+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Like Tree3Beğeniler
 • 3 Post By essirra

Ahirzaman masalları

 Kültür ve Edebiyat Katagorisinde ve  Dini Hikayeler Forumunda Bulunan  Ahirzaman masalları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Ahirzaman masalları YÜCE TAHT HAZRETLERİ Murat Çiftkaya Bir varmış, bir yokmuş; çok ama çok eskiden bir topluluk yaşarmış. Bu topluluğun hükümdarı, gençliğinde hem Allah’tan korkar ve adaletli davranır, hem de halkının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır ve zayıfları korurmuş. Fakat, gariptir, hükümdar yaşlandıkça ölüm korkusundan mıdır, yoksa saltanatını kaybetme endişesinden midir bilinmez, ...

 1. #1
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  347
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Ahirzaman masalları

  Ahirzaman masalları
  YÜCE TAHT HAZRETLERİ

  Murat Çiftkaya
  Bir varmış, bir yokmuş; çok ama çok eskiden bir topluluk yaşarmış. Bu topluluğun hükümdarı, gençliğinde hem Allah’tan korkar ve adaletli davranır, hem de halkının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır ve zayıfları korurmuş. Fakat, gariptir, hükümdar yaşlandıkça ölüm korkusundan mıdır, yoksa saltanatını kaybetme endişesinden midir bilinmez, değişmeye başlamış. Kulakları zayıflamış; haklı tavsiyeleri ve tenkitleri, zayıfların feryatlarını duymaz olmuş. Gözleri zayıflamış; memurlarının halka yaptığı zulümleri görmemeye başlamış. Gençliğindeki dindarlığından da geriye pek birşey kalmamış.
  Hükümdar böyle kocayınca, dizginleri; hırslı, menfaatperest, zalim vezirleri ve komutanları ele geçirmiş. Tahtta hükümdar oturuyormuş, ama fiiliyatta onların sözü geçiyormuş. Olan zavallı halka oluyormuş elbette. Adaletsizlikler, haksızlıklar, yüksek vergiler, adam kayırmalar, rüşvetler, zayıfların ezilmesi... O ülkenin günlük hadiselerinden sayılmaya başlamış.
  Gelgelelim, vezirler ve komutanların hırsı doymak bilmiyormuş. Önlerindeki tek engel artık hükümdarın bizzat kendisiymiş. Birgün, hükümdardan gizli bir toplantı düzenlemişler. "Bu hükümdarı safdışı edip nasıl kendi saltanatımızı sürebiliriz?" sorusuna cevap aramışlar. Kimi "Yeni bir hükümdar getirelim" demiş, kimi "içimizden birisini hükümdar yapalım." Fakat bu türlü fikirler rağbet görmemiş. Düşünmeye devam etmişler. Sonunda bir vezir "Buldum!" diye bağırmış. Kurnazlığını ve hilebazlığını bilen herkes onu merakla dinlemeye başlamış.
  "Taht!" demiş kurnaz vezir. "İnsanlara bundan sonra bir tahtın idaresinin başlayacağını söyleyeceğiz. Hükümdarı ya öldürür ya da kovarız. Orası sorun değil. Ama bütün mesele, milleti bu tahtın sihirli olduğuna, her derdin çaresinin onda bulunduğuna inandırmakta. Bunu başardık mı, tahtı kullanarak istediğimiz gibi hareket edebiliriz."
  Diğerleri başta pek anlamamışlar. Ama vezirin yakın arkadaşları "Çok güzel bir fikir! Bu taht sayesinde sadece bizim sözümüz geçecek" diye alkışlayınca, diğerleri de çaresiz kabul etmişler fikri.
  Bir gece içinde marangozlara alelacele bir taht yaptırılmış. Bildiğimiz tahtadan, oymalı, işlemeli sıradan bir tahtmış bu. Ertesi gün, yaşlı hükümdar tahtıyla birlikte ülkeden kovulmuş. Ve sihiri vezirden menkul taht, törenle yaşlı hükümdarın sarayına, tam da onun eski tahtının yerine konulmuş. Kimileri içinden "Çok birşey değişmedi, sadece hükümdar eksik! Ama bizim vezir efendinin bir bildiği vardır muhakkak" diyormuş.
  Gerçekten de vezir el çabukluğu marifet, biraz da zekâvet, bir gece içinde peydahladığı tahtı sarayın önünde bizzat kendisi anlatmış ahaliye. Memleketin uzak köşelerine de tellallar gönderilmiş. Söylenen aşağı-yukarı aynıymış: "Ey ahali! Duyduk duymadık demeyin, itaatsizlik etmeyin! Hükümdar kovulmuş, ve ülkemizde yeni bir taht kurulmuştur. Sevinebilirsiniz, artık hükümdarın zulmünden kurtuldunuz."
  Dinleyenlerin yüzünde beliren "Nasıl bir iş bu?" gibisinden şaşkınlık ve afallamayı gören tellallar bağırmaya devam etmiş: "Sakın ola, yeni tahtımız hazretlerini alelâde tahtlardan sanmayın. Haşa! O sihirli ve pek marifetli yüce bir tahttır. Duyabilir, görebilir ve öfkelendi mi, alimallah, karşısında kimse duramaz! Bu tahtın faziletleri saymakla bitmez, anlatmakla tükenmez. Sözün kısası, gözünüz aydın! Bütün dertleriniz bitiyor artık! Bundan böyle hepimiz yüce taht hazretlerine bağlıyız. Her kim tahta hürmette kusur eder, onun aleyhinde konuşur, hele hele isyan ederse, vay haline!"
  Halkın çoğu, sultansız taht nasıl olur anlamamış önce. Bazı saflar vaadlere kanıp çok sevinmiş, bayram etmiş. Bir kısmı, "Biz eski sultanımızı isteriz! Yaşlıydı, sağırdı, ama en azından bir hükümdarımız vardı! Hükümdarsız taht mı olurmuş?" deyip kızmışlar. Ama sonuç değişmemiş. Kimi korkusundan, kimi ikiyüzlülüğünden, kimi menfaatine zarar gelmesin diye ses çıkaramamışlar.
  O memlekette o günden sonra görünürde "yüce taht hazretleri" —hakikatte ise dizginleri eline geçiren kurnaz vezir ile arkadaşları— hüküm sürmeye başlamış.
  Yeni bir idare kurulur da dalkavuğu eksik olur mu? Menfaatini saraydan bilen bir sürü dalkavuk, akın akın yeni tahtın önünde eğilmeye, ona saygılarını sunmaya başlamışlar. Bir taraftan da "Şimdiye kadar gördüğümüz en azametli, en güçlü taht!" diye yalanlar uyduruyorlarmış. "Bu taht gibisi dünyanın hiçbir yerinde bulunamaz." Böyle yalanlar o kadar çok söylenmeye başlamış ki, tahtı korumakla görevli zavallı muhafızlar ve saraydaki hizmetkârlar bile inanmaya başlamış bu safsatalara.
  Saraydan uzak yaşayan köylülerin hayatını soracak olursanız, onlar için fazla birşey değişmemiş. "Yüce taht hazretleri"nin şanına salınan yeni vergileri saymazsanız tabiî! Zaten fakirlikten beli bükülen ve sefalet içinde yüzen halkın —"haşmetmeab taht hazretlerine sadakatlerinin bir nişanesi olarak"— biraz daha fedakârlık etmesi istenmiş. Karşılarında silahlı askerleri ve sesini çıkarıp da zindanı boylayanları görünce, zavallı köylüler fedakârlık etmesin de ne yapsın!
  Saray ve çevresinde yarışmalar düzenlenmiş, "Yüce tahtımızı en iyi kim tarif edebilir?" diye. Eh, herhalde tahmin edebilirsiniz, dalkavuk ve yalancıların savurdukları kuyruklu yalanları. Tahtın güç ve kudreti önünde dünyanın bütün hükümdarlarının eğileceğini söyleyenleri mi ararsınız; onun en adaletli, en hayırlı ve dahi en uzun ömürlü taht olacağı kehanetinde bulunanları mı. Sonuçta, kimler daha fazla riyakârlık ve dalkavuklukla yalan atmışsa, yarışmayı onlar kazanmış. Ahaliden toplanan paraların bir kısmı bunlara dağıtılmış. "Sizin, tahtımız için hayırlı işler yapacağınıza inanıyoruz. Görelim sizi!" denmiş onlara. Böylece yeni "taht" zenginleri türemiş.
  İşin kolayını gören tüccar ve esnaf, namusuyla ve alın teriyle kazanç elde etmenin artık mümkün olmadığına karar vermiş. Sıraya onlar da girip, "yüce taht"a ne kadar sadık olduklarını, onun uğruna ölümü bile göze alabileceklerini anlatıp durmuşlar. Oysa gerçek amaçları, "pasta"dan birer dilim kapmaktan başka birşey değilmiş.
  Yıllar böyle geçmiş...
  Bu müddet boyunca, tahtadan taht orada durmuş. Ne konuşmuş, ne söylenenleri duymuş, ne de görmüş. Tahtadan taht bu, nasıl görsün! Ama gözü açık olan ve kulağı keskin olan, taht adına konuşan vezir ve şürekasıymış. Zaten kimsenin tahtın bulunduğu odaya girmesi mümkün değilmiş. Taht güya karar verdiğinde, bunu vezir ilân edermiş. Kazara birisi gelip de "Yüce taht hazretlerine bir maruzatımı arzetmek isterdim" diyecek olsa, adam önce terslenip sonra da "Bu önemsiz meselenle tahtımızı rahatsız etme. Seni vezir hazretleriyle görüştürelim" denirmiş. Anlayacağınız, fiiliyatta, taht demek vezir demekmiş, vezir demek de taht. Vezir ve emrindeki komutanlar bu sayede hem keselerini doldurmuşlar, hem de keyiflerince hüküm sürmüşler. Kendilerine rakip olabilecek arkadaşlarını çoktan safdışı ettiklerinden, dilediklerine karar veriyorlar ve sonra da "Yüce tahtımız bunu böyle uygun görüyor" diyorlarmış. Ve kimse de sesini çıkaramıyormuş.
  Vezir ve arkadaşları, çevirdikleri dolabın ortaya çıkmaması için, halkın arasına adamlarını gönderiyor ve tahtın "sihirlerini" efsaneler halinde yaydırıyorlarmış. Cahiller ve saflar da bire bin katıp birbirlerine anlatıp duruyorlarmış bu söylentileri.
  Meselâ, birisi "Taht yanına gelenlerin kalbini ve aklını okuyormuş. Karşısındaki adam kendisine düşmansa hemen mahzendeki ateş kuyusuna atılmasını emrediyormuş. Adam sadıksa ona köşkler, konaklar bağışlıyormuş" mu dedi. Diğeri atılıyormuş: "Asıl, tahtımız öyle sihirliymiş ki, ona bakan gözünü alamıyor ve bir daha da emrinden çıkamıyormuş. O ne emrederse onu yapıyormuş." Yanlarındaki arkadaşları ekliyormuş: "Peki, yüce tahtımızın sesinin ne kadar güçlü olduğunu biliyor musunuz? O bir bağırdı mı, dünyanın öbür tarafından duyulabiliyormuş. Sonra, taht hazretlerinin öyle keskin kulakları varmış ki, memleketin diğer ucundaki insanların fısıltılarını bile işitebiliyormuş." Bunu duyanlar, "Aman kardeşim, şimdi bizi dinliyor olmasın!!" diyormuş korkuyla. "Biz en iyisi mi fazla konuşmayalım, Maazallah ağzımızdan eğri bir lâf çıkar!"
  Herkes bu kadar saf ve korkak değilmiş elbette ki. Vezir ve arkadaşlarının keyfî icraatlarına itiraz edenler çıkıyormuş. Ama vezir binbir türlü dolaplarla onları suçlu ve taht düşmanı ilan ettiriyor ve yargıçları da kendisine bağladığı için ya astırıyor ya da zindanlarda çürütüyormuş.0 halka karşı korumaktan başka iş yapmaz hale gelmiş. Vezirin etkisindeki komutanlar "Bizi ezip geçmeden kimse tahtımıza kirli elini süremez!" diye nutuklar atıyormuş...
  Bu gidişattan halkın memnun olduğunu söylemek mümkün değilmiş. Ama korkularından ve "Böyle gelmiş, böyle gider" fikrinden olsa gerek, seslerini çıkaramıyorlarmış.
  Seslerini çıkaranlar ise grup grupmuş. Bir kısmı, tahtın gerçekten sihirli olduğuna inanıyor ve onun sahte güçlerine hakim olmak istiyormuş. Ve onlara göre tahta onlar hakim olursa bütün zulüm ve haksızlıklar bitecekmiş. "Taht bizim hakkımız. Başkaları haksız yere sahip çıkıyor" diyorlarmış. "Ne yapıp edip tahtı ele geçirmemiz ve onun sihirli güçlerine hakim olmamız gerek. Halkımız başka türlü rahat yüzü göremez." Bu amaçla yerin altından tahta giden tüneller kazmışlar, vezir ve arkadaşlarına hoş görünmeye çalışmışlar, içlerine casuslar sokmuşlar. Ve daha neler denememişler ki! Ama her defasında yakalanıp ağır cezalara çarptırılmışlar.
  Başka bir grup varmış, ve onlar da tahtın sihirli güçlerine inanıyormuş, ama onların bulduğu çözüm farklıymış: "Bütün kötülüklerin kaynağında bu taht ve kötü güçleri yatıyor. Ondan bize zarardan başka birşey gelmiyor. Hiç taht olmasa hayatımız çok daha güzel olur. Ne yapıp-edip, onu kırıp yakmamız gerekir" diyorlarmış. Bu fikirde olanlar da gizli gizli silahlanıp defalarca saraya saldırıp tahtı yakmaya teşebbüs etmişler, ama onlar da her defasında yakalanıp cezalandırılmış.
  Bir başka grubu ise basiretli insanlar teşkil ediyormuş. Onlar "Biliyoruz ki, bazıları o tahtadan tahta tapmamızı, kendilerine tâbi olmamız için istiyorlar" diyorlarmış. "Ama yine biliyoruz ki, o, tahtadan yapılmış; ve ne konuşacak ağzı, ne görecek gözü, ne de duyacak kulağı olmayan sıradan bir taht. Günü geldiğinde o da çürüyüp gidecek."
  Bu insanlar "Biz âlemlerin Rabbini bırakıp da o tahtadan yapılmış ve çürümeye mahkûm tahta tapmayız. Bizim tahta sahip olmak, üstüne oturmak gibi niyetimiz de yok. Tahtları başlarını yesin!" diye ısrarla ilân ediyormuş. "Çünkü halkın sırtından haksız kazanç yemeyi vicdanımız kabul etmez. Bizim tek istediğimiz, rahat bırakılmak ve zulmedilmemek. Vezir ve arkadaşları tahtın arkasına saklanıp, onu kalkan yapıp, bize eziyet etmesinler." Arkasından da uyarıyorlarmış: "Bu zulüm ve haksızlıklar, korkarız ki, Allah’ın hoşuna gitmez de üstümüze seller, depremler veya kuraklıklar gönderir. Bu arada masumlar da helâk olur."
  Ama bu uyarıları dinleyen nerede? Gerçekten de kaç kere kuraklıklar, seller, türlü türlü âfetler gelmiş ülkenin başına. Ama yaptıkları zulümlerle kalbleri taşlaşan vezir ve yardımcıları, bütün bu musibetler hengâmında bile "tahtımızı bütün gücümüzle koruyacak ve kimsenin ona zarar vermesine izin vermeyeceğiz" nutukları atmışlar.
  İlginçtir, en çok, ilk iki gruptan değil de, son gruptan korkuyorlarmış. "İşte bunlar" diyorlarmış, "işte bu taht düşmanları bizim tahtımızı yıkmak istiyor. Bakmayın böyle süslü süslü konuştuklarına. Hepsinin tek arzusu tahtımızı ele geçirmek. Üstelik onlar tahtımıza hakaret ediyorlar. Bunu karşılıksız bırakmayız..."
  Ve yeni kanunlar çıkarmaya koyulmuşlar. Tellâllar yine dağılmış memleketin dört bir yanına. "Ey ahali! Bundan böyle her kim yüce tahtımızın aleyhine konuşacak, onun manevî şahsiyetine hakaret edecek olursa zindanlarda çürüyecektir. Ahalimiz bunu böylece bile" demişler.
  Vezir ve yoldaşları, bununla da kalmayıp, belli günlerde bütün halkı sarayın balkonuna çıkardıkları tahtın önünde eğilmeye ve ona bağlılığını sunmaya zorlamışlar. Tahtın önünde eğilmeyenleri zindanlara atmışlar.
  Yıllar bu şekilde geçmiş...
  Vezir ve arkadaşları ölmüş, onların yerine yenileri geçmiş, ama "yüce taht hazretleri"nin sahte hakimiyeti devam etmiş. Onun önünde eğilmeyenler yine zindana atılmış. Kimileri sihrine ve güçlerine inanıp yine onu ele geçirmeye çalışmış. Aynı şekilde, inanan insanlar da "tahtın sihrine ve yüceliğine" inanmadıkları için bu defa yeni vezirin ve askerlerinin zulmü altında inlemişler. Ama inançlarından vazgeçmemişler...
  Ama sonunda onlar haklı çıkmış.
  Günlerden bir gün, tahtın sıkı koruma altında bulunduğu odaya giren vezire yakın komutanlardan birisi, gördüğü manzara karşısında çığlık atmaktan alamamış kendisini. "Bittik, mahvolduk!" diye haykırıyormuş. Onun gürültüsüne koşup da aynı manzarayı gören vezir ve diğer yardımcıları da dövünmeye başlamış.
  Yıllardır sayesinde hüküm sürdükleri tahtın yerinde şimdi birkaç kırık tahta parçası duruyormuş. Hemen araştırmalar, soruşturmalar yapılmış. Ve sonunda "suçlu" bulunmuş: tahtı içten içe ne zamandır kemiren tahta kuruları, en son gece onun neredeyse tamamını yiyip bitirmişler.
  Vezir ve askerleri ne kadar gizlemeye çalışsalar da, bütün ahali bu gerçeği duymuş. Sihirli ve yüce zannettikleri tahtın küçücük tahta kuruları karşısında aciz ve savunmasız kaldığını anlamışlar ve hatalarından dönmüşler.
  Ve o ülkede kimse bir daha "yüce taht hazretleri" adına zulmedemez olmuş...

 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.484
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Ahirzaman masalları

  Teşekkurler.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Çocuk Masalları Papatya ile Lale
  By sendoma in forum Çocuklar için sesli masallar hikayeler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-28-2014, 12:08 AM
 2. Kül Kedisi çocuk masalları
  By LeBBeyK in forum Çocuklar için sesli masallar hikayeler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-06-2013, 10:21 PM
 3. Motivasyon masalları.
  By £laf in forum Serbest Bölüm
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-16-2011, 07:04 PM
 4. Ahirzaman ve nefis
  By sabır in forum Bediüzzaman Said Nursi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-12-2011, 09:06 PM
 5. çocuklar için keloğlan masalları
  By EhLiSuNNeT in forum Eğitici Dini Çizgifilmler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-19-2010, 06:07 PM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379