Pürüzsüz bir cilt için...
Dergilerde televizyonda gördüğümüz ünlülerin ciltlerine sahip olmak hayal değil.
Bunun için yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklik ve doğru ürünleri kullanmak yeterli. Bebek gibi bir cilde sahip olmanın sırrı bol bol E vitamini içeren meyve yiyecek tüketmekten geçiyor...

Dengeli beslenmek ve birtakım gıdalardan uzak durmak cildiniz için büyük önem taşıyor. Bebek gibi bir cilde sahip olmak için bol bol sebze ve meyve tüketmeli, yağlı yemekler, gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle böğürtlenin içindeki antioksidanların cildi yaşlılığa karşı koruduğu belirtiliyor.

Havucun içinde bol miktarda A vitamini var ve cilde çok iyi geliyor. Somon balığı da hücreleri sağlıklı ve formda tutuyor. Yeşil çay cilt kanserine yol açan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasında büyük rol oynuyor. Ayrıca cilt hücrelerinin sağlığı açısından da faydalı bir içecek.

EN AZ 8 BARDAK SU

Günde en az sekiz bardak su içmek hem sindirim sisteminiz için çok faydalı hem de cildin nem kazanması, kurumaması için şart. Yeteri kadar su içip içmediğinizi idrarınız rengine bakarak anlayabilirsiniz. Eğer koyu renkse yeteri kadar içmiyorsunuz demektir. A vitamini eksikliği yüzünüzde siyah ve beyaz noktaların çıkmasına yol açabiliyor. Işıltı eksikliği de demir gibi bir takım vitaminlerin eksikliğine işaret eder. Fiziksel aktivite vücudu çalıştırıyor, kalp atışlarının hızlanmasıyla yüzümüz de renk alıyor.

SPOR YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Yüzünüzü günde iki kez bol suyla yıkamalı, gözenekleri kapayan ter damlacıklarından kurtulmalısınız. Arada bir duş almak da cildinizin parlamasını sağlar. Duş sonrası cildinizi nemlendirmeyi de unutmayın. Ilık suyla yıkamaya ve cilt tipinize uygun bir temizleyici ürün kullanmaya gayret gösterin.

GÜNDE BiR AVUÇ CEViZ

Zeytinyağı, soya fasulyesi yağı, buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf, balık, ceviz, fındık, badem, marul, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana gibi besinlerden E vitamini almak mümkün. Uzmanlar, E vitamini ağırlıklı beslenme konusunda, yemeklerde mutlaka zeytinyağı kullanmamızı belirtirken, günde bir avuç ceviz veya fındık gibi tüketmemizi önerirler. Ayrıca, haftada en az 2 öğün balık, 2-3 porsiyon ise kuru baklagil yememizi tavsiye ederler.

E VİTAMİNİ CİLDİ YENİLİYOR

Cildi güneşten koruyan E vitamini cilt hücrelerini yeniler ve genç kalmasını sağlar. İçeriğinde bulunan antioksidan etkisi de özellikle cildimiz için yaşlanmayı önleme, zararlı dış etkenlerden koruma gibi önemli özelliklere sahip. Bu nedenle içeriğinde E vitamini bulunan cilt bakım ürünleri kullanmak cildinize gençlik ve dirilik katar. Antioksidanlar cildimizin yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin en büyük düşmanı.

E vitamini içerdiği antioksidan etki ile serbest radikallerle savaşırken, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Ayrıca hava kirliliği, zararlı güneş ışınları gibi cildimizi tehdit edici etkenlerden korur. Sağlıklı ve genç bir cilde kavuşmamızı sağlar.

KREM SEÇİMİ

E vitamini bileşimli ürünler, içerdiği antioksidan etkisiyle serbest radikalleri ortadan kaldırır ve aynı zamanda cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korur. Böylece cildin kurumasını, güneş lekelerinin oluşmasını, erken yaşta kırışmasını önlemiş olur. Bu nedenle güneş korumalı kremlerin E vitamini içerikli olmasında büyük yarar var.

Som ve ringa balığı

Vücudun acil ihtiyaç duyduğu ama kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren bu balıklar, hücreler deki yaşlılık sürecini yavaşlatarak Anti-aging’de anahtar görevi görüyor.

Zeytinyağı

Soğuk pr eslenmiş hali sağlıklı yaşam için bire bir olan bu yağ, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için mükemmel bir silah. Doymamış yağ asitleri hücreleri tehlikeler den koruyor.

Sarımsak

Bileşimindeki allizin maddesi kan dolaşımını har ekete geçir erek cildi arındırıyor. Böylelikle cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.

Yumurta ve süt

Niacin maddesi içeriyorlar. Bu B vitamini depoları hücre yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

Tavuk

Vücudun güzellik hormonları üretmek için ihtiyaç duyduğu yüksek değer de protein içeriyor. Ayrıca kolajen ür etimini ve bağ dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.

Rezene

Haftada birkaç kez sofrada olmalı. Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde görev alıyor.

Avokado

E vitamini açısından oldukça zengin. Böylece serbest radikaller e karşı içeriden de etki ediyor.

Elma

Şeker ve ensülin cildi yaşlandırıyor. Buna karşın elma kan şekerini sabitliyor ve ensülin iniş çıkışını engelliyor.