Tayyip Erdoğan Esadın kulağını çekti
Başbakan Erdoğan, halk ayaklanmasını kanlı saldırılarla bastırmaya çalışan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı telefonla arayarak uyardı.

Esad ile bağlantısını bir süredir askıya alan, bakan ve müsteşar seviyesinde temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, Suriye'de yaşanan olayların sona erdirilmesi için Esad'i arayıp tarihi bir uyarıda bulundu.

Gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirten Erdoğan, dost ve kardeş olarak gördükleri Suriye'nin ve Suriye halkının zarar görmesini istemediklerini kaydetti. Göstericilere karşı kullanılan orantısız güç ve ateşli silahlar nedeniyle çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesinin kabullenilemez olduğunu dile getiren Erdoğan, sivillere yönelik saldırıların durdurulmasını ve tüm dünyanın beklediği reformların yapılmasını istedi.

Türkiye'nin Suriyeli kardeşlerinin zarar görmesinden yana olmadığını dile getiren Başbakan Erdoğan, Suriye'deki karışıklığın giderilmesi için tüm dünyanın da beklenti içinde olduğunu kaydetti. Esad'ın ise göstericilerin güvenlik güçlerine karşı mücadele vererek mukavemet ettiğini, zaman zaman bu nedenle istenmeyen olayların yaşandığını dile getirdiği öğrenildi. AB ve ABD'de de Suriye yönetimin kısa süre önce sert bir şekilde uyarmıştı.

YeniŞafak