Allahımız bir, Peygamberimiz bir, kitabımız bir
28 Mayıs 2011 / 10:00
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Erikli Baba Kültür Derneği Cemevi'ni ziyaret etti

Ayşe Tosun'un haberi:
Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Erikli Baba Kültür Derneği Cemevi'ni ziyaret etti.
Dernek Başkanı Metin Tarhan'la görüşen ve Alevi dedesi Binali Doğan'dan cem hakkında bilgi alan Görmez, cemevindeki vatandaşlarla da tek tek tokalaştı. "Her zaman olması gereken, sıradan dostluk ve kardeşlik ziyaretimin sıra dışı gösterilmesinin mahcubiyetini yaşıyorum." diyen Görmez, duygularını şöyle anlattı: "Biz bin senedir bu topraklarda yaşadık. Allah'ımız, Peygamber'imiz, Kitap'ımız bir. Bütün inanç esaslarımız bir. Mutlaka farklılıklar olacaktır. Bu farklılıklar kültür ve inanç zenginliğimizdir. Biz sadece dostlara ve canlara lokma yemeye geldik. Bu konuda gecikme yaşanmışsa şahsen üzgünüm." Ziyaret sırasında İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Alevi Çalıştayları moderatörü Prof. Dr. Necdet Subaşı da Görmez'in yanındaydı.
Ziyaretin en önemli sebebinin Hacı Bektaş-ı Veli'nin 'İncinsen de incitme' şiarına uygun kardeşlik ve birliktelik tesis etmek olduğunu söyleyen Erikli Baba Cemevi ve Dernek Başkanı Metin Tarhan, Alevilerin taleplerini Görmez'in çok iyi bildiğini belirterek, "Cemevlerinin yasal statüsüyle ilgili durumu ilettik. Nazik ve bizim literatürümüze uygun olarak durumu bize ifade etti. Bu taleplerin karşılanmasında hiçbir sakınca olmadığını söyledi. Çok önemli bir ziyaret yaşadık ve çok memnun kaldık." ifadelerini kullandı.
Garip Dede Dergahı Dedesi Celal Fırat ise karşılıklı görüşmeler neticesinde Aleviliğin İslam'ın dışında gösterilmesi gibi bir önyargının aşıldığını belirtti. Diyanet İşleri Başkanı'ndan yemek daveti aldıklarını belirten Fırat, "İade-i ziyaret yapacağız. Bunu çok olumlu buluyoruz." şeklinde konuştu. Erikli Baba Cemevi Dedesi Binali Doğan ise gecikmiş ama anlam değeri yüksek olan bir ziyaret yaşandığını, bu duygu ve hoşgörünün topluma da yansıyacağını kaydetti.