insan gibi yaşamalı ve insanca olmalı davranışlarımız


İnsansak eğer, insan gibi yaşamalı ve insanca olmalı davranışlarımız. Güler yüzü zengine çatık kaşı fakire göstermemeliyiz.
İnsansak eğer, kalp taşıyoruz içimizde sevmek ve sevilmek için. Kin ve nefret tohumları ekmek için değil
İnsansak eğer, kan kokmamalı güllerimiz. Açan her gonca muhabbetle selamlamalı güneşi ve insanı.
İnsansak eğer, gülerken kan damlamamalı dişlerimizin ucundan. Vahşette hayvanlarla yarışmamalıyız.
İnsansak eğer, aydınlık yarınlara sevdalanmalı yürekler. Gelecek nesillere güzel bir şeyler bırakmanın telaşı olmalı yüzümüzde.
İnsansak eğer, sızlamalı vicdanlar hataların akabinde. Kararlar ne olursa olsun beraat etmemeli kendi vicdanımızda. Hata yapmada ısrar etmek, şeytanı beslemek demektir unutmayalım.
İnsansak eğer, akan gözyaşlarına duyarsız kalmamalı insan. Elinden bir şey gelmiyorsa ağlayabilmeli onun acısını anlayarak. Bir yanda vahşeti izlerken öbür yanda mideyi doldurmamalı hayvanlar gibi
İnsansak eğer, her canlının değerli olduğunu, bu değerin bizatihi varlığının kendinden kaynaklandığını bilmeliyiz.
İnsansak eğer, kendi gücümüzü başkaların zayıflıkları ve zafiyetleri üzerine bina etmemeliyiz.
İnsansak eğer, rütbelerin, mevkilerin, makamların, zenginliğin ve güzelliğin geçici olduğunu bilmeli, bunlarla hava atamanın, başkalarını küçük görmenin ve onları ezmenin uzun vade de yarar getirmeyeceğini idrak etmeliyiz.
İnsansak eğer, her gün gördüklerimiz sıradanlaşmamalı gözümüze. Anlamlı bakabilmeliyiz hayata. Mucizelerden medet ummayı bırakmalı, esas mucizenin kendimiz olduğunu unutmamalıyız.
İnsansak eğer, herkesin yaşama hakkına, inanma ve düşünme hakkına saygı duymalıyız. İnsan onuruna yaraşır şekilde yaşayabilmeli herkes
İnsansak eğer, duygu, düşünce ve eylem dengesini adilce kurmalıyız. Tenin bir gözü ağır olursa dengede olmaz hayatın hiçbir safhası.
İnsansak eğer, bize ihanet edeni unutmalı fakat dinimize, vatanımıza ve milletimize ihanet edenleri asla unutmamalıyız.(hz.Ali)
İnsansak eğer, dünyalık sahibi olmak isterken edep ve erdemi elden bırakmamalıyız.
İnsansak eğer, ahde vefa göstermeli, emanete asla ihanet etmemeliyiz. Bir emanette biziz atlamayalım. Kendimize de ihanet etmeyelim.
İnsansak eğer, insan olmalıyız gerçekten. Farkımız olmalı hayvanlardan. İnsan diye geçinip de binlerce hayvan görmekteyiz sokakta. Şeklen insan olan hayvanlar..