Bulgar Meclisi Müslümanlara saldırıyı kınadı
28 Mayıs 2011 / 20:00
Bulgar faşist Ataka partisi yandaşlarının geçen pazar başkent Sofya’da Cuma namazı kılan Müslümanlara saldırmasına tepkiler büyüyor

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da geçtiğimiz hafta Cuma namazını kılan Müslümanlara saldıran Ataka’nın davranışları Bulgar Meclisince kınandı. Oylamaya katılan 127 milletvekilinin tamamın deklarasyona ‘evet’ oyu verdi. Bulgar milletvekilleri, Ataka’yı ‘ülke için tehlike’ ilan etti ve ilgili devlet kurumlarının bu parti ile ilgili gereken önlemleri almasını istedi.
Deklarasyonda, “Millletvekilleri, Ataka partisinin başkentin merkezinde 20 Mayıs 2011’de inananlara karşı yaptığı agresif davranışı kınıyoruz. Müslümanlar için mübarek gün olan Cuma gününde yapılması, olayı skandal hale getiriyor. Bu davranışıyla söz konusu parti, Bulgar demokratik toplumundan kendini tecrit ediyor. Partinin faaliyeti, Bulgar toplumuna ve onun din ve etnik hoşgörü anlayışına tamamen yabancıdır.
Etnik barışı sarsmaya yönelik denemelere ve Bulgaristan vatandaşları arasında gerginlik oluşturmayı amaçlayan tavırlara karşı üzüntümüzü belirtiyoruz. Ulusal güvenliği tehdit altına alan, etnik barışa karşı yaptığı agresif davranıştan sonra Ataka partisi ülkedeki yönetim için tehlike oluşturmaktadır” ifadelerine yer verildi. Milletvekilleri ayrıca devlettteki tüm ilgili kurumlara çağrıda bulunarak, Anayasa’nın korunması için gereken önlemlerin alınmasını istedi. Ataka partisi ise başka bir deklarasyonla Cuma namazında yeniden bir miting düzenlenmesi ile ilgili çıkan söylentileri yalanlayarak bunu provokasyon olarak değerlendirdi. Cami önündeki hasırların yakılmasıyla ilgili parti içinde disiplin soruşturması başlattıklarını belirten parti yöneticileri, hasır yakan kişilerin kendileriyle ilgili olmadığını savundu.
Bulgaristan ırkçı ATAKA partisi yandaşlarının şehirdeki tek cami olan Banyabaşı Camii’nde Müslümanlara saldırmasına tepkiler devam ediyor. Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, ATAKA partisinin yasaklanmasını isterken, AP Bulgar Milletvekili Metin Kazak, ülkesinde yaşanan çirkin saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Belçika Diyanet Vakfı ise yayınladığı bir bildiri ile menfur saldırıyı sert bir dille kınadı.
Yeni Akit