+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
5 sonuçtan 1 ile 5 arası
Like Tree4Beğeniler
 • 1 Post By essirra
 • 2 Post By MURATS44
 • 1 Post By MURATS44

Ateş çukurları

 İslami Konular ve kaynakları Katagorisinde ve  Doğru İslam Bilgileri Forumunda Bulunan  Ateş çukurları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Ateş çukurları “Burçlara sahip olan göğe andolsun! Va’dolunan güne and olsun! O gün şahitlik edene ve edilene and olsun! Hazırladıkları hendekleri, tutuşturucu ateşle doldurarak onun çevresinde oturup mü’minlere dinlerinden dönmeleri için yaptıkları işkenceleri seyredenlere lanet olsun!... Kafirlerin mü’minlere zulmetmeleri onların sadece göklerin ve yerin egemenliği kendisine aitolan, övülmeye layık ve ...

 1. #1
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Ateş çukurları

  “Burçlara sahip olan göğe andolsun! Va’dolunan güne and olsun! O gün şahitlik edene ve edilene and olsun! Hazırladıkları hendekleri, tutuşturucu ateşle doldurarak onun çevresinde oturup mü’minlere dinlerinden dönmeleri için yaptıkları işkenceleri seyredenlere lanet olsun!... Kafirlerin mü’minlere zulmetmeleri onların sadece göklerin ve yerin egemenliği kendisine aitolan, övülmeye layık ve güçlü olan Allah’a iman etmiş olmalarındandır. Allah her şeyden haberdardır. Mü’min erkek ve kadınlara dinlerinden dönmeleri için işkence edip sonra yaptıklarına tevbe etmeyenler (yokmu) , onlar için cehennem azabı vardır. Yakıcı azap da onlaradır. İman edip salih amel işleyenler için de içlerinden ırmaklar akan cennetler vardır. Bu , büyük kurtuluştur. Doğrusu Rabbinin intikamı çok şiddetlidir. İlk vareden de O, tekrar dirilten de O’dur. Çok bağışlayan, çok sevendir. Yüce Arş’ın sahibidir. Dilediğini kesinlikle yapandır..Sana orduların haberi geldi mi? Firavun ve Semud’un orduları.İnkarcılar bir yalanlama içine girmişlerdir.Allah onları arkalarından kuşatmıştır.Gerçekten o şerefli Kur’an’dır. Aslı Levh-i Mahfuz’dadır.” (Buruc suresi)


  Bu iman etmiş, hayrı isteyen, yüce ve değerli kalplerin karşısında, kâfir, kötü, günahkar ve alçak bir topluluk vardı. Bunlar ateşin yanına oturmuşlar, mü’minlerin nasıl işkence gördüklerini,nasıl acı çektiklerini seyrediyorlardı. Oturmuşlar; ateşin yiyip bitirdiği hayatın manzarasıyla eğleniyorlardı. Ve o yüce insanlar da ateşlerine yakıt olup toprağa dönüşüyorlardı. Ateşe mü’minlerden, o iyi insanlardan bir delikanlı, bir gençkız, bir kız çocuk, bir ihtiyar kadın,bir erkek çocuk ya da bir ihtiyar adam atılınca tağutların ruhlarında âdeta bir mutluluk peydah ediyor, çılgınların kanlı çığlıkları ortalığı kaplıyordu.

  Tağutlarınbu derece alçakça gerçekleştirdikleri ve oturup bu korkunç işkence manzarasını seyre koyuldukları dehşetengiz olay budur. Bunu, bu adilikleri hiçbir vahşi hayvan yapmaz. Vahşi hayvan yemek için saldırır, avının çektiği acılardan haz duymak için değil.Mü’minlerin ruhlarının yükseldiği ve kurtulduğu; bütünçağ ve nesillere önderlik eden vesayesinde insanlığın yüceler yücesine vardığı olay budur. *** Yeryüzü hesaplarına göre; azgınlığın imana galip geldiği görülebilir. İyiliksever, yüce ve üstün bir topluluğun nefislerinde o yüce zirveye ulaşan bu imanla azgınlık arasındaki bir hesap ve kitap olmamıştır.Kur’anayetlerinin anlattığı üzere, bu olayla ilgili rivayetler; Allah’ın (c.c.) Nuhkavmini, Hud kavmini, Salih kavmini, Şuayb kavmini, Lut kavmini, Firavun ve askerlerini helak ettiği gibi o tağutların da bu suçlarından dolayı helak ettiğini zikretmiyor. *** Yeryüzü hesaplarına göre bu son, üzüntü ve acı veren bir son olarak görülebilir.
  Hayat,acı tatlı yönleriyle, varlık ve yokluğuyla mizanda büyük bir değer değildir.Kazanma ya da kaybetmeyi belirleyen öğe de değildir. Zafer, zahiren galip olmayla sınırlı değildir. Bu , zaferin bir çok biçiminden sadece birisidir.Allah’ın terazisinde en büyük değer, akide değeridir. Allah’ın pazarında revaçta olan mal imandır. Enbüyük zafer ruhun maddeye, akidenin acıya, imanın işkenceye karşı kazandığızaferdir. *** Bu olayda, mü’minlerin ruhları, korkuya, acıya, dünyanın ve hayatın çekiciliğine, işkenceye , bütün çağlarda bütün bir insanlığa yol gösteren bir zafer kazanmıştır. Seyyit kutub

  devam..

  Konu essirra tarafından (12-16-2012 Saat 04:42 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesajlar
  792
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Ateş çukurları

  allah razı olsun


 3. #3
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Ateş çukurları

  İşte zafer budur.

  Mü’minler, hayatlarını, imanlarından vazgeçerek kurtarma imkânına sahiptirler. Böyle yapsalardı ne kadar hüsrana uğrarlardı? Bütün bir insanlık da ne kadar hüsran olurdu? Bu büyük anlamı terk ettikleri zaman, inançsız bir hayatı, hürriyetsizliği tercih ettikleri takdirde ne kadar hüsrana, ziyana uğrarlardı? Tağutlar vücutlarına egemen olduktan sonra, ruhlarına da egemen olurken neleri kaybederlerdi? Savaş alanı yalnızca yeryüzü, yalnızca dünya hayatı değildir. Savaşın tanıkları da yalnızca insanlar değildir. Mele’i â’lâ, yeryüzündeki olaylara karışmakta, bunlar alehinde ya da aleyhinde şahitlik etmektedir. İnsanlar arasında yürürlükteki ölçünün dışında başka bir ölçüyle onları ölçmektedir…Öyleyse henüz savaş bitmemiş, asıl sonuç da halihazırda alınmamıştır. Yeryüzünde bununla ilgili verilen hüküm doğru olmayan bir hükümdür. Çünkü bu hüküm, bu savaşın az bir kısmı için verilen bir hükümdür.Allah yalanlayanların, tağutların, suçluların ahirette cezalandırılacağını, belli bir zamana kadar yeryüzünde kendilerine zaman tanındığını bir va’d olarak tekrar tekrar beyan eder. Her ne kadar bazılarının cezasını dünyada veriyorsada, sonraki ayetlerde asıl cezanın ahirette olduğu bildirilmektedir:

  “ Ey Muhammed, inkar edenlerin diyar diyar gezip refah içinde dolaşması, sakın seni aldatmasın. az bir faydalanmadan sonra onların varacakları yer cehennemdir. O, ne kötü barınaktır !”
  (Aliimrân, 196-197)


  “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma; gözlerinin dışarı fırlayacağı bir güne kadar onları ertelemektedir. O gün başları kalkmış, gözleri kendilerine dönemeyecek şekilde sabit kalmış, gönülleri bomboş halde koşup duracaklardır.” (İbrahim, 42-44)

  “Onları bırak, kendilerine va'dedilen güne kavuşuncaya kadar dalıp oynasınlar. Kabirlerinden hızlı hızlı çıkacakları gün, gözleri dönmüş, yüzlerini zillet bürümüş olarak sanki dikili putlara doğru koşarlar. İşte bu, onları söz verilmiş olan gündür.” (Mearic, 42-44)
  Uhdud olayı ve buna yakın yada uzak diğer örnekler kaçınılmazdır. Mü’minlerin kurtulmadığı,kafirlerin cezalandırılmadığı örnek olaylar zorunludur. Bu, mü’minlerin, Allah’a daveterlerinin hissiyatında, Allah’a giden yollarında, böyle bir sonuca davetettiklerinin yerleşmesi içindir. Onların yapabileceği bir şey yoktur. Kendilerive imanlarıyla ilgili netice Allah’aaittir.
  ***Onlara düşen, görevlerini yerinegetirme, sonra da çekip gitmektir.***Onların görevleri Allah’ı seçmek, akideyi hayata hakim kılmak, fitneye karşıimanla yükselmek, hem amelde, hem de niyette Allah’ı tasdik etmektir.Sonra Allah onlara ved üşmanlara yapacağını yapar. Davetine, dinine istediğini yapar. İman tarihinin tanıdığı ya da bilmediği, görmediği bir sonuca bağlar onların işini.*****
  Onlar Allah katında işçidirler. Allah nerede, ne zaman ve nasıl çalışmalarını istemişse, öylece çalışmışlar, malum ücreti almışlardır. Dinin hangi yönegideceği onların sorumluluğunda değildir. Bu, işçiyi değil, işvereni ilgilendiren bir husustur.
  Bütün bunlardan daha büyüğü ise, Allah’ın rızasıdır. Onlar, Allah’ın kaderinin aracı, gücünün örtüsü olsunlar diye seçilmişlerdir. Allah onlarla yeryüzünde istediğini yapar.Peygamber (s.a.v.) Ammar’a,annesine, babasına, -Allah hepsinden razı olsun- Mekke’de müthiş işkenceler yapıldığını görüyordu. Ama onlara dediği şuydu:“Sabredin Yasir ailesi! Sabredin! Size va’dedilen yer cennettir”Habbab b. Eret diyor ki:“Allah Rasûlü’ne (s.a.v.)şikayette bulunduk. Kâbe’nin gölgesinde, hırkasına bürünmüş duruyordu. “Bizim için yardım istesene, dua etsene” dedik.Buyurdu ki:“Sizden önce adam alınıp götürülür, yerde ona bir çukur kazılır ve oraya gömülürdü. Sonra bir testere getirilip boydan boya kesilerek ikiye ayrılır, demir taraklarla etikemiğinden ayrılıncaya dek taranırdı da, bu , onu dininden ayıramazdı. Allah’a and olsun ki, Allah bu dini tamamlayacaktır. O kadar ki, yolcu San’a şehrinden Hadramut şehrine kadar emniyet içinde seyahat edecek, ancak Allah’tan korkacak, kurt dahi koyununa saldırmayacaktır. Ancak siz acele ediyorsunuz.” (Buhârî)Nesiller sonra, çağlar sonra; çağdaşlarının hikmetini kavrayamadıkları, bir olayın hikmeti, bazen bizce bilinebilir. Belki onlar “niçin” diye soruyorlardı?” Ya Rabbi niçin bu böle oluyor?” Bu sorunun bizatihi kendisi,mü’minin uzak durması, sakınması gereken bilgisizliktir. Çünkü o daha başlangıçta, her kaderin ardında bir hikmetin olduğunu bilir. …
  *** Zaferi, ganimetleri, müşriklerin yeryüzünde müslümanların eliyle öldürülmelerini zikreden ayetlerin hepsi Medine’dei nmiştir.
  ***

  Bu işler müslümanın programının, beklentisinin dışına çıkınca zafer gelmiştir. Çünkü Allah’ın iradesi, bu yöntemin insan hayatında görünür hale gelmesini gerektirir. Sonraki nesillerin göreceği belirli bir biçimde pratik olarak yerleşmiştir.Yorgunluk, dert, ölüm ve acılara karşılık değil,ancak şuanda (kendisini) görmeye çalıştığımız, ardında gizli bir hikmet bulunan Allah’ın kaderi gereği olmuştur.


  Konu essirra tarafından (12-16-2012 Saat 04:50 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Ateş çukurları

  Hayır! Dünya, mükafat yeri değildir.!

  Bu, ancak Allah’ın dilediğini gerçekleştirsinler diye seçtiği bazı kulları arcılığıyla davet ve dini konusunda Allah’ın takdirinin, kaderinin tecelli etmesidir. Onlara, dünya hayatı ve yeryüzündeki bu yolculuklar sırasında karşılaştıkları her darlık ve bolluğun küçük ve güdük kaldığı bu “seçilme onuru” yeter.Uhdud kıssasındaki Kur’anî yorumlardan birinin işaret ettiği başka bir gerçek de şudur: “ Onların mü’minlere zulmetmeleri, övülmeye layık ve güçlü olan Allah’a iman etmelerinden dolayıdır.” (Buruc, 8)
  Her yerde, her nesilde Allah’a davette bulunanların düşünmesi gereken bir gerçektir bu: Mü’minlerle düşmanları arasındaki savaş, esasında bir akide savaşıdır, kesinlikle başka bir savaş değildir. Düşmanları onlara yalnızca imanlarından dolayı kınayıp zulmetmekte,onlara sadece akidelerinden dolayı kızmaktadırlar.Bu, politik, ekonomik ve etnikbir savaş değildir. Eğer böyle bir şey olsaydı durdurulması, sorunun çözümlenmesi kolay olurdu. Bu, gerçekte bir akide savaşıdır: Ya küfür ya iman.Ya cahiliye ya İslâm.Müşriklerin ileri gelenleriAllah Resûlü’ne (sav) tek bir şey karşılığında , akide savaşını terk etmesiveya bu konuda yumuşak davranması karşılığında mal ve yönetim teklifinde bulunmuşlardı. Allah korusun, onların isteklerinden birini kabul etmiş olsaydı, ortada savaş kalmazdı.Bu, bir akide sorunu, bir akide savaşıdır. Her nerede bir düşmanla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar,müslümanların yakinen bilmeleri gereken şey budur. Onlara düşmanlık eden ancak bu akideden dolayı düşmanlık eder: Ancak güçlü ve övgüye layık olan Allah’a iman etmelerinden, itaat ve boyun eğmeyi O’na özgü kılmalarındandır. Müslümanların düşmanları, onların savaşın iç yüzünü unutmaları ve ruhlarındaki akide pırıltısını söndürmek için savaşa ekonomik, politik ya da etnik bir görüntü vermeye çabalıyorlar.

  Müslümanların buna kanmamaları gerekir. Savaşın görüntüsünü değiştiren, bu savaştaki zafer silahını kullanmaktan alıkoymak istemektedirler onları. Bu zafer , her ne şekilde olursa osun. İster, Uhdud olayında müslümanların başına geldiği gibi ruhî kurtuluş biçiminde, isterse de ilk müslüman neslin karşılaştığı gibi ruhî kurtuluştan ileri gelen üstünlük biçiminde olsun…

  Hüküm Allah’ındır. SözO’nundur.


 5. #5
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesajlar
  792
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Ateş çukurları

  emeğinize sağlık


+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349