İnci tozunu kendimizde yapabiliriz. Gerçek inciyi herkes bulamaz ama istiridye kabuklarını bulabiliriz. 7-8 adet istiridye kabuğuna ihtiyacımız olacak. İstiridye kabuklarını havanda dövelim yaklaşık iki yemek kaşığı çıkıyor tabi bu kabukların büyüklük ve küçüklük oranına bağlı. İyice dövdüğümüz un haline getirdiğimiz istiridyeleri bir kahve fincanına koyalım ve üzerini örtecek kadar limon suyu ekleyelim.Limon suyu ,kabukları tamamen eritecektir.
Yaklaşık iki gün kadar beklemesi gerekiyor.
Önce cildinizi peeling yaparak temizlemeniz ve inci tozu maskesini kirli cilde uygulamamalısınız. 1/2 yumurta akıyla , 1 tatlı kaşığı inci tozunu karıştırıp temizlenmiş cildinize sürün. Bu maskeyi haftada bir kez, en az altı hafta uygularsanız botoks etkisi gösterecektir.
Cildin iyileşme hızının artmasına ,kırışıklıkların önlenmesine ,cildin parlaklık kazanmasına pürüzsüz bir cildin oluşmasına cildin güneş ışınlarından korunmasına hücre yenilenmesine ,cildin elastiklik kazanmasına dolaşımın hızlanmasına ,cildin doğal renginin korunmasına gözeneklerin dengelenmesine aknelerin küçülmesine ölü hücrelerin atılmasına ,kızarıklıkların azalmasına ,çillerin belirginliğinin azalmasına yardımcı olur. Bunun sebebide inci tozunun yüksek oranda protein ihtiva etmesidir. Düzenli olarak bu maskeye devam ettiğiniz taktirde bebek teni bir cilde sahip olacaksınız.