Merinosta cuma namazı skandalı

Merinos'taki skandala kim dur diyecek?
Çalışanların namaz kılmasına izin verilmemesi ile gündeme gelen Merinos Halı'ya en sert tepki imamlardan geldi.
Merinos'un Gaziantep'te bulunan fabrikasında Cuma namazı kılmaya izin verilmemesi gerçekten çok düşündürücü ve hayret verici bir durumdur" diyen diyanethaberler.com'da konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:
BU HAKSIZLIĞA SESSİZ KALAMAYIZ!..
Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren ünlü halı markası Merinos'un Gaziantep'te bulunan fabrikasında Cuma namazı kılmaya izin verilmemesi gerçekten çok düşündürücü ve hayret verici bir durumdur.
1 milyon 50 bin metrekare alan üzerinde, 240 bin metrekare kapalı alana sahip olan bu fabrikada, 10 metrekarelik küçücük bir mescit bile bulunmaması, yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı bu işyerinde namaz kılmak isteyen işçilere yetkililerin müsaade etmemesi, hangi “çağda yaşadığımız” gibi bir soruyu akıllara getirmektedir.
İşçilerin iş saatlerinde kesinlikle namaz kılamamaları bir yana, öğle arasında namaz kılacak bir mescit dahi bulunmaması gerçekten çok üzücüdür. İşçilerin din ve vicdan özgürlüğünün hiçe sayılarak namazlarını dolapların bulunduğu bölümlerde veya merdiven altlarında bile kılmalarına izin verilmemesi ve bundan bile rahatsızlık duyulması Müslüman bir ülkede vicdanları kanatmaktadır.
Merinos Halı İşletme Grup Yöneticisi Şahin Borlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iş saatinde namaz kılan işçilere müsaade etmediklerini ve bundan sonra da etmeyeceklerini söylemekte ve bunu da açıkça itiraf etmektedir ki bu son derece esef verici bir durumdur.
Bu zatın, Erdemoğlu Holding'in yönetim kurulunun aldığı karara göre işçinin iş saatinde makinesinin başında durması gerektiğini söylemesi, Cuma namazı için de aynı kuralların geçerli olduğunu belirtmesi, dini değerlere saygının hangi düzeyde olduğunu göstermesi bakımından çok ilginçtir.
Elbete iş yerinde verim esastır. Çalışmakta en güzel ibadetlerden birisidir. Ancak insanların inançlarının gereği olarak namaz kılma ihtiyaç ve arzuları da yadsınamayacak ve inkar edilmeyecek derecede değerli ve anlamlı bir gerçekliktir ve en temel insan hakkıdır.

Kaynak:haberbaktim