Aynaya baktığınızda cildinize mahkum olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Yüzünüzdeki aknelerden bir türlü kurtulamıyorsanız, bir de bu yöntemleri deneyin!

Akneli cildin görünümünü düzeltmek için ilk adım temizlik. Yüzün sabah ve akşam sıkıştırıcı maddelerle zenginleştirilmiş çok hassas bir nötr sabunla yıkanması gerekli. Temizleyici seçiminde cildin yağını fazla almayacak bir malzeme olmasına özen göstermek çok önemli: Aksi takdirde tersine bir etki görülebilir ve yağ bezleri fazla yağ üretebilir. Cildin aşırı temizlenmesinden kaynaklanan bir tür akne de vardır.

Tedavide genel kurallar:

1 - Cilt toniğiniz çok az alkol içermeli. Antiseptik ve ağrı dindirici maddelerle zenginleştirilmiş olanları tercih edin.
2 - Koruyucu kremler içinde en uygun olanlar cilde mat bir görünüm veren ve çabuk uçanlar. Bunların içindeki yağlı kısım deriyle direkt olarak temas etmiyor.
3 - Temizlik maskeleri cildi rahatlatan ve yağ üretimini azaltan A, E, F vitaminleri ve atkuyruğu lavanta adaçayı biberiye mercanköşk gibi bitki özleri içermelidir.
4 - Bir estetisyenin belli sıklıkta uygulayacağı derinlemesine temizlik cildin durumunu kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.
5 - Akneli cilde makyaj yaparken özel hazırlanmış ürünler kullanmaya dikkat edilmeli. Örneğin yağsız bir toz fondöteni kuru bir sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz. Sivilcelerin azdığı dönemlerde pek makyaj yapmamanız daha iyi olur.
6 - Bir estetik uzmanı akne sorununuzu 2 – 3 ayda çözebilir. Uygulanacak tedavi kozmetik malzemelerle de takviye edilen birkaç ilacın kullanımına dayanıyor. Günümüzde ilaçların içerdiği retin - A gibi temel aktif maddelerin oranının düşürülmesi yan etkileri azalttığı gibi mükemmel sonuç elde edilmekte.

Tahrişe karşı önlem alın

Cilt genel olarak havanın çevrenin ya da kozmetiklerin etkisi yüzünden tahriş olur. Aşındırıcı ürünler (peeling) başta olmak üzere bazı maddelerin hatalı kullanımı da cildi tahriş edebilir.
1 - Toz kir ve cildin uzun süre makyajlı kalması tahrişe yol açabilir. Dolayısıyla makyajın en geç 10 – 12 saat sonra temizlenmesi yerinde olur.
2 - Mineral yağlar parfüm ve alkol hassas ya da herhangi bir rahatsızlığı olan ciltlerde tahrişe neden olabilir.
3 - Boyalar renk açıcı kremler ve tüy dökücüler tahriş riski en yüksek kozmetikler.
4 - Tahrişe yol açma açısından bitki özleri ya da doğal maddeler içeren kozmetikler sentetik olanlardan daha güvenli değil.
5 - Dermatolojik olarak test edilmiş kozmetiklerin cilt tarafından kabul edilmeme olasılığı daha az. Gene de cildiniz hassassa dikkatli olun.
6 -Kozmetik kullanırken tahrişin çeşitli faktörlere bağlı olduğunu unutmayın. Bunlardan bazıları: Temas türü (Örneğin şampuanın deriyle temas ettiği süre deodorantınkinden daha azdır); temas noktası (Göz çevresi gibi bazı bölgeler daha hassastır); PH değeri (Cilde uygun olanlar asit özellik taşıyanlardır); uçma (Bazı kozmetikler havayla temas ettikten sonra bozulup cildi tahriş edebilir).

Sivilceleri yok etme

Sivilcelerle mücadelede kazanmayı istersiniz değil mi? O zaman oyunu kurallarına göre oynamanız gerekli. İşte oyunun kuralları…

Hayatının belli bir döneminde sivilceleriyle mücadele etmemiş kişi sayısı herhalde çok azdır. Özellikle de kadınların baş düşmanı sivilceleri yok etme hakkında türlü efsaneler uydurulur. Herkes kendince onlarla başa çıkmaya çalışır ama tüm bunlar çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Özellikle ergenlik dönemiyle hayatımıza giren Sivilceler yaş 40’a dayanınca bile bizi terk etmezler.

Biz de bu hafta tecrübeyle sabit sivilce ya da bilimsel adıyla akneyle mücadele tavsiyeleri hazırladık. Ancak bunlar kesinlikle tedavi yöntemi değil. Az evvel dediğimiz gibi sadece tavsiye. Gerçekten bir sivilce sorununuz olduğunu düşünüyorsanız size mutlaka doktora gitmenizi öneririz.

Cilt temizliğinin akneyle mücadele yolunda ne denli önemli olduğunu herkes biliyor sanırız. Ama yine de bir kez daha hatırlatmakta yarar var: Yüzünüzü makyaj yapsanız da yapmasanız da mutlaka sabah akşam temizleyin. Cildinizi temizledikten sonra tonikle ph dengesini sağlayın mutlaka nemlendirici kullanın.

Yağlı bir cilde sahipseniz krem değil jel özellikli temizleyiciler kullanın.

Akneye yatkın cilde sahip olanların çoğu sivilceleri artar endişesiyle nemlendirici kullanmaz. Nemlendiricinin sivilce yaptığı -cilt tipinize uygunsa eğer- sadece safsatadır. Bu nedenle cildinizi nemsiz bırakmayın. Üstelik sadece yağlı ciltlerde sivilce olmaz.

Ağır makyaj yapmaktan (fondöten ve pudradan) kaçının. Özellikle akneyi önleyici cilt soyucu ilaçlar kullanıyorsanız bir süre hiç makyaj yapmayın. Çünkü kullandığınız ilaçlar cildinizi düzeltmeye çalışırken siz her ne kadar kaliteli de olsa makyaj ürünleriyle hassaslaşan cildi yorarsınız. Bu da hem tedavi süresini uzatır hem de irritasyona yol açar.

Doktor tavsiyesi olmadığı müddetçe sivilceleriniz için ilaç kullanmayın. Yani arkadaşınızın “ben bilmem ne adlı ilacı kullandım çok iyi geldi sen de kullan” demesine aldırmayın. Çünkü her cilt tipi ayrıdır. Birisine iyi gelen bir ilaç sizde alerji yapabilir. Özellikle cildi soyarak sivilceleri yok eden ilaçları doktora danışmadan kullanmayın. Yine kesinlikle doktora danışmadan ağızdan alınan ilaçları kullanmayın.

Peeling yapmayın. Çünkü daha önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi peeling arındırma işlemi yaparken cildin yağ sebum ve ph dengesini bozar. Bu da cildinizin daha fazla yağ salgılamasına neden olur.

Peeling yerine buhar banyosunu deneyin. Bu hem cildinizin canlanmasını sağlar hem de siyah noktaları engeller. Buhar banyosunu sadece sıcak suyla yapmak yerine bitki karışımıyla yapmayı deneyin. Aktarlardan bulabileceğiniz papatya, kekik, hatmi otu ve defneyaprağı karışımını evde mutfak robotu yardımıyla kıyın. Altı bardak çok kaynar suyun içine bu ot karışımından iki çorba kaşığı atın ve sıcak suyun üzerine yarım limon sıkın. 15 dakika boyunca buhar banyosu yapın ve sonra tonikle cildinizi temizleyin. Ancak küçük bir hatırlatma: Buhar banyosu yapmadan evvel cildinizi temizlemeyi unutmayın.

Maske kullanın. Ancak bu maskenin cilt tipinize uygun olmasına dikkat edin. Kozmetik mağazalarındaki tezgahtarlara değil bir uzmana inanın ve size en uygun maskeyi alın. Ancak bunu da ayda yılda bir değil düzenli olarak kullanın.

Sivilcelerinizi kesinlikle sıkmayın yolmayın. Aksi halde hem yayılıp çoğalmalarına hem de yüzünüzde izler kalmasına neden olursunuz.

Akneleri giderici ilaçlar kullanıyorsanız güneşe çıkmadan evvel mutlaka güneş koruma kremi sürün. Çünkü kullandığınız ilaçlar cildinizi hassaslaştırır ve güneşten daha çabuk etkilenmesine neden olur. Dolayısıyla yaz-kış demeyin; dışarıya çıkmadan evvel nemlendiricinizin üstüne koruma faktörlü güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. Yağlı yiyeceklerin ****inin Sivilce yaptığı söylenir. Kısman de olsa bu doğrudur. Çünkü cildiniz vücudunuzun bir parçası olduğundan dengesiz seslenmeden diğerleri kadar o da etkilenir.

Sigara cildinizin soluk ve sağlıksız görünmesine neden olur. Sigara içiyorsanız bırakın bırakamıyorsanız dozunu azaltın.

Sivilce için maskeler

Doğal maskeler ani etkili olup cildi nemlendiriyor tazeliyor ve kırışıklıkları gideriyor. İçerdikleri maddelere göre ciltteki işlevleri de değişiyor. Kimi yağlı ciltlere iyi gelirken kimi kuru ciltlere nem kazandırıyor. Ancak dikkat! Cilt tipinize uygun olmayan maddeleri içeren bir maske cildinize zarar verebiliyor. Örneğin; kuru ciltliyseniz limon ve greyfurt gibi turunçgillerden uzak durmanızda yarar var.

Özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde kirli havaya, sert rüzgârlara ve sigara dumanına maruz kalan cilde maske uygulamak çok yararlı. Çünkü maskeler cilde derinlemesine etki ediyor. Maskeyi cildinizin durumuna göre haftada 1 veya 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

Meyve sebze ve yumurta gibi besinlerden oluşan maskeleri evde hazırlamak hem çok kolay hem fazla zaman almıyor üstelik ekonomik de. Bunun için üşenenler ya da ‘nasıl olsa her gün nemlendirici krem sürüyorum geceleri besleyici krem kullanıyorum maskeye ne gerek var’ diyenler olabilir.

Dermatologlara göre ince bir kat tabaka halinde sürülen kremlerin aksine maskeler cildi neredeyse 3 mm ile yarım santim kalınlığında bir tabaka halinde kaplayarak dış etkenlerle ilgisinin tamamen kesilmesini sağlıyor. Böylece cilt maskedeki tüm vitamin ve mineralleri kolaylıkla özümsüyor.

Maske sürmenin incelikleri

• Önce cilt tipinizi belirleyin. Cildinize uygun meyve ya da sebzeyi seçin. Yapraklı sebzeleri kaynar suda 3 dakika bekletip süzün. Soğuyunca cildinizin üzerine yerleştirin. Diğer sebzeleri ise robotta püre haline getirin. Akmayacak kıvama gelince maskeniz hazır demektir.

• Maskeyi sürmeden önce cildinizi temizleyin. Çünkü kirli cilt maskeyi özümseyemez. Bunun için bir parça pamuğa temizleme sütünü döküp önce tüm cildinizi temizleyin sonra ılık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.

• Maskeyi göz ve dudak çevresi hariç tüm yüz ve boynunuza kalın bir tabaka halinde sürün. Kesinlikle bir yere uzanıp kafanızdaki düşünceleri boşaltın. Çünkü bu pozisyon vücudun gevşemesine yol açarak hem maskenin akmamasını hem de cildin maskeyi daha kolay özümsemesini sağlıyor.

• Önerdiğimiz maske tariflerindeki bekleme sürelerini aynen uygulayın. Aksi durumda maske cildinize zarar verebilir. Maskeyi temizlemek için ılık suya batırılmış pamukla cildinizi silip yıkayın ve havlu ile tampon yaparak kurulayın.

Kızarıklık sorunlarına ahududu

Probleminiz:
Cildinizde dolaşım sorunları var. Kılcal damarlarınız zaman zaman hiç de estetik olmayan görüntülere yol açıyor. Sivilceler ve yer yer kızarıklıklar ortaya çıkıyor.

Ne yapmalısınız?

Öncelikle kan dolaşımını hızlandıran sebze ve meyveleri araştırın. Frenküzümü ahududu böğürtlen ve çilek gibi meyveler bu konuda can simidiniz olabilir. Ayrıca içerdikleri bol A vitamini sayesinde cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm kazandırırlar.

Sivilce izleri
• Sivilce de iz oluşumu sanıldığının aksine asıl olarak derin kistlerin ve şiddetli enfeksiyonların olduğu vakalarda saptanmaktadır.
• Sivilcelerin kızlarda ve erkeklerde iz bırakma riski eşittir.
• Sivilcede oluşabilecek izin derecesini önceden saptamak mümkün olmamasına rağmen erken ve etkili tedavinin iz oluşumunu önlediği bilinmektedir.
• Sivilceler sıkılmadığı takdirde iz oluşturma ihtimali büyük ölçüde düşer

Sivilce ile ilgili yanlış bilinenler

Sivilceler cildin yeterince temizlenmemesi yüzünden oluşur. (YANLIŞ)
Sivilce esas olarak kir ya da yüzey yağları nedeniyle oluşmaz. Her ne kadar fazla yağlar ölü hücreler ve gün içinde biriken kirler cildi bakımsız gösterse de bunları elle ovalayarak temizlememelidir. Cildi temiz tutmanın kesinlikle birtakım yararları vardır ama aşırı yıkama vücudun daha fazla yağ üretmesine ve sivilcenin daha kötü olmasına neden olur. Bir miktar sebum derinin çok fazla kurumasını önlemek için gereklidir; dolayısıyla aşırı yıkama yarardan çok zarar getirebilir.

Yağlı gıdalar sivilceye neden olur. (YANLIŞ)
Artık günümüzde sivilceli kişilerde balıkyağı çikolata patlamış mısır süt ve yağlı yiyecekleri kısıtlama eğilimi ortadan kalkmıştır. Çünkü bilimsel araştırmalar sivilcenin beslenme ile bir ilişkisi olmadığını göstermektedir.

Stres sivilceyi etkilemez. (YANLIŞ)
Stres doğrudan doğruya sivilceye neden olmaz ama durumunu ağırlaştırabilir. Sivilceye yatkın insanlarda stresli durumlarda artan hormon üretimi sonucunda sivilcelerde alevlenmeler meydana gelebilir.

Güneşlenmek sivilceleri iyileştirir. (YANLIŞ)
Bronzlaşmış ciltte leke ve izler daha az görülür. Çok düşük dozda güneşin sivilcelere iyi geldiği iddia edilmektedir. Ancak doz ve süre uzadıkça ne yazık ki Sivilceler daha da artabilir. Çünkü güneşe bağlı terlemenin artması yine gözenekleri tıkayan bir başka faktör yaratacaktır. Ayrıca uzun süre güneşe maruz kalmak cildin kalınlaşmasına kurumasına ve gözeneklerin sert bir tıkaçla tıkanmasına yol açmaktadır. Öte yandan ultraviyolenin genel olarak cilt sağlığına yönelik zararları giderek daha da çok fark edilmektedir.

Çocuğumun cildini nasıl temizlemelim?

Eğer çocuğunuzun sivilcesi varsa yüzünü cilde zarar vermeyen temizleyicilerle düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Yüzüne dokunmadan önce mutlaka ellerini yıkamasını sağlayın.
Yüzünü dairesel hareketlerle yavaşça yıkasın. Sakın sert hareketlerle fırçalamasın bu sadece cildin tahriş olmasına ve sivilcelerin alevlenmesine sebep olacaktır.

Yüzünü günde iki defa ılık su ve beyaz kokusuz pH: 5.5 olan bir sabunla yıkasın. Yumuşak temiz ve kuru bir havluyla kurulasın.

Yağlı temizleyicileri fondötenleri içerdiği maddeleri tam olarak bilmediğiniz güneş koruma kremlerini ve ilaç içeren ürünleri kullanmasını engelleyin.

Sivilceler kirden oluşmaz. Aslında yağlı ciltli insanlar diğer insanlara göre daha temiz bir cilde sahiptirler; çünkü ciltlerini daha sık temizlerler. Ama aşırı yıkama sivilceleri daha kötüleştirir cildi kurutur kızartır ve yara oluşumuna yol açabilir.