Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazlarından biri de düzenli cilt bakımı.

Sabah ve akşamları dişimizi fırçalamak gibi düzenli bir alışkanlığa dönüştürülmüş cilt bakımı uygulaması "kalıcı bir gençlik" için değerli.

Ayrıca bir güzellik merkezinde yada doktor muayenehanesinde düzenli aralıklarla cilt bakımı yaptırılması da muhakkak alışkanlık haline getirmemiz gereken bir uygulama.

Evde gerçekleştirdiğimiz cilt bakımı aşamaları temel olarak temizleme, tonik uygulaması, nemlendirme olmak üzere üç ana adımdan oluşur.

Temizlik niye önemli? Çünkü cildimiz gün boyu hava kirliliği, toz, ellerimizden ve havadan bulaşan bakteriler tarafından saldırıya uğruyor. Bu "saldırıyı" püskürtmek ve yağlı, donuk, kirli görünümü tersine çevirmek için tek koşul var: Gerçek bir temizlik. Peki, "gerçek" cilt temizliği nasıl yapılır? Güzellik dergilerinden, televizyon programlarına, gazetelerin eklerinde de sık sık duyduğumuz "yüz temizliğinde sabun kullanmayın" uyarısına çok dikkat edelim. El için kullandığımız sabunları yüzümüz için kullanamayız. Şimdiye kadar "Anneden kalma yöntemler en sağlıklıdır." şeklinde bir mit hakimdi eski kuşağa… Ancak orta yaş ve yeni nesil artık güzelliğin "bilimsel" yönlerini araştırıyor. Ben özellikle bu klasik anlayışı benimseyenlere bir doktor ve bir dost olarak seslenmek istiyorum: "Lütfen, o sabunu yüzünüzden uzak tutun!"

Şimdi siz haklı olarak, "Peki, sabunsuz cilt temizliğimi nasıl gerçekleştireceğim?" diye soracaksınız… Piyasada pek çok farklı markaya ait cilt temizleme ürününe ulaşmak mümkün… Jel ya da solüsyon şeklindeki cilt temizleyicilerini özellikle öneriyorum… Cilt tipinin yağlı, kuru ya da karma olmasına göre bu temizleyicilerden birini tercih edebilirsiniz. Söylediğim gibi, sizin için hangi ürünün en uygun olduğunu bir uzmanın önerisiyle belirleyebilirsiniz. Temizleyicinin ardından mutlaka tonik uygulaması gelmeli. Çünkü tonik, cildin hoş görünümünü bozan gözeneklerin kapanmasını sağlıyor. Aynı zamanda nemlendiricinin etkinliğini arttırıyor. Bu nedenle nemlendirici öncesi tonik uygulamasını da ciddiye almalıyız. Tonik sonrası cildimize uygun nemlendiriciyi iyice yedirerek uygulamalıyız. Cildimizi güneşin yaşlandırıcı etkisinden korumak için koruma faktörlü güneş kremlerini de unutmayalım.

Bir güzellik merkezinde ya da doktor muayenehanesinde yapılan cilt bakımı da şunun için anlamlı; bu tip merkezlerde cildiniz ve genel sağlık durumunuzla ilgili olarak doldurulan form, sizin cildiniz hakkında bir "özgeçmiş" fotoğrafı çeker. Bu formu değerlendiren estetisyen, doktor, cildinizi etkileyen faktörlerle ilgili değerlendirme yapar ve en doğru en sağlıklı yöntemi uygular.

Merkezlerde uygulanan cilt bakımlarında, buhar uygulamalarıyla cilt nemleniyor ve gözenekler de temizlenmeye daha uygun hale geliyor. Bu aşamadan sonraki uygulamaları da ciddiye almak gerekiyor. Çünkü asıl olarak cildiniz gerçek "sağlığa" bundan sonraki işlemlerden sonra kavuşuyor. Yani ‘emeğinizin" karşılığını asıl bundan sonra alıyorsunuz. Cilt yüzeyine tatbik edilen maske ve nemlendirici krem uygulamaları bütün bu aşamalardan sonra hakkını veriyor.

Bir merkezde yaptıracağınız cilt bakımında maskelerinin temizleyici, nemlendirici, toparlayıcı etkisinden de yararlanabilirsiniz. Veya içinde glikolik asit, laktik asit, salisilik asit gibi meyve asitleri yada granüller bulunan peelinglerden de yararlanabilirsiniz. Yüz masajı da cilt bakımının ayrılmaz bir parçası. Şunun altını özellikle çizmek isterim: Yaşlanmayı önlemek için asıl formül bilinçli temizlikte. Doğru bir cilt temizliği size uzun yıllar kalacak bir gençlik vadeder!

Sağlıklı ve genç kalın..

Dr. Beyhan Arıkan