ALLAH cc aşkı ile kılınan namaz .
İmam Efendi Ayetteki Üffin (öff) kelimesiner gelice takılıyor ve devam edemiyor. Kendini zorla toparlayıp ayetleri bitiriyor. Neden buradea takılıyor gelin okuduğu ayetlerin meallerine bakalım.

Okunan Ayetlerin Mealleri.

İsra Suyresi 23-24...-25 Ayetler. Meali;
23-Rabbin kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara "öf" bile deme ve onları azarlama. İkisine de tatlı ve güzel söz söyle.

24- İkisine de acıyarak tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: "Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et."

25- Rabbiniz içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer iyi kimseler olursanız elbette Allah çok tevbe edenleri bağışlayıcıdır.

Bu ayetleri kendimiz okuduğumuzu düşünelim acaba bu duyguyu veya korkuyu bizlerde yaşayabilirmiyiz.

Konuyu içeren Beyazid-i Bestami'nin Annesinin duasını alışını ve bir hadisi şerif ile bitiriyorum;
Ana-baba kızıp birşey söylediği zaman onlara karşılık vermemelidir. Emrettikleri şeyleri bir an önce yapıp onların duâsını almalıdır. Onların üzülüp bedduâ etmelerinden korkmalıdır. Yanlış bir iş yapıp onları üzünce hemen ellerine sarılıp özür dilemelidir. İnsanın saâdeti ve felâketi onların kalblerinden gelen ve ağızlarından çıkacak olan sözdedir. Atılan ok tekrar geri gelmez. Onlar hayatta iken kıymetini bilip hayır duâlarını almak lâzımdır. Vefâtlarından sonraki pişmanlık fayda vermez. Onlar hayatta iken ne yapıp yapıp onları memnun etmelidir.

Soğuk bir kış gecesinde Bâyezid-i Bistâmi hazretleri küçükken annesi ile yatsı namazını kılıp yatmıştı. Gece yarısına doğru annesi uyandı. Çok susamıştı. Oğluna seslendi:

- Oğlum bir bardak su verir misin?

Hemen yatağından fırlayan küçük Bâyezid su testisine baktı. Fakat içinde su yoktu. Annesine:
- Anneciğim testide su yok ben hemen doldurup geleyim dedi.

Koşarak dışarı çıktı. Her yer buz ile kaplıydı. Zorlukla testiyi doldurup geri döndü. Fakat geri dönene kadar annesi tekrar uyumuştu. Annesini uyandırmaya kıyamadı. Elinde su dolu bardak ile annesinin baş ucunda beklemeye başladı. Hava çok soğuk olduğu için bir müddet sonra soğuktan titremeye başladı. Buna rağmen bardağı bırakıp yatmadı. Annesinin uyandığında "Hani su" diyerek üzüleceğinden korkuyordu. Anesini üzmemek için her türlü sıkıntıya katlanmaya râzı idi. Elinde su bardağı saatlerce ayakta annesinin uyanmasını bekledi. Nihayet annesi "su su" diye mırıldanmaya başladı. Hemen "buyur anneciğim suyun hazır" dedi. Annesi daha ilk sözünde suyun hazır olmasını anlıyamadı. Oğluna sordu:

- Oğlum ne çabuk getirdin?

- Anneciğim daha önce uyandığında su istemiştin. O zaman su olmadığı için testiyi doldurmaya gittim. Geldiğimde senin daldığını gördüm. Uyanmanı bekledim.
Oğlunun bu kadar sadakatli olduğuna çok sevinen annesi sevinçten ağladı. Allahü teâlâ kendisine böyle bir oğul ihsân ettiği için şükretti:

- Yâ Rabbî ben oğlumdan râzıyım sen de râzı ol dedi.

Annesinin duâsı sebebiyle Bâyezid-i Bistâmî hazretleri evliyâlıkta yüksek derecelere kavuştu. Allahü teâlânın sevgili kulu oldu.

Kendisine sordular:
- Bu derecelere nasıl kavuştunuz?
- Annemin rızâsını almakla...

Anne hakkı önemlidir. Anneye hürmet ve hizmet babadan önce gelir. Biri suâl etti ki:

- Yâ Resûlallah insanlar içinde iyilik etmeme en lâyık olan kimdir?

-
Annendir.
- Sonra?
- Annendir.
- Daha sonra?
- Babandır. (Buhârî Müslim)

Başka bir hadîs-i şerîfte de (Önce annene sonra babana kızkardeşine erkek kardeşine ve sırası ile diğer yakınlarına iyilik et) buyuruldu. (Nesâî)