Niyetler Ve Ameller

Nice büyük çalışmalar vardır, niyetler kötü olduğu için küçülür, nice küçük çalışmalar vardır niyetler iyi olduğu için büyür. Çünkü çalışmaların değeri niyetlere göre ölçülür.
Peygamberimiz Mekke’den Medine’ ye hicret ederken GÜVERCİN kuşu, Mekkeli müşriklerden gelebililecek kötülüklre karşı Peygamber efendimizi korudu. Peygamber efendimizde güvercin kuşuna dua etti. Bu duanın neticesinde güvercin dünden daha güzel, dünden daha görkemli, dünden daha gizemli, görenleri hayrete düşürecek herkezi merak ettirecek güzelik ve özelliklere büründü.
Bu hayret verici durum KARGA kuşununda dikkatini çekmiş olacak ki güvercine : “Ey Güvercin kardeş ! dün siz böyle değildiniz bu gün sizde olumlu değişiklikler görüyorum sebeb ve hikmetini bana anlatırmısınız” diye sordu.
Güvercin kuşu “Peygamber efendimizi korumaya çalıştığını ve neticesinde peygamber efendimizin kendisine dua ettiğini” söyledi. Karga kuşu dururmu orada hiç. Kalktı korumak için peygamber efendimizi Medine yolunda yakaladı.
Peygamber efendimiz ve hicret arkadaşı Hz Ebu Bekir’in karganın hali dikkatini çekdi. Karga kuşu bir iniyor, bir kalkıyor, bir konuyor, bir uçuyor, bir dönüyor. Peygamber efendimiz kargaya sordu
Ey karga hayırdır. Derdini söylermisin ? Karga cevap verdi. Ya Resülallah “Müşrikler size karşı ok fırlatırlarsa size değil bana gelsin diye koşturuyorum.” Peygamber efendimiz karga kuşuna teşekkür etti.
Günler sonra Karga ile güvercin birbirine tekrar rasladıkları zaman karga sordu.”Ey güvercin kardeşim, Peygamber efendimizi ben senden daha iyi korudum. Sen sadace mağaranın girişine oturup bekedin. Ben hiç durmadım inip kalkdım, dönüp durdum ama bir türlü güzelleşemedim. Lütfen bunu bana izah edermisin ?
Güvercin kuşu “Ey Karga kardeşim senin güzelleşmen mümkün değil Çünkü ben peygamber efendimizi Allah Rızası için korudum, sen ise kendini güzelleştirmek için korudun senin niyetin bozuk ” dedi.
İbret verici bu hikayeden de anlaşıldığı üzere ; Bütün çalışmalarımızın özü Allah’a karşı samimiyet, teslimiyet ve ihlastır.
Bizler niyetimizi Allah için güzel yapalım. Göreceğiz ki ; Allah’ın izni ile her işimiz güzel olacak, çalışmalarımız güzel sonuçlar verecek.