Ünlü dermatolog ve birçok patentli kozmetik ürünün sahibi Dr. Howard Murad akne hakkında önemli ipuçları ve öneriler verdi.

BUNLARI YAPIN!

- Günde 2 kez yüzünüzü ılık suyla ve hafif, yağsız bir temizleyici ile yıkayın.

- Gözenekleri tıkayan ölü hücrelerden kurtulmak için fazla bastırmadan peeling yapın.

- Akneleri iyileştirmekte sıkça kullanılan salisilik asit ve tea tree özü içeren ürünler kullanın.

- Kızarıklığı ve tahrişi azaltmaya yardımcı Allantoin gibi anti-inflamatuvarlar kullanın.

- Akne izleri için C vitamini ve AHA içeren ürünler kullanın.

- Cildi pürüzsüzleştirmek ve nemlendirmek için su bazlı bir nemlendirici kullanın.

- Saçlarınızı temiz ve cildinizden uzak tutmaya çalışın.

- Yastık kılıfınızı ve yüz havlunuzu sık sık değiştirin.

- Bakteri oluşumunu azaltmak için makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi sık sık temizleyin.

- Bol su için, dengeli ve sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya çalışın.

- Eğer cildinizde düzelme görülmezse vakit kaybetmeden bir dermatologa görünün.

BUNLARI YAPMAYIN!

- Cildinizi ihmal etmeyin. Problemsiz bir cilde sahip olmak düşündüğünüz kadar zor değildir.

- Sert bir biçimde peeling yapmayın ve sıcak su ile yüzünüzü yıkamayın. Akneleri tetikleyebilir.

- Ne kadar çekici gelse de akneleriniz ile oynamayın. Yayılmalarına sebep olabilir.

- Sert temizleyiciler ve arındırıcılar ile cildinizi tahriş edip kurutmayın. Daha fazla yağ salgılanmasını tetikleyebilir.

- Cildi aşırı sıcak veya soğuğa ve korunmasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz bırakmayın. Cildin kurumasına, yapısının bozulmasına ve en kötüsü cilt kanserine sebep olabilir.

- Yağ bazlı kozmetik ürünler kullanmayın. Gözeneklerin tıkanmasına ve ilerde akneye dönüşebilecek siyah noktalara sebep olabilir.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Akne neden oluşur?

Akne oluşumuna sebep olan başlıca faktörler, ölü hücre birikimi, aşırı yağ salgılanması, P. Acnes Bacteria ve inflamasyondur. Gözeneklerde biriken ölü hücreler, aşırı yağ ve bakteri ile birleşince akneye neden olur. Güneş ışınları, stres ve dengesiz beslenme de akneyi tetikleyen diğer etmenlerdir. Akneyi iyileştirmekte kullanılacak ürünlerin, akneye neden olan başlıca faktörlerin tümüne birden etki etmesi gerekir.

Terlemek göğsümde ve sırtımda akneye sebep olur mu?

Cilt yüzeyinde ter ile yağ birleştiği zaman gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilir. Tıkanan gözenekler de akne oluşumuna zemin hazırlar. En sağlıklı yol soyucu etkili bir duş jeli ile duş almaktır. Aceleniz varsa ıslak bir mendil ile bu bölgeler silinebilir veya akne kurutucu ve anti-bakteriyel özelliği olan bir vücut spreyi uygulanabilir.

Güneşlenmek ve solaryum ile aknelerime çözüm bulabilir miyim?

Kesinlikle hayır. Bronzlaşmanın geçici olarak aknelerde azalma sağladığı sanılabilir. Ancak cildi güneş ışınlarına maruz bırakmak akne izlerinin koyulaşmasına ve daha da önemlisi cilt kanserine sebep olabilir. Doğru olan düzenli olarak doğru ürünler ile cilt bakımını sağlamak ve içeriden gıda takviyeleri ile cildi beslemektir.

Akne izlerini geçirmek için ne yapılabilir?

İzlerin derinliğine ve şiddetine bağlı olarak, evde kullanılabilecek içeriğe sahip ürünlerden kimyasal peelinge kadar farklı çözümler bulunmaktadır. Günlük cilt bakımı dahilinde yapılabilecekler, AHA içeren onarıcı ürünler veya haftada birkaç kez AHA/BHA asitleri içeren bir peeling kullanmak, güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmamak ve haftada bir kez C Vitamini içeren maske uygulayarak cilt tonunu dengelemek şeklinde özetlenebilir.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Akne bir ergenlik dönemi sorunudur, büyüyünce geçer. Bu yüzden beklemek gerekir.

YANLIŞ!!! Beklemek değil hemen harekete geçmek gerekir. Hem cilt hem de ruh sağlığınız için vakit kaybetmeden bir dermatologa başvurmak, araştırma yaparak cildinize en uygun ürünleri seçmek ve düzenli kullanmaya başlamak gerekir.

Çikolata veya patates kızartması yemek sivilceye neden olur.

YANLIŞ!!! Eğer şeker ve karbonhidratlar akneye neden olsaydı, akne en yaygın olarak obezite problemi yaşayan kişilerde görülürdü. Bazı araştırmalar şekerin vücutta inflamasyonu tetiklediğini gösteriyor. Ancak yine de akne, kıl kökü etrafında kir, yağ ve bakteri ile etkileşen tıkanmış cildin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Akneye eğilimli yağlı ciltlerin nemlendirici kullanmasına gerek yoktur.

YANLIŞ!!! Akneye eğilimli yağlı ciltlerin de nemsizlik problemi olabilir. Bu yüzden de su hayat için ne kadar gerekliyse, nemlendirici de cilt için o kadar gerekli ve önemlidir. Nem, duru ve sorunsuz bir cildin anahtarıdır. Nemlendirici ve güneş koruyucu seçerken dikkat edilmesi gereken, ürünün gözenekleri tıkamayacak yağsız ve hafif bir formüle sahip olmasıdır. Retinol, C Vitamini ve yatıştırıcı bitki özleri içeren nemlendiriciler, inflamasyonu azaltırken genel cilt sağlığına da katkıda bulunur.