Peygamber sevdalıları istanbulda buluşuyor
Günümüzün en yetkin İslam âlimleri, Kur'an ve sünnet çizgisini anlatmak üzere yarın İstanbul'da bir araya geliyor. İki gün sürecek 'Uluslararası Peygamber Yolu Sempozyumu'nda, 'tevhid inancı, kader, fert-devlet ilişkisi, Hz. Muhammed'in (sas) farklı din ve kültürdeki insanlarla münasebeti' gibi konular konuşulacak.


İstanbul, Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu'nun ardından hafta sonunda İslam dünyası için önemli bir uluslararası toplantıya daha ev sahipliği yapacak. Günümüzün en yetkin İslam alimleri, Kur'an ve sünnet ışığında 'peygamber yolu'nu konuşmak üzere yarın İstanbul'da bir araya gelecek. Yeni Ümit ve Hira dergilerinin ortaklaşa düzenlediği 'Uluslararası Peygamber Yolu Sempozyumu'na Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma, Fas ulemasından Prof. Dr. Ahmed Abbadi, M.Said Ramazan el-Bûtî, Prof. Dr. Vehbe Zuhaylî ve Prof. Dr. Hayrettin Karaman gibi tanınmış birçok isim katılıyor.

Fırat Kültür Merkezi'nde düzenlenecek toplantıda, İslam dünyasının ve Türkiye'nin önde gelen ilim ve fikir adamları Kur'an, sünnet, Hulefa-i Raşidin ve sahabe çizgisinden yola çıkarak 'Peygamber Yolu'nu anlatacak. Program, yarın saat 10.00'da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şerafettin Gölcük ve Fas ulemasından Prof. Dr. Ahmed Abbadi'nin yapacağı konuşmalarla başlayacak. Ardından, Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma ve Prof. Dr. Hayrettin Karaman kürsüye gelecek. İki gün devam edecek sempozyumda Prof. Dr. M. Said Ramazan el-Bûtî, Prof. Dr. Vehbe Zuhaylî, Prof. Dr. Hamza Aktan, Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce gibi pek çok ilim adamı tebliğ sunacak. Oturum başkanlıklarını ise Prof. Dr. Suat Yıldırım, Prof. Dr. İ.Kâfî Dönmez, Prof. Dr. Ahmed Abbadî, Prof. Dr. İsmail L.Çakan, Prof. Dr. Beşir Gözübenli ile Prof. Dr. Faruk Beşer yapacak. İlk gün "Tevhid İnancı, İman Esaslarında Kader, Tekfir ve Tadlilde İtidal, Fert-Devlet İlişkisi, Peygamber Efendimiz (sas)'in Farklı Din ve Kültürdeki İnsanlarla Münasebeti, Kadın Erkek İlişkilerinde Nikahın Yeri ve Önemi" konuları ele alınacak.

Yeni Ümit Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ergün Çapan, Peygamber Yolu'nun semavi cazibesi ile insanlığa arz edilmesi için sempozyumu organize ettiklerini anlattı. Çapan, "Bu yol insanlığı Allah'a götüren yol. Sempozyumla insanlığa yeni bir heyecan, yeni bir duygu sunmayı arzuluyoruz. Peygamber Yolu'nu hayat yolu haline getiren insanları bir araya getirdik. Onların vereceği mesajları ben de heyecanla bekliyorum."

Kaynak: Zaman