Cuma namazı vaktinde chp seçim beyannamesi

CHP Genel Başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana “inançlara saygılı bir lider” profili çizen Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin seçim beyannamesini Cuma günü hem de Cuma Namazı vaktine denk getirmesi dikkat çekti. Halk akın akın Cuma namazına giderken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu kendisini dinleyen salondaki partililere partisinin beyannamesini açıkladı...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçim bildirgesini açıklıyor. CHP genel merkezinde düzenlenen toplantıya milletvekili adayları da davet edildi.
Sinevizon gösterisi ile de CHP'nin vaatleri anlatıldı. Kılıçdaroğlu'nun yanında Deniz Baykal'ın oturması dikkat çekti.
Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:
ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ
Burukluk yaşayanlar olacak ama hep beraber yaralarımızı sararak yolumuza devam edeceğiz. CHP dünya siyasetinde de çok önemli konumda olan bir partidir. İlk adım olarak devrmleri gerçekleştird. ikinci adımda çok partili yaşama adım attı ve iktidarı devretti. Üçüncü büyük adım sosyal demokrasiyi Türkiye'ye getirdi. Dördüncü adım olarak demokrasi ve özgürlüğü getireceğiz.
YENİ ANAYASA
Sabahın beşinde polis basmıyor diyecekler. Bu özgürlüğü getireceğiz. Herkesin üzerinde düşündüğü taşındığı 'evet bu benim anayasam' diyeceği bir anayasayı yaşama geçireceğiz.
TRT BORAZAN OLMAYACAK
Medya siyaset v ticaret arasaındaki ilişkileri yeniden düzenleyeceğiz. TRT'yi halkın borazanı olmaktan çıkaracağız.
YARGIÇLAR KURULU
Yargı kamu vicanında kabul görmeli. Yargının bağımsızlığıyla ilgili ciddi projelerimiz var. Yargıçlar kurulunda bakan ve müsteşarın yeri yok. Yargıçlar kurulunun ayrı bir bütçesi olacak. Teftiş kurulu oraya bağlı olacak. Yargıçlar akademisi de oraya bağlanacak.
ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELE SON
Özel yetkili mahkemeler olmayacak. Birilerinin talimatıyla hareket eden mahkemeler olmayacak. Evet Ankara'da yargıçlar var denmeli bunu sağlayacağız. Adli tıp özerk bir kurum olacak. Kendi vicdanlaırna göre raporlarını hazırlayacak.
YÜZDE 10 BARAJI KALKACAK
Madem milli irade diyoruz o zaman parlamentoya yansıması lazım. Yüzdi 10 seçim barajını kaldırmak CHP'nin boynunun borcu olacak. Siyasi partiler yasasını değiştireceğiz ve lider sultasını kaldıracağız.
SİVİL TOPLUM
Sivil toplumda engelleyici olmayacağız tam tersine güçlendireceğiz ve dışlayıcı değil kapsayıcı olacağız. Bizden farklı düşünebilirler ama onları da dinleyeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarının görüşmeri alınacak.
FAİLİ MEÇHULLER
Son bazı operasyonlar hepimizi rahatsız ediyor. Özgür insan modelini Türkiye'ye eğemen kılacağız. Kürt vatandaşlar kendi kimliklerini özgürce yaşayacak. Faili mehuller aydınlanacak. Failleri alacağız ve yargıya teslim edeceğiz.
DİYARBAKIR'A MÜZE VE FABRİKA
Biz onlara hapishane değil fabrika sözü veriyoruz. Bütün güneydüğu'ya ve Türkiye'ye söz veriyoruz. Diyarbakır cezaevini Toplumsal barış müzesi haline getireceğiz.
MİLLETİ SOYMAYAN SİYASET
Kürsü dokunulmazlığına evet ama ihaleye fesat karıştıranların söz söylemeye hakkı var mı? milleti soymayan siyaset istiyoruz hedefimiz bu. Siyasi ahlak yasasını çıkarıp herkesin kabul edeceği yasaları getireceğiz.
Biz bacaları tüten Türkiye istiyoruz. Çocuklarına sabah kahvaltısı veremediği için intihar eden anneleri istemiyoruz. Üreten Türkiye istiyoruz. Ekonominin üç saç ayağı var. 1) Güçlü sosyal devlet istiyoruz.
YÜZDE 7 BÜYÜME
İstikarlı büyüme istiyoruz. Sıcak paraya teslim olmamış dünyadan kopmamış ekonomi istiyouz. 3) Rekabetçi ekonomi istiyouz.
YILDA 800 BİN KİŞİE İŞ
Yüzde 7 büyüme Güneydoğıu için yüzde 9 büyüme hedefi koyduk. Hedef koyacaksak adam gibi hedef koyacağız. Zenginlik vatandaşa dokunacak. Her yıl 800 bin kişiye iş sağlayacağız. İşsizliği tarihe gömeceğiz.
Teşvik uygulama müsteşarlığı kuracağız. Bürokrasiden şikayet eden iş adamı olmayacak. İş adamı önündeki engelleri kaldıracağız. Yeter ki istihdam yaratsınlar.
SIFIR FAİZLİ KREDİ
KOBİ'lere sıfır faizli kredi verilecek. Ödediğini kendisine bedava kullandırtacağız. Bu proje ülkeyi ayağa kaldıracak projelerden birisidir. İşveren böylece vergisini ödeyecek, primini ödeyecek. Ne kadar cok insan çalıştırırsa o kadar kredi alacak.
GELİR İDARESİ BAĞIMSIZ OLACAK
Gelir İdaresi bağımsız olacak. Özerk kuruluş olacak ve halkın iktiarında yanlış uygulamalar olmayacak. Tüm sosyal güvenlik primlerini bu kurum toplayacak. Milyonlarca kağıdı teda
vülden kaldıracağız.
KESİN HESAP KOMİSYONU
Finansal istikrar kurumu oluşturacağız. Bütün bunları halka hesap vermeyi namuslu görev olarak bileceğiz.2B
Kesin hesap komisyonu kurulacak. Bu komisyonun başkanı muhalefetten olacak. 2B sorunu çöceğiz. Orman köylüsüne kendi toprağını parayla veriyorlar, biz bedava vereceğiz. Aramızdaki fark bu.
VAATLER
Güneydoğu'da mayınlı arazileri temizleyip topraksız köylüye dağıtacağız. Taksi esnafına sözümüz var. Arabalarını her yenilemede KDV ve ÖTV alınmayacak. Fındık borsasını Karadeniz'de kuracağız ve dünya bu borsayı tanıyacak.
NÜKLEER SANTRAL İÇİN REFERAMDUM
Nükleer santrallerin yapımı çin referanduma gideceğiz.
SEN DE 700 TL VER
Hiç bir ev yoksul olmayacak. Çocuklar yatağa aç girmeyecek. Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir diyoruz. Aile sigortası önemli. Yiyeceği kendi yandaşından alıp fakire veriyorun. Biz en az 600 TL veriyoruz sen de ver yüreğin yetiyorsa 700 TL ver, 900 TL ver. Biz yoksulluğu bitirmek istiyoruz onlar yönetmek istiyor. Parayı kadının banka hesabına yatıracağız o da alışverişe gidecek. Bunu istiyoruz. İki ay içinde aile sigortası kurumu kanunu çıkaracağız.
4C UCUBESİ KALKACAK
Taşeron uygulamasına son vereceğiz. Bir kişinin iş güvenliğini iki dudak arasına bırakamayız. 4b 4c ucubesini de kaldıracağız.
Sanayi bölgelerine yatılı meslek lisesi kuracağız. Orada öğrenim gören öğrencinin primlerini devlet ödeyecek.
ASKERLİK ALTI AYA İNECEK
Askerliği aşamalı olarak 6 aya indireceğiz. Ortaya çıkan tasarrufu düşünün. Tasarruf üretime aile sigortasına gidecek.
ÖSYM AYIBINI TEMİZLEYECEĞİZ
Üniversitelede öğencilere yönetimde söz hakkı vereceğiz. ÖSYM daha düne kadar en güvenli kurumlardan birisiydi. Şimdi hepimiz düşünüyoruz. 1 milyon 700 bin gencin umudunu yok ettik. ÖSYM'ye bu tür çağdışı kalmışların atanmasını engelleyeceğiz.