Biberiye, kekik, lavanta, aynısafa, adaçayı ve yeşilçay gibi doğanın mucizevi bitki özlerinin alternatif cilt bakımına etkisi inanılmaz olumlu….


Tabii ki, cildi yenilemek için bitkileri "temizleme" ve “kompres" işlemleri için de kullanabilirsiniz.. Çay olarak demledikten sonra, ılıttığınız doğal çaylar, yüz temizleyici olarak önemli bir işlev de görürler. Doğal Ürün Uzmanı Volkan Kurt, güzel ve genç görünümlü bir cilt için, doğal formüllerin yanı sıra, bitkisel onarım ve bakım yöntemlerini anlatıyor.

Doğal cilt bakımı için kil maskeleri, bitkisel çaylar, şifalı bitkilerden elde edilen kremler, meyveler, süt ve soya gibi bir çok malzemeler var. Sorunsuz ve genç görünümlü cilt için size bakım reçeteleri ve bitkisel cilt güzelleştirme yollarından söz etmek istiyorum bu kez.
Bitkisel çaylardan özellikle söz etmek isterim. Çünkü genellikle içerek sağlık kazandığımız bu çayların cildi temizleme ve sıkılaştırma özellikleri de var. Örneğin papatya çiçeği çayı cilt icin çok iyidir. Bu çayı demledikten sonra ılıtın ve pamukla cildinizi silin. İltihap önleyici ve temizleyicidir. Göz çevresini de bu çay ile silebilirsiniz. Çünkü nazik ciltler için de önerilir.
Ihlamur çiçeğinin yararlarını da bilmenizi isterim. Sıkılaştırıcı etkisi vardır. Yaşlanan ciltlere bu çayla kompres yapmalarını tavsiye ederim. Naneyi de unutmayalım : İyi bir temizleyici ve sıkılaştırıcıdır. Cildimiz bütün gün mikrop kapma riskiyle karşı karşıya. Güçlü bakteri karşıtı etki için kekik çok iyidir: Sivilce veya egzama için cildi kekik çayı ile yıkayın.


Doğal olmayan temizleyiciler sorun yaratabilir
Bu arada herkesi bildiği gibi, bazı temizleyiciler içinde alkol var. Cildinizi çok etkili veya yüksek dereceli alkol içerikli ürünlerle temizlemenizi önermem. Ki bu durumda, cildinizin de tepkisini görürsünüz. Yağ bezleriniz bu tarz bir ürüne karşı farklı bir tutum gösterir ve daha fazla yağ üretmeye başlar!
Bir de kuru ciltlerin dikkat etmesi gereken bir şey var. Kuru bir cilde sahipseniz, yüzünüze doğrudan soğuk su uygulamayın. Böyle bir durumda gözenekler kapanır ve cildiniz daha fazla kuruma emaresi gösterir.


Güzellik için sirkenin sırrı
Sirkenin cilde hayli yararı var: Cildi sulandıran, küçük kılcal damarlar içindeki kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahip bu ürün. Antiseptik bir özelliğe de sahip. O yüzden enfeksiyona neden olan bakteri, virüs veya mayaların hızla çoğalmasını engeller… Cilt yüzeyindeki aşırı yağlı bezeleri sirke azaltır. Pullanma veya soyulma sorunlarına da onu kullanabilirsiniz. Cildin ph seviyesini düzenler. Bir çay kaşığı sirkeyi yüzünüzü yıkamak için dinlenmiş şişe suyuna ilave edin ve öyle kullanın. Banyo suyuna 3-4 yemek kaşığı döküp içinde 10 veya 15 dakika kalırsanız, bedeniniz canlanır.


Bitkisel Kremlerin yarattığı güzellik
Bitkilerle cilde yapılan temizlik ve kompres gibi uygulamalardan sonra doğal olarak insan, yüzüne süreceği kremi de "doğal" ve katkısız olanından istiyor: "Doğal güzellik" deyince, bir çok kadın bu konuda yardım talep ediyor. Size bu anlamda özel kremlerden de söz etmek isterim:


Hassas ve tahriş olmuş ciltler için: Aynısafa kremi
Hassas ve tahriş olmuş ciltler için yararlıdır. Düzenli kullanıldığında hassas ciltler için besleyicidir. Tahriş olan ciltler için onarıcı etkiye sahiptir. Ciltte yoğun bir nemlendirme sağlar. Yağ dengesini düzenler. UV filtresi olarak güneşin zararlı ışınlarından cildi korur. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Özel bitki özlü formülü sayesinde cildin sağlıklı gelişimini desteklemek için geliştirilmiş ve test edilmiştir. Cildin doğal koruma mekanizmasını güçlendirir.


Havuç kremi ciltte istenen doğal nemi sağlar
Cilt besleyici ve yağ dengesini koruyucu olan havuç kremi, sağlıklı cilt gelişimini desteklemek için geliştirilmiş. İçindeki bitki özleri sayesinde ciltteki alerji riskini<en aza indirdiği kanıtlanmış. Ciltte istenen doğal nemlendirmeyi sağlar. Cildin yumuşak kalması işlevini görür.Cildi soğuk ve sıcağın yıpratıcı etkisinden korur.
Besleyici ve antimikrobiyaldir. Kaşıntıları giderir. Cildi yaşlılık etkilerine karşı korur.


Yıpranmış ciltler için onarıcı sarı kantaron
Sarı kantaron kreminin de çok faydaları var: Damar büzücü özelliğe sahiptir. Genital bölgelerde rahatlıkla kullanılır. Antimikrobik özelliği vardır. Cilde kaliteli bir nemlendirme sağlar. Özel formülü sayesinde, aynı zamanda serinleme etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırır.


Biberiye kremi üst tabakayı onarır
İçindeki bitki özleri sayesinde sivilcelere karşı doğal çözümdür. Cildin gözeneklerinin açılmasını, canlanmasını ve yenilenmesini sağlar. Sivilceli cildin bozulmuş olan en üst tabakasının onarılmasına yardımcı olur.


Yeşil çayın kırışıklık giderici ve hücre yenileyici etkisi
Herbalium’da da bulabileceğiniz bu kremlerden biri de “Yeşil çay özlü krem”.
Yeşilçay bitkisinin özünü ihtiva eden bu kremin aktif içeriği sayesinde yüzdeki kırışıklıklar azalır. (Aynı zamanda uygulandığında, göğüsleri de sıkılaştırır.) Cilt dokusunu sıkılaştırarak kırışıkların oluşmasını engeller. Anti-oksidan özelliği sayesinde cildi serbest radikallerin zararlarına karşı korur. Dış etkilere karşı önleyici bir tabaka oluşturur. Cildin yağ ve hydrolipit dengesini korur. Ciltte yoğun bir nemlendirme sağlayarak kadife yumuşaklığı hissi verir.

__________________