Kim ne derse desin, kaderin önüne gecilemez. Bir daldan kopan bir yapragin dahi nereye düsecegini yüce Rabbim Celle ve Celaluhu ezelinden tespit etmistir. Ister rüzgar o yapragi baska yerlere ucursun, rüzgar sebebtir yalniz, yerini tayin edemez. Bir yagmur damlasi icin de gecerlidir.


Kimin ne oldugu, kimin ne olacagi hususunda da, cevre ve olaylar sebeb olabilir, ama tayini yine yalnizca Allah Celle ve Celauhu tarafindandir.

Kimseyi asagilamayin, kimseye karsi böbürlenmeyin, kimseyi hor görmeyin, kimseyi pohpohlamayin. Sevgide ve nefrette ölcülü olun. Kovulmak yanliz seytana müstahaktir.

Biz insanoglu yalniz ve yalniz imanimizla ve ibadedtlerimizle üstün olabiliriz. Bunu da yanliz Allah (c.c) bilir, yani kimin üstün oldugunu. Gerci bir sahis hakkinda ne kadar kisi sahitlik eder, o üstündür derse de, veyahut kötü derlerse de, yine sonuc olarak hüküm yanliz Allah'a Celle ve Celaluhu aittir.


Bir sahis Allah'ini (c.c) ve Peygamberini (s.a.v) (sünnetleri dahil) inkar etmedikce, hic ama hic bir kimse o sahsi kendi görüsüne göre yargilamayaz. Kafir derken dikkatli olun.