Çocuklarımıza nasıl sahip çıkabiliriz?çocuk terbiyesi

İnternet ve bilgisayar insana dünyayı o kadar küçülttü ki, bir tık ile istediğiniz yere ulaşabiliyorsunuz. Ancak bunların faydası kadar zararları da çok. Kullanıcıların ehil, ehliyetli ve kâmil imanlı olmaları gerekir. Bu icraatlar aynen yemek gibidir, çok yerseniz haram olur, ölçülü yerseniz faydalı olur. Yemesini ve ölçüsünü bilmek lazım.

TV., bilgisayar ve internet kullanımında aile reislerine büyük görevler düşmektedir. Aksi hâlde, marazi arzular helâk sebebi olabilir. Bunlardan dolayı nâmuslu aileler nâmussuz, mâsum evlâtlar birer haydut olarak helâk olmuşlardır. Bunu bilmeyen de yoktur.

TV., bilgisayar ve internetin birçok faydalarından bahsediliyor. Bu faydalardan istifade etmek çok zordur. İnsanın en ufak sapması umulmadık sapıklıklara insanı sürükleyebilir. Bundan dolayı bu aletlerin zararları faydalarından kat kat çoktur. Bu yoldan dağılan ailelerin sayısı çığ gibi artmaktadır.

"Ben bunları kullanmanın ölçülerini bilirim" diyenler kendilerini aldatmaktan başka bir şey yapmış olamazlar.

Bunlardan hasıl olan bazı zararları şöyle sıralamak mümkündür:

1- İnsanın zamanı gasb olunmaktadır.

2- Marazi arzuları sapıklığa sürüklemektedir.

3- Sosyal olmaktan alıkoymaktadır.

4- Mânevi duyguları köreltmektedir.

5- Reklâmlarıyla marka bağımlısı nesiller oluşturmaktadır.

6- Konuşma özürlü nesiller oluşturmaktadır.

7- Okuduğunu anlamayan insanlar üretmektedir.

8- İnsanın muhakeme gücünü köreltmektedir.

9- Meşgul olanları zararlı agresif davranışlara itelemektedir.

10- İnsanları tembelleştirmektedir.

11- Okumayı, incelemeyi ve araştırmayı önlemektedir.

12- Gözlere zarar vermektedir.

13- Hareketsiz kalma sonucu bir çok uzuvları hastalandırmaktadır.

14- Bilgisayar oyunları meşgul olanları hımbıllaştırmaktadır.

15- Porno içerikli tuzaklara kapılmayı kolaylaştırmaktadır.

16- Obez bir nesil oluşturmaktadır.

17- Aile bağlarını zayıflatmaktadır.

18- Facebook, MSN gibi yollarla internette yapılan sanal sohbetler bir çok yuvanın yıkılmasına sebep olmuştur. Aileler darmadağın olmaktadır.

19- Zinayı yaygınlaştırmaktadır.

20- Aile içi konuşmalara mâni olmuştur.

İnternet, bilgisayar ve TV.'lerin zarlarını bir bu kadar daha çoğaltıp sayabiliriz.

Çağımızın bir zarureti kabul edilen bu cihazların kullanımı konusunda aile reisinin başkanlığında aile fertleri istinasız toplanıp bunların kullanımını disipline etmek üzere karara varmalıdırlar. Bu kararın da arkasında durmalılar.

Kullanılan icraatlar ve malzemeler insana faydalı da olabilir zararlı da. Tamamen kullanımına bağlıdır. Bundan dolayı bilgisayar, TV., internet, cep telefonu, hatta normal telefonlar günümüzde insanların temel sorunları olmuştur.

Günümüzde 5 yaş ile 30 yaş arası insanlarımızda (buna gençlerimiz de diyebiliriz) ev demek internet, sokak demek cep telefonu demektir. Günümüz insanının elinden cep telefonu düşmüyor. Her yerde cep telefonu ile konuşuyorlar, biryerlere sürekli mesaj çekiyorlar, gelen mesajlarını okuyorlar. Böyleleri için hayat zevk ve heyecan demektir. Bilhassa gençlik, internetsiz, televizyonsuz, filmsiz, dizisiz, müziksiz, çetsiz ve cepsiz bir yaşantıyı asla kabul etmiyor.

Anne-babaların işi zor. Zor diye kenara çekilip felakete götüren sebepleri seyredemeyiz. Böyle olunca çocuklarımıza tesir etmenin çarelerini arayacağız. Onları koruyup kollamanın çarelerine bakacağız. Allah (c.c.) yardımcımız olsun...