Ulusal egemenlik bayramında ulus yine üzüldü

23 Nisan özel oturumunda Sayıştay Üyesi Necla Eroğlu'nun Meclis'ten çıkarılması kamuoyunu ayağa kaldırdı.
Başörtüsü yasağı zulmü, çocukların ve halkın bayramı olan 23 Nisan'a gölge düşürdü. Sayıştay Üyesi Necla Eroğlu'nun 23 Nisan özel oturumunda 'kıyafeti' nedeniyle Meclis'teki locadan çıkarılması, bütün Türkiye'de infiale yol açtı.
TBMM Başkanı Şahin, konunun başörtüsüyle alakası olmadığını savundu. Öte yandan Meclis içtüzüğünde milletvekillerinin yanı sıra dinleyicilerin kılık kıyafetine ilişkin herhangi bir yasak getirici hüküm bulunmuyor.
Yaşanan kriz için, yetkililer 'davetiye', basına konuşmaktan çekinen Eroğlu ise 'yanlış yeri' gerekçe gösterdi. Bu nedenle, misafir locasında yaşanan başörtüsü yasağına ilişkin krizi örtme çabası, tüm beyhude çabalara rağmen sonuçsuz kaldı.
Başörtüsü yasağı zulmü, çocukların ve halkın bayramı olan 23 Nisan'ı da dinlemedi. Sayıştay Üyesi Necla Eroğlu'nun 23 Nisan özel oturumunda 'kıyafeti' nedeniyle Meclis'teki locadan çıkarılması, bütün Türkiye'de infile yol açtı. TBMM Başkanı Şahin, konunun başörtüsüyle alakası olmadığını savundu. Öte yandan Meclis içtüzüğünde milletvekillerinin yanı sıra dinleyicilerin kılık kıyafetine ilişkin herhangi bir yasak getirici hüküm bulunmuyor.
Genel Kurulda ne oldu?
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, ulusun temsil edildiği Meclis Genel Kurulu'nda; 'ulusu' üzen uygulama, bütün Türkiye'de tepkiye yol açtı. Milletvekillerine bile yasağın olmadığı Genel Kurul'da dinleyici locasındaki bir konuk, haksız bir şekilde başörtüsü örttüğünden dolayı salondan çıkarıldı. 23 Nisan nedeniyle olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda Başbakan'ın konuşması sırasında başörtülü bir kadın eşiyle birlikte ilk defa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de oturduğu resmi erkan locasına girdi ve oturdu. Yüksek yargıya ayrılan bölüme oturan başörtülü misafirin Sayıştay Üyesi Necla Eroğlu ve eşi olduğu sonra anlaşıldı.
Çelişkili bilgiler
Resmi erkan locasında ilk defa başörtülü bir konuğun yer alması üzerine Meclis görevlileri harekete geçti. Görevlilerle yaşanan kısa diyalogun ardından, Eroğlu ve eşi locayı terk etti. Eroğlu, çıkışta gazetecilerin ısrarlı sorularını cevaplamadığı için, yaşanan olay ve diyalogun tam nedeni anlaşılamadı. Yetkililer, olayın 'davetiye' sıkıntısından kaynaklandığını savundular. Eroğlu'na davetiye sorulduğu ancak davetiye de ismi olmadığı için eşinin dışarı çıkması istendiği, bunun üzerine kendisinin de salonu terk ettiğini ileri sürüldü. Eroğlu ise, Meclis'ten ayrılırken "Davetiyemiz var ama yanlış yere oturduğumuz için uyarıldık. Bunun üzerine çıktık" açıklamasını yapmakla yetindi.Yaşanan kriz için, yetkililer 'davetiye', Eroğlu ise 'yanlış yeri' gerekçe gösterdi. Bu nedenle, misafir locasında yaşanan başörtüsü yasağına ilişkin krizi örtme çabası, tüm beyhude çabalara rağmen sonuçsuz kaldı.
Şahin: Tedirgin olup, çıkmışlar
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ise, "Sanıyorum Sayıştay üyesi hanımefendinin, Sayıştay üyesi olduğunu söylememesinden kaynaklanan bir sorun yaşandığı anlaşılıyor. Herhalde orada görevli arkadaşlar da yanlışlıkla buraya gelmiş olabileceğini düşünerek doğru yere yönlendirmek için sormuşlar. Onlar da tabii fotoğraflar çekilmeye başlayınca, biraz tedirgin olup çıkmışlar, gitmişler." diye konuştu. Şahin, locada başörtüsünün yasak olmadığını kaydederek, " İçtüzükteki o hüküm, Genel Kurul içindir. Biliyorsunuz misafir bölümünde de herhangi bir kıyafet denetimi yapmıyoruz. Sadece biraz tedirgin olmuşlar, bir de sorulmasından 'Nereden geldiniz, isminizi öğrenebilir miyiz?' diye sormuşlar arkadaşlar. Doğru yere yönlendirmek için bunu sorduklarını ifade ettiler. Biraz tedirgin olunca ayrıldıklarını öğrendik. Bundan sonra bir daha olmaz. Konunun başörtüsüyle ilgisi yok" şeklide konuştu.