Darbecilere lanet idam Edilenlere rahmet dileriz

Menderes ve arkadaşlarına dua seli

Dün kanlı 27 Mayıs darbesinin 51. yıldönümüydü. 51 yıl önce askeri cunta tarafından iktidardan indirilerek idam edilen Adnan Menderes ve iki bakan arkadaşının mezarı ziyaretçi akınına uğradı.

Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarını ziyaret eden siyasi partiler ve STK'lar, darbe mağduru Başbakan ile arkadaşlarına dua ederken, darbecileri lanetledi. Menderes'in yol arkadaşlarından 80 yaşındaki Veli Duman da mezar başında arkadaşları için dua etti.

Dün 27 Mayıs darbesinin 51. yıldönümüydü. Askeri cunta tarafından darbeyle alaşağı edilen, Türkiye'nin seçimle iş başına gelmiş ve darbe sonrasında asılmış tek Başbakanı Adnan Menderes ve Bakanları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu, bundan 51 yıl önce darbeyle iktidardan uzaklaştırılmasının ardından idam edilmişlerdi. Türkiye tarihindeki darbelerin ilki olan ve daha sonraki darbeler için zemin hazırlayan ve örnek teşkil eden darbe, sivil toplum kuruluşları tarafından kınandı. Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın anıt mezarı başında bir basın açıklaması yapan Mazlumder İstanbul Şubesi Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, darbe geleneğinin son bulması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması istendi.

27 MAYIS HÜRRİYET VE ANAYASA BAYRAMI(!)
Cüneyt Sarıyaşar açıklamasında darbenin, muktedirlerin ‘iyi vatandaş' olarak tanımlamadığı kişilerin iktidarda bulunması sebebiyle gerçekleştirildiğine dikkat çekti ve ülke yönetimini elinde bulunduran ‘muktedirlerin' 27 Mayıs gününü ‘hürriyet ve anayasa' günü olarak yıllarca kutladıklarını dile getirdi. Sarıyaşar, darbe sonrasında hazırlanan anayasanın her on yılda bir gerçekleşen darbeler geleneğinin tetikçisi olduğuna dikkat çekerek toplumda meydana gelen sorunların da baş mimarı olduğunu kaydetti. Anayasa Mahkemesi, Hakimler Yüksek Kurulu, MGK, Askeri Yargı gibi kurumların darbe neticesinde oluşturulan kurumlar olduğunu söyleyen Sarıyaşar, “27 Mayıs darbesiyle darbeci kadro ekonomik olarak OYAK'la yargısal olarak Askeri Yargı kurumlarıyla kendini dokunulmaz kılmış, MGK ile hükümet üzerinde baskı kurmanın önünü açmış ve gölge iktidar oluşturmuştur. Anayasa Mahkemesiyle Meclis'i işlevsiz hale getirmiş, TSK İç Hizmet Kanunu madde 35 ile darbe ve muhtıraların önünü açmıştır” dedi.

SARIYAŞAR: DARBELERİN SON BULMASI İÇİN 35. MADDE KALKSIN
Sarıyaşar darbeci geleneğin son bulması için Mazlumder adına önerilerini sıraladı:
“Darbeci kadroların dayanak noktası TSK İç Hizmet Kanunu 35. madde kaldırılsın, dönemin doğru bir şekilde öğrenilmesi için arşivler açılsın, darbecilerin isimleri verilen sokak, cadde ve kamu binalarının isimleri değiştirilsin ve son olarak 80 yıllık Cumhuriyet tarihinin 50 yıllık sürecinin darbe anayasalarıyla geçmesi utancından bu millet kurtarılsın. Yani sivil ve özgürlükçü bir anayasa yapılsın.”

AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI ANMA TÖRENİ YAPTI
AK Partili gençler de dün sabah saatlerinde Topkapı'da bulunan Adnan Menderes'in anıt mezarına geldi. Grup adına konuşan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Fatih Poyraz, “Türkiye, 51 yıl önce bugün halkın iktidarının bir günde nasıl tepe taklak edildiğine şahit oldu” şeklinde konuştu.

80 YAŞINDAKİ VELİ DUMAN: DAHA DÜN GİBİ HATIRLIYORUM
Adnan Menderes'in partisi Demokrat Partinin Zeytinburnu İlçe Başkanı Veli Duman da anma töreninde yer alan bir isimdi. Veli Duman, 80 yaşına gelmiş olmasına rağmen o günleri hala çok net hatırlıyor. Duman, “İnönü'ye suiskast yapmak istediğinizi itiraf et seni bir gün bile yatırmayayım ‘dedi. Ancak ben Allah huzurunda asla yalan söylemem. Eğer Başsavcının istediğini yapsaydık 1 gün bile cezaevinde yatmayacaktık. İstediğini yapmadığımız için idamla yargılanarak 11 ay Yassıada'da 3 yıl da Adana Cezaevi'nde yattım” dedi.

YASSIADA'DA ANMA TÖRENİ
Öte yandan, “Darbelere Karşı 70 Milyon Koalisyonu”, eski Başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'daki mahkeme salonunda anma toplantısı düzenlendi. Toplantıda, BDP Milletvekili Ufuk Uras, eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, Anayasa hukukçusu Doç. Dr. Osman Can ve Yassıada'daki mahkeme salonunda yargılanan merhum Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunları ile gazeteci Ferhat Kentel konuşma yaptı. Konuşmacılar, darbeci zihniyeti eleştirdi.

AVUKATLARA SAVUNMA YASAĞI
Yargılamalar ile ilgili önemli araştırmaları bulunan Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali, yeni kitabı Anayasa Davası 1'de İstanbul Barosu'nun üyelerine Yassıada sanıklarının avukatlığını yasakladığını belirtiyor. Baskıların ardından kimi avukatların davadan çekildiğini de ifade ediyor.

==========

27 Mayıs protestosuna güvenlik engeli
Dünya Demokrasi Hareketi tarafından 27 Mayıs darbesinin 51. yıldönümünde yapılmak istenen protesto “güvenlik” engeline takıldı. Darbenin yıldönüm günü olan dün Abdi İpekçi Parkı'nda yapılmak istenen eylem, emniyetin uyarısı üzerine iptal edildi. Önceki gün İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırının ardından benzer bir duruma zemin oluşturmamak için eylemin iptal edildiği bildirildi. Eylemde temsili gösteri yapılması planlanmıştı. Temsilde “Adnan Menderes” darağacından indirilerek yerine “Milli Şef”in idam sehpasına çıkarılması planlanmıştı.

DARAĞACI SERGİSİ
Mazlumder üyeleri, Zorlu ve Polatkan'ın anıt mezarlarının girişindeki yolda kurdukları darağaçlarına, “seçim sandığı”, “terazi”, “hakim cübbesi” ve Menderes'in fotoğrafını astıkları bir sergi açtı.

HASAN BAŞAR / YENİ AKİT