Nurlu bir cana İthafenİki melek yeryüzünü dolasmaya çıkmıslar.. Tabii insan kılığında.. Aksam olmus.. Kentin en zengin semtinde lüks bir villanın kapısını ALLAH cc misafiri olarak çalmiışar.. Ev sahipleri somurtarak buyur etmisler onları.. Yemek falan teklif etmemisler.. Sıcacık misafir odalari yerine, buz gibi ve nemli bodruma iki silte atıp.

‘Geceyi burada geçirebilirsiniz’ demisler..Silteleri betona sererken, yaşlı melek duvarda bir çatlak görmüs. Elini uzatmış. Şöyle bir sürmüs yarığa.. Duvar eskisinden sağlam olmus.Genç melek ‘Niye yaptın bunu? ‘ diye sormus merakla..’Her şey her zaman göründügü gibi degildir’ demis yaşlı melek yavasça..

Ertesi aksam melekler bir köy evinde çok fakir, ama çok iyiliksever bir aileye misafir olmuşlar. Her şeyleri bir tanecik inekleri imiş. Onun sütünü satıp geçiniyorlarmış. Ev sahipleri mütevazi sofralarina almış onlari..

Allah ne verdiyse beraber yemişler. Yatma zamanı gelince kadın ‘Siz uzun yoldan geliyorsunuz, yorgun olmalısınız’ demis.. ‘Bizim yatakta siz yatın,bir rahat uyuyun. Biz su divanda idare ederiz.’

Günes doğarken uyanan melekler, zavallı adamla karısını iki gözleri iki çesme ağlar bulmuşlar. Hayattaki tek servetleri olan inekleri bahçede ölü yatıyormuş.Genç melek öfkeden deliye dönmüs..’

Bunu Nasıl yaparsın.. Bu kadar iyi insanların yegane servetinin ölmesine Nasıl izin verirsin.. Önceki gece gittigimiz villada her şey vardi, ama o kötü ev sahipleri bize hiçbir şey vermediler. Sen onların bodrumlarını tamir ettin. Bu fakir insanlar bizimle her şeylerini paylaştılar.

ineklerinin ölmesine göz yumdun? ..’Her şey her zaman göründügü gibi degildir evlat’ demis, yaşlı melek gene..’ Nasıl yani? ‘ diye daha da öfkeyle yinelemis sorusunu genç melek..

‘Her şey her zaman göründügü gibi degildir evlat’ demis yaşlı melek bir daha.. Ve anlatmış..’ilk gittigimiz zengin evinin o duvar çatlagıniı içinde yıllar önceden saklanmış bir hazine vardı.

Ev sahipleri, zenginlikleri ile çok magrur, ama hiç paylaşmayı sevmeyen insanlar oldukları için defineyi bulmayı hak etmemişlerdi. Çatlagı kapayip, onları bu hazineden ebediyyen mahrum ettim.

Dün gece fakir köylünün yatagında yatarken ölüm melegi, adamın karısını almaya geldi. Kadının hayayatını bağışlamasına karşılık o inegi verdim her şey her zaman göründügü gibi degildir.

işler bazen istendigi gibi gitmez göründügünde, aslında olan budur. Eger inançlı isen, her işte bir hayır oldugunu düsünürsün. O hayrin ne oldugunu da, bir süre sonra anlarsin..’


Her şey her zaman göründügü gibi degildir evlat...