Camilerde kadına özel düzenleme yapılıyor
29 Mayıs 2011 / 11:00
İstanbul Müftülüğü camilerde kadınların abdest alabileceği ve namaz kılabileceği özel yerlerin oluşturulması için proje başlattı

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, camilerde kadınlara yer açacak bir projenin kısa sürede tamamlanacağını açıkladı. Müftülüğün son birkaç yıldır kadınların camilerde rahat ibadet edebilmesi için çalışmalar yaptığını söyleyen Müftü Çağrıcı, “Günümüzde artık sosyal hayatın gerektirdiği şekilde kadınların çok önemli bir kısmı evlerinin dışında alışveriş ve seyahat çeşitli meşguliyetlerde bulunuyor. İnsanların başka hakları gibi ibadet etme hakları da var. Erkekler kadar kadınlar da bu haklara sahip. Dolayısıyla evlerinin dışında olan kadınların namaz vakitleri geldiğinde arzu ediyorlarsa bu imkânı hazırlamak, müftülük olarak bizim görevimiz” dedi.

‘HAFTADA BİR KONTROL’

Kurdukları 60 kişilik ekibin kentteki 3094 caminin tamamını incelediğini ve bunların kadınlara hizmet açısından durumlarını belirlediğini anlatan Çağrıcı, “Kısa süre içerisinde camilerimizi kadınların ibadetlerini yapabileceği hale getireceğiz. Tabi bizim bir sorunumuz var camilerimizin bayan bölümlerine cami görevlileri çok fazla girip çıkmadığı için oraların temizliği konusunda bazı sorunlar olabiliyor. İlçe müftülüklerimizi uyaracağız, denetim ekipleri oluşturacağız. Haftada veya 15 günde bir olabilir buraları kontrol edeceğiz” diye konuştu. Son yıllarda yapılan camilerin kadınların ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde yapıldığını ancak özellikle tarihi camilerde bunun sözkonusu olmadığını belirten Müftü Çağrıcı, bu durumu düzelteceklerini ifade etti.
Hürriyet