Gazze için Vira Bismillah gecesi
28 Mayıs 2011 / 14:00
İHH 'Şehitlerin Yolundan Vira Bismillah' gecesi düzenledi

Dursun Sivri'nin haberi:
RisaleHaber-İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) Ankara Şubesi, İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götüren "Mavi Marmara" gemisine saldırısında hayatını kaybedenleri anmak üzere "Şehitlerin Yolundan Vira Bismillah" gecesi düzenledi.
Kocatepe Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa, Hamas Hükümet Sözcüsü Müşir El-Mısri, İHH Ankara Şube Başkanı Zeynel Abidin Özkan ile dernek üyeleri ve olayda hayatını kaybedenlerin aileleri katıldı.
Kur'an-ı Kerim okunarak başlayan programda, "Mavi Marmara" olayıyla ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı. Hamas Hükümet Sözcüsü El-Mısri, törende yaptığı konuşmada, şehit aileleriyle, Gazze'yi yürekleriyle, kanlarıyla destekleyenlerle bir arada bulunmaktan gurur duyduğunu söyledi.
Özgürlük kafilesi şehitlerinin kanlarının çok yüce olduğunu ifade eden El Mısri, "Bu kanın arkasında duran yürekler ne yüce. Biz öğrendik ki Türk halkı bütün yüreğiyle Filistin'in yanındadır. Bunu gördükten sonra anladık ki Filistin davası ölmeyecektir ve yaşayacaktır. Özgürlük kafilesinin kanları, bilin ki Gazze'ye, onların yardımlarından önce ulaşmıştır. Biz bugün buraya bu kanın, bu şahadetin şükranını göstermek, vefa borcumuzu ödemek için geldik. Bu kardeşlerimizin yürekleri sınırları aşıyordu. Bunu gördükten sonra anladık ki Kudüs mutlaka kurtulacaktır" dedi.
İHH Ankara Şube Başkanı Zeynel Abidin Özkan ise geçen yıl Mavi Marmara ile yola çıktıklarında bir hedeflerinin olduğunu belirterek, "Ambargo altındaki Gazze özgürlüğüne kavuşana kadar bir mücadeleye girmiştik. Türkiye'deki Müslümanlar olarak, Türkiye ve dünyanın her yerinden vicdan sahipleri olarak yola çıktık" dedi.
"Özgürlük Filosu 2" ile bu mücadeleyi sürdüreceklerini anlatan Özkan, "Kudüs, özgür olana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Son filo için 20 günde 500 bin başvuru aldık. Bu başvuru, gemi kalkana kadar sadece Türkiye'den milyonları bulacak" diye konuştu.
Programda Mavi Marmara yolculuğu süreci, saldırı esnasında kurtarılabilen kayıtlar sinevizyon olarak perdeye yansıtıldı. Grup Kardeşlik'in ezgilerinin ardından yapılan dua ile program sona erdi.
İzlenim ve değerlendirme
İHH Teşkilatı küresel ölçekte Müslümanların himmet ve hamiyetlerini harekete geçirebilmeyi, gönüllü katılım dalgasını yakalamayı başarmış bir sivil toplum örgütü olarak kendi ilgi alanında başarılı. Mavi Marmara ile saf temiz duygularla yapılan yardım girişimi dünya kamuoyunu ve küresel vicdanı harekete geçirerek Filistin davasını bütün dünyanın meselesi haline gelmesinde önemli katkıları oldu. Cihadın silahlı yöntemler dışındaki alternatiflerine baş vurulması dünyayı yanına alma bakımından önemli. Zira Filistin sözcüsünün söylemlerinde de bu konsept değişikliği açıkça görülüyordu.