Peygamber efendimizin sevgisinde bir araya gelmek

Peygamber Efendimiz'in doğumunun 1440. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Kutlu Doğum programı, Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu bir araya getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte iki lider de ortak vurgular yaptı. Hz. Muhammed'in (sas) sevgisi, merhameti ve insanlığa getirdiği kutlu mesajların altı çizildi. Bugün gelinen nokta sorgulandı.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sas)'in 'Kutlu Doğum'u, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu bir araya getirdi. İki lider, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ataköy Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 'Merhamet Peygamberi' temalı Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katıldı. Kılıçdaroğlu, programa yaklaşık 15 dakika gecikmeli katıldı. Başbakan, ayağa kalkarak CHP lideri ile tokalaştı. Hem Erdoğan hem de Kılıçdaroğlu, konuşmalarında Peygamber sevgisinin altını çizdi ve Efendimiz'in merhametinden örnekler verdi. Saadet Partisi (SP) lideri Mustafa Kamalak'ın da iştirak ettiği gecede, mesajlar ortaktı.
ERDOĞAN, MÜSLÜMANLARI ÖZELEŞTİRİYE DAVET ETTİ
Başbakan Erdoğan, "Anılmaktan ziyade anlaşılmayı hak eden Kutlu Doğum Haftası'nın hem Peygamber-i Zişan'ın anlaşılmasını hem de onun bize ilettiği İlahi mesajın yaşanmasını sağlayacak şekilde idrak edilmesini tüm kalbimle temenni ediyorum." şeklinde konuştu. Erdoğan, konuşmasında, Müslümanları özeleştiri yapmaya çağırdı. Böyle bir Peygamber'in ümmetinin ve bu coğrafyanın bugün neden bu hale düştüğünün muhasebesinin yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Nerede hata yaptık? Daha önce bilimle, sanatla, medeniyetle anılan bu coğrafya, nasıl acıyla anılır bir coğrafyaya dönüştü? Neden yakın çevremizde havaya küller savruluyor, neden çocuklar ölüyor, kadınlar umutsuzluk içerisinde, yoksulluk neden bu coğrafyanın kaderi haline geliyor? Kardeş kardeşi, aynı kıbleye dönenler birbirlerini katlediyor, neden?" sorularını yöneltti. Bu soruların cevabını Müslümanların bizzat kendi nefislerinde aramasını isteyen Erdoğan, "Bizi biz yapan değerler terk edildiğinde işte bu sonuç da kaçınılmaz olacaktır." uyarısını yaptı.
KEMAL KILIÇDAROĞLU: SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN GÜZEL AHLAKINA İHTİYACIMIZ VAR
CHP lideri Kılıçdaroğlu, İslam'ın barış anlamına geldiğini hatırlatarak, "İslam dini barış dinidir. İslam dininin temel amacı Allah'a ve ahiret inancına dayalı ahlaklı bir toplum yaratmaktır. Sevgili Peygamberimiz, en büyük zulüm olan şirki yıkmıştır. Dünya tarihinde en büyük inkılabı yapmıştır. İslam, kula kulluğu kaldırmıştır. Her türlü şiddet ve terörün kol gezdiği, kadın haklarının karga tulumba yerlerde süründüğü, cennetin ayaklarının altına verildiği annelerimizin şiddet gördüğü çağımızda sevgili Peygamberimizin o güzel ahlakına ihtiyacımız var." diye konuştu. Peygamber Efendimiz'in hasletlerinden örnekler veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Hz. Muhammed, dünyayı bir misafirhane gibi gördü ve bir misafir gibi yaşadı. Hem bir öğretmen, iyi bir eş, sorumlu bir devlet adamıdır. Halkın içinde halktan biri gibi yaşadı. Kul hakkından sakınırdı. Kula kulluğu bitirdi.''
Görmez: Muhabbet ile Muhammed'i birleştirmiş bir medeniyetiz Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, programın açılış konuşmasını yaptı. Peygamber sevgisinden uzaklaşan insanlığın giderek şiddeti normalleştirdiği ikazını yapan Görmez, küresel çaplı şiddet olayları bir yana, şiddetin bireylerin günlük hayatlarında en çok başvurdukları iletişim biçimlerinden biri haline geldiğine dikkat çekti. Görmez, "Toplumlar bugün şiddetin açtığı yaralara merhem arıyor. İnanıyorum ki yüreklerdeki bu hiddet ve şiddeti ancak merhamet iksiri onarabilir. Kutlu Doğum; yüreklerimizin, ülkemizin, İslam âleminin, bütün insanlığın merhametle onarılmasına vesile olsun." temennisinde bulundu. Son zamanlarda hunharca işlenen cinayetlerin toplumsal dinamiklerle tezat arz ettiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı, "Biz muhabbet ile Muhammed'i birleştirmiş, muhabbet ile Muhammed'i asla birbirinden ayırmayan bir kültürün, bir medeniyetin çocuklarıyız. Amacımız; bu muhabbeti bilgiye, marifete, tanımaya, tanışmaya, anlamaya ve yaşamaya dönüştürmektir. Böyle olduğu içindir ki her yıl bizi biz yapan değerlerimizi yeniden inşa eden bir konuyla huzurunuza çıkıyoruz. Bu seneki konumuz 'Hz. Muhammed ve merhamet eğitimi'." diye konuştu. Mehmet Görmez, çeyrek asırdır sürdürülen 'Kutlu Doğum' geleneğinin, milletin kalbinde var olan Peygamber sevgisini harekete geçirdiğini de ekledi.