Buyrun Firavun Hüsnü Mübarekin altın servetinin belgeleri


'Firavun' olarak anılan Mısır diktatörü Hüsnü Mübarek'in servetini dudak uçuklatıyor. İngiliz bankaları yayımladıkları belgelerde, Mübarek'in servetinin tamamen saf altından olduğunu ortaya koyuyor.

06 Şubat 2011 Pazar - 13:16
Varol Atalay / TİMETURK

13. gündür süren gösterilere rağmen koltuğunu bırakmamaya inat eden 82 yaşındaki Mısır diktatörü Hüsnü Mübarek'in serveti dudak uçuklatıyor. 'Firavun' olarak anılan Mübarek'in İngiliz bankalarındaki tamamen saf altından servetinin belgeleleri yayımlandı. Belgelerde Mübarek'in altın servetinin 620 Milyar dolar olduğu belirtiliyor.
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: 12pt; font-family: "Times New Roman"; }div.Section1 { page: Section1; } Mısır liderinin servetini ekonomist oğlu Cemal’in yönettiğini kaydedildi. Hüsnü Mübarek’in eşi Suzan, oğlu Cemal ve gelini Hatice halk ayaklanması başlar başlamaz özel bir uçakla Londra’ya gitmişti. 100 bavulla ülkeden ayrıldığı ileri sürülen Suzan Mübarek’in İngiliz vatandaşı olması nedeniyle bu ülkeyi seçtiği ileri sürüldü. Hüsnü Mübarek’in Cemal dışında Cuma ve Alaa adlı iki oğlu daha var.
Cemal ile Alaa Mübarek'in yatırımları sadece Mısır sınırları içinde değil, yurtdışında da çok önemli yatırımları var. IHS Global Insight'ın kayıtlarına göre iki kardeşin Dubai, Londra, Paris, Madrid, Washington, New York ve Frankfurt'ta uluslararası ticaret şirketleri bulunuyor. Aile Mısır'ın değişik kentlerinde onlarca ev, malikane ve arsa sahibi.
Mübarek'in serveti saymakla bitmiyor. Nakit para ve şirketler dışında ailenin düzenli gelirleri de var. Cezayir'de yayınlanan bir gazetenin haberine göre tüm bu yıllık gelirler Mısır Devletinin kazançlarından yani devlet kasasından, Mübarek ailesine aktarılan paralardan oluşuyor. Mısır'ın silah anlaşmaları ve turizm gelirlerinden çok ciddi paylar, Mübarek ailesine aktarılıyor.
İşte Mübarek'in İngiliz Bankalarındaki saf altın servetinin belgesi: