirleri. Güzelliğe bir de bu pencereden bakın..

Arıtılmış su:

Bu fazla bilinmez ama cilt için size doğal bir losyondur arıtılmış su.. Cildinizi bazı olumsuz maddelerden, arındırmak istiyorsanız temizlediğiniz su da arınmış olmalı, Arıtılmış su, içindeki nemlendirici maddelerle birlikte cildi yumuşatır. Cildinizi bu su ile günde iki kez yıkayın veya pamukla silin.

Badem yağı:

Acı ve tatlı badem çekirdeğinin karışımından, ama bazen de yalnızca tatlı bademden elde edilen bademyağı güzellik için önem taşıyor.. Özellikle duyarlı, kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiliyor. Bademyağı ile düzenli yapılan bakım ciltteki pürüzleri bir süre sonra yok ediyor. Bademyağı iyi bir cilt arındırıcısı..

Susam yağı:

Hafif etkili, cildi besleyici ve güneş ışınlarından koruyucu özelliklere sahip. Cilde derinlemesine olarak işliyor, temizleyici ve zararlı maddelerden arındırıcı olarak kullıyor

Avokado:

İçinde vitaminler ve yağ asitleri bulunuyor. Çok değerli besinler listesinde yer alıyor. İçindeki A Vitamini, hücrelerin yeniliyor. Öte yandan bazı ciltlerde oluşan kepeklenmeyi de engelliyor. Avokadonun etken maddeleri, deriyi kurumaktan koruyor ve özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış ve yaşlanmış derileri güçlendiriyor. Bir çok olumsuz etkileri zamanla yok eden bu meyve, gerçek arınmayı sağlıyor


Yeşil çay:

Yalnızca içmeyin, dıştan da kullanıldığında çok işe yarar. Duyarlı ciltlere çok iyi geliyor. Deriyi besliyor ve vaktinden önce yaşlanmaktan koruyor

Havuç:

İçerdiği karoten (Provitamin A) ve lesitin, deri sertliklerini yok ediyor, derinin sağlıklı bir görünüm ve renk elde etmesine neden oluyor.


Yulaf:

B vitamini ağırlıkla olmak üzere, vitaminler, mineraller ve değerli yağlar bulunur bu doğal besinin içeriğinde. Öğütülmüş yulaf deriyi için olumlu sonuçlar yaratır. Cildi düzgünleştirir. Hazırladığınız yüz maskelerine yulafı da arada eklerseniz, cildinizin verdiği olumlu etkiyi fark edersiniz.