+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Kuranı kerim hayatımıza yön verirken

 İslami Konular ve kaynakları Katagorisinde ve  Doğru İslam Bilgileri Forumunda Bulunan  Kuranı kerim hayatımıza yön verirken Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Kur’an, hayatımıza yön verirken Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (sav) bir ilahî vahiy olarak inen Kur’an-ı Kerim, kendisini “İnsanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak” (Bakara Sûresi, [2:185]) tanımladığı gibi, aynı manaya gelen şu tanımlamaları da yapar: “Bu, doğruluğu şüphe götürmeyen ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara yol gösteren ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.483
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Kuranı kerim hayatımıza yön verirken

  Kur’an, hayatımıza yön verirken
  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (sav) bir ilahî vahiy olarak inen Kur’an-ı Kerim, kendisini “İnsanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak” (Bakara Sûresi, [2:185]) tanımladığı gibi, aynı manaya gelen şu tanımlamaları da yapar:

  “Bu, doğruluğu şüphe götürmeyen ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara yol gösteren Kitap’dır.” (Bakara Sûresi, [2:2]) “Ey insanlar! Rabb’inizden size bir öğüt ve kalblerde olana şifa, inananlara doğruyu gösteren bir rehber ve rahmet gelmiştir.” (Yûnus Sûresi, [10:57]) Bunun içindir ki Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim’i, namaz ve niyazlarının yanı sıra, burada gündeme getirilen temel ilkelere göre hayatlarını düzenlemek için okumak durumundadırlar.

  Bu ayetlerde ifade edilen doğruyu yanlıştan ayırıcı (Furkan) ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara (Muttakiler) yol gösterici olma özelliği, Müslüman’ın günlük hayatına yansıyor ise işte o zaman, Müslüman’ın hayatında Kur’an’ın bir anlamı var demektir.
  Ayetlerde geçen “Huden” kelimesi, hidayeti, yani doğru yolu (Sıratu’l-Mustakim) gösterici anlamına gelen bir ifadedir. Hidayet, aynı zamanda doğru inancı bulmayı ifade eder ki, Kur’an, geçmiş Peygamberlerin Tevhidî inançlarını yeniden diriltir ve doğru inancın ilkelerini ortaya koyar. Bu yüzdendir ki, doğru yol ancak doğru bir inanç üzerinden bulunabilir.

  Müslümanın hayatı, helâl ve harâm çerçevesinde devam eder. Helâl ve harâmı ise Peygamberimiz (sav) ve Kur’an-ı Kerim tanımlar. Bu konuda Allah, Kur’an-ı Kerim’de Peygamberimiz’e şöyle hitab eder ve temel ilkeleri anlatır: “De ki: ‘Gelin size Rabbinizin harâm kıldığı şeyleri söyleyeyim: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anaya babaya iyilik yapın, yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, sizin ve onların rızkını veren Biz’iz, gizli ve açık kötülüklere yaklaşmayın, Allah’ın harâm kıldığı cana haksız yere kıymayın. Allah bunları size düşünesiniz diye buyurmaktadır.”(En’âm Sûresi, [6:151])

  Doğru dürüst bir hayat sürmek isteyen bir insanın hayatı için gerekli olan en temel ilkeleri belirleyen bu ayet, bozulmaya başlamış olan tevhid inancına dayalı bir hayatın nasıl olabileceğinin özlü bir özetini, 14 yüzyıl evvelinden yeniden gündeme getirirken, aynı mesajla, günümüzün insanlığı için de tap taze olan bu mesajlardan sadece birisini ortaya koyuyor. Sağlam bir inanç, ana-babaya iyilik, yoksulluk korkusu sebebiyle çocukların öldürülmesi, gizli-açık bütün kötülüklerden uzaklaşılması ve insanların öldürülmesi gibi ifadelerin ne anlama geldiğinin geçmişte kaldığını ve günümüzü ilgilendirmediğini kim söyleyebilir ki? Aksine bu ilkeleri yeniden canlandırmanın ve Kur’anı hayatımıza yerleştirmenin vakti geçmektedir bile.

 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.483
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Kuranı kerim hayatımıza yön verirken

  Herşey Allah rızası için

  Kur’an, Müslümanın hayatının herşeyden önce Allah rızasına kavuşmak amacına yönelik olması gerektiğini belirtir: “Binasını, Allah’tan sakınmak ve Onun hoşnudluğuna ermek için yapan kimse mi daha hayırlıdır; yoksa, binasını kayacak bir yar kıyısına yapıp da onunla beraber cehennem ateşine yuvarlanan kimse mi? Allah, zulmeden kimselere doğru yolu göstermez.” (Tevbe Sûresi, [9:109])
  Allah rızasına kavuşmak için çalışacak olan Müslümanların ortak özelliği “hayırlı bir ümmet” olmaktır. Kur’an’da “Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emr, kötülükten de men eder ve Allah’a iman edersiniz,”(Âl-i İmrân Sûresi, [3:110]) ifadeleri ile tanımlanan bu özelliklerin oluşabilmesi için ise önce Müslümanın kendisine çeki düzen vermesi gerekir. Zira Müslüman, “Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez,” (Lokmân Sûresi, [31:18]) ayeti ile“Yürüyüşünde tabiî ol. Sesini alçalt. Çünkü seslerin en çirkini herhalde eşeklerin sesidir!” (Lokmân Sûresi [31:19]) ayetinin muhatabı olarak “Şımarıp böbürlenmemek ve insanlara gösteriş yapmamak” (Enfâl Sûresi [8:47]) zorundadır.

  İnsanlarla alay etmemek ve kötü düşünmemek

  İnsan topluluklar halinde yaşadığı için her zaman birbiri ile iyi geçinmek zorundadır. Günümüzde dedi-kodu, başkalarını alaya alma, lakap takma gibi davranışların toplumsal güveni ne kadar sarstığını açık bir şekilde görüyoruz. İşte bu konuda Allah Kur’an-ı Kerim’de Müslümanları şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğer topluluğu alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir.” (Hucurât Sûresi, (49:11])

  Bu anlamda, Müslümanların, başka insanların aleyhine su-i zanda bulunmamaları, aleyhlerine tecessüs yapmamaları, yani onların kötü yönlerini araştırmamaları ve en önemlisi de gıybette bulunmamaları önemli faziletlerinden olmak durumundadır: “Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.”(Hucurât Sûresi, [49:12])

  İyilikde ve Takva’da yardımlaşma

  Toplumsal güvenin ve dayanışmanın tesis edilmesi için ise Kur’anın getirdiği temel ilke iyilik ve “takva” üzerine yardımlaşmadır: “...İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” (Mâide Sûresi, [5:2]) Ayetin sonunda Allah’ın cezasının şiddetinden bahsedilmesi, iyilik ve takva üzerinde yardımlaşmanın, düşmanlıkda ise yardımlaşmamanın bir zorunluluk olduğunu ifade eder.

 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.483
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Kuranı kerim hayatımıza yön verirken

  Akraba ve yoksulların korunması

  Allah rızasına kavuşulmasının yollarından bazıları, günümüz insanlığının derin bir ihtiyaç duyduğu yoksulun, akrabanın gözetilmesi, Allah’ın verdiği rızıktan açık veya gizili olarak sarfedilmesi ve kötülüğün iyilikle ortadan kaldırılması gibi fazilet ve davranışlardan geçer. Ayetler, Allah rızasına giden yolun bu noktalardan geçtiğine şöyle işaret ederler: “Öyle ise akrabaya, yoksula ve yolcuya hakkını ver. Bu, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak isteyenler için daha hayırlıdır. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.”(Rûm Sûresi, [30:38]) “Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve Allah’a güzel bir borç verenler var ya, (verdikleri) onlara kat kat ödenir.”(Hadîd Sûresi, [57:18]) “Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır.” (Ra’d Sûresi, [13:22])

  Alış verişte hile yapmamak

  Kur’an-ı Kerim’in getirdiği temel ilkelerden birisi alış-verişte insanların haklarına riayet etmektir. Öyle ki, bu anlamda insanların haklarına riayet etmemenin, yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarılmakla birlikte zikredilmesi, bugün bütün dünyanın ve daha çok, yoksul ülkelerin yaşadığı malî bunalım döneminde alınması gereken en önemli mesajlardan birisi değil midir? Bugünün malî krizininin dünyada nasıl bir huzursuzluğa sebeb olduğu apaşikâr iken, çözüm, şu ayetlere icabet etmekten geçmektedir: “Ölçtüğünüzde, ölçüyü tas tamam yapın. İnsanların mallarını ve haklarını eksiltmeyin. Yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın.” (Şuar⒠Sûresi, [26:182-183]) “Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline!” (Mutaffifîn Sûresi, [83:1]) Böylesine bozgunculuk ve karışıklığın yaşandığı bir ortamda Müsülümanların özelliği ise “Onlar, emanetlerini yerine veren ve verdikleri sözü tutan kimselerdir”,(Me’aric Sûresi, [70:32]) ayetinin ortaya koyduğu vasıflara sahip olmaktır.

 4. #4
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.483
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Kuranı kerim hayatımıza yön verirken


  Adaletli olmak


  Kur’an’ın anlatımları bazen çok kısa olmasına rağmen, bu anlatımlarının anlamı oldukça geniştir. Aynı şekilde, bir cümlede birbirinden farklı gibi görünse de farklı konuların geçmesi bu konuların birbiri ile bağlantılarına işaret eder. Nitekim şu ayette adaletin, iyiliğin ve yakınlara yardım yapmanın beraberce geçmesi, bütün bunların birbiri ile bağlantısına işaret ettiği gibi, hayasızlığın ve kötülüğün yasaklanması da, doğrudan hayasızlığa ve kötülüğe işaret ettiği gibi, adaletsizliğin ve iyilik yapmamanın hayasızlık olduğu anlamına gelir: “Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”(Nahl Sûresi, [16:90])

  Aşağıdaki ayetlere dikkat edilirse Allah’a karşı gelmekten sakınanlara (Muttakî) yol gösterici olan Kur’an, Allah korkusunu genellikle bu anlamda (Takva) kullanır. Bu bağlamda, adaletin hangi şartlarda olursa olsun yerine getirilmesi, Allah’a karşı gelmekten sakınma ve takva olarak tanımlanır: “Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Nisâ Sûresi, [4:135]) “Ey İnananlar! Allah için adaleti ayakta tutup gözeten şahidler olun. Bir topluluğa olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sürüklemesin; adil olun; bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’tan sakının, doğrusu Allah işlediklerinizden haberdârdır.” (Mâide Sûresi, [5:8])

  Kur’an’a göre düzenlenmiş bir hayatın sonunda ise Allah tarafından şöyle bir mükâfât vaadedilmektedir: “Tartıları ağır gelen kimse hoş bir hayat içinde olacaktır.” (Kâri’a Sûresi, [101:6-7]) “Kadın, erkek, inanmış olarak kim iyi iş işlerse, ona hoş bir hayat yaşatacağız. Ecirlerini yaptıklarından daha güzeli ile ödeyeceğiz.” (Nahl Sûresi, [16:97])

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Kuranı Kerimi Tanımak Kuranı Kerim Mucizeler
  By Karani in forum Kuran Mucizeleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-06-2012, 01:26 PM
 2. İlk Kuranı Kerim - El Yazması Kuranı Kerim
  By Karani in forum Kuranı Kerim Meal
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-24-2012, 01:30 AM
 3. Kuranı kerim ayetlerindeki kuranı kerim fazileti
  By Karani in forum Kuran da Genel Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-01-2011, 01:25 AM
 4. Kuranı Kerim ahlakı Kuranı anlamak
  By UHUD in forum Doğru İslam Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-11-2011, 12:49 PM
 5. Kuranı kerim
  By HUSEYIN SASMAZ in forum Serbest Bölüm
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-10-2010, 04:47 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379