İsrail Mısır sınırına yıgınak yapıyor

Kerem Shalom sınır kapısından geçen Filistinliler, çok sayıda tankın sınır bölgesine hareket ettiğini ifade etti.İsrail'in bu hareketliliğinin, Mısır'da rejimin devrilmesinden sonra, sınır bölgesinin işgal edileceğinin işareti olarak değerlendiriliyor. İsrailli yetkililer de Mısır'da yaşanan gelişmeler sonrasında Mısır ile Filistin arasındaki sınırı kontrol altına alabileceğini açıklamıştı.
Diğer yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Mısır ile İsrail sınırından sızmaları engellemek için sınırdaki duvarın acilen tamamlanması çalışmalarına başladığı öğrenildi.
İsrail, Mısır ile vardığı anlaşma kapsamında Gazze'ye yapılan silah sevkiyatını engelleme görevini Mısır'a bırakarak Koridoru'ndaki varlığına son vermişti.
İsrail ile Mısır arasında 30 yıl önce yapılan barış anlaşmasından sonra Mısır, Sina yarımadasında asker bulundurmuyor. Sina yarımadasının güvenliği Mısır emniyet güçleri tarafından sağlanıyor.
28 Ocak 2011 tarihinde düzenlenen gösteriler sonrasında sınırdaki emniyet güçlerinin çekilm geri çekilmesi üzerine İsrail, Mısır'ın Sina yarımadasına asker sokmasına izin verdi.
İsrail kaynaklarına göre 28 Ocak sonrasında Sina yarımadasında 800 askerden oluşan birlik gönderildi.

Kaynak:Milligazete