Fethullah Gülen hocaefendi için takipsizlik kararı

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın “Haliç'te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabındaki iddialar üzerine başlattığı soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın “Haliç'te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabı üzerine, Fethullah Gülen ile kitapta ismi geçen O.H.Ö. hakkında, “Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak” iddialarıyla başlattığı soruşturma sonucunda “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

DELİLE DAYANMAYAN SOYUT İDDİA
Verilen kararda, “Kitapta belirtilen hususların soyut iddiadan ibaret olduğu ve delile dayanmadığı” belirtildi. Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Avcı'nın kitabını ihbar kabul ederek, Fethullah Gülen ile O.H.Ö. hakkında 20 Ağustos 2010'da soruşturma başlatmıştı. “Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak” iddialarıyla yürütülen soruşturma sonucunda “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verilirken, kitap ile Avcı'nın başsavcıvekilliğine 29 Ağustos 2010'da verdiği 6 sayfalık ifadesi de özetlendi.

Avcı'nın, bazı emniyet yetkilileri hakkındaki soruşturmaların “cemaatin yönlendirmesi sonucunda yapıldığı” yönündeki iddiaları hatırlatılan kararda, bu kişilere ilişkin iddianamelerin incelendiği, bunlara ilişkin soruşturmaların önceden başlatılan projeli soruşturmalar olduğu, teknik takipler yapıldığı, sonrasında operasyon düzenlenerek, soruşturmaların sonuçlandırıldığı kaydedildi. Söz konusu kararda, Avcı'nın kitabında ve ifadesinde bahsettiği konuların somut delillere dayanmadığı, kişi ve yer belirtmeksizin soyut iddiadan oluştuğu belirtildi.

CHP'Lİ ÖZYÜREK:
‘Kaset olayını Gülen'e yakıştırmam'
Öte yandan Profesörlük kürsüsüne çıkan kızının üniversitedeki törenine katılmak üzere Hollanda'ya gelen CHP milletvekili Mustafa Özyürek, bazı siyasetçilerin ortaya çıkan kasetleriyle ilgili, “Öyle anlaşılıyor ki kasetler yoluyla Türkiye'de siyaseti, alışılan deyimle, dizayn etmek isteyen çevreler var” dedi. CHP milletvekili Özyürek, “MHP'deki kaset olayından sonra Fethullah Gülen'e yönelik ortaya atılan iddialarla ilgili” bir soruyu da, “Kanıt olmadan hiç kimseyi suçlamak doğru değildir. Türkiye'de, dünyada okullar açmış bir saygın insan kesinlikle suçlanmamalıdır. Ve bu kaset olayını ben kimseye yakıştırmam. Hele hele sayın Fethullah Gülen ve çevresine hiçbir şekilde yakıştırmam” şeklinde cevaplandırdı.

YENİ AKİT