Suriyede katliamlar devam ediyor
Suriye’de Esad rejiminin katliamları çocuk büyük dinlemeden devam ediyor. Son gerçekleştirilen saldırılarda bir çocuk ve beş kişi hayatını kaybetti. Öte yandan Arap ve Türk aktivistler ortaklaşa ‘Suriye İçin Özgürlük Filosu’ adı altında kampanya başlattı.

Ahmet Yılmaz / TIMETURK

Suriye emniyet güçleri ve ordusu Humus Kenti beldelerinden Telbise ve El-Restan’ı kuşattı. Yapılan saldırılarda bir çocuk ve beş kişi hayatını kaybetti. Yaralılar tankların yoğun ateş saldırısından hastanelere kaldırılamıyor. Elektrik, su, telefon hatları her şey kesik! Evler yıkılıyor, tutuklamalar devam ediyor. Halk tüm bunlara karşı direnmeye devam ediyor. Diğer yandan Suriye’deki kardeşlerinin sesi olmak isteyen bir grup aktivist Facebook aracılığıyla ‘Suriye için özgürlük filosu’ adı altında bir kampanya başlattı. Arap ve Türk gençlerin ortaklaşa başlattığı bu kampanya, sesini IHH gibi yarım derneklerine ulaştırarak fiili anlamda Suriye halkına yardım ulaştırıp, 50 yıllık gaspedilmiş özgürlüklerinin geri alınmasının sağlanmasını hedefliyor.

Suriye güçlerinin ve ordu tanklarının Beşşar Esad karşıtı gösterileri bastırmak için ülkedeki bazı şehir ve köylere yönelik düzenlediği baskında aralarında bir çocuk olmak üzere 11 sivil hayatını kaybetti. Şam resmi makamlarından yapılan açıklamada ise ‘silahlı terörist çetelerin elinde 4 asker öldürüldü’ denildi.

İnsan Hakları Savunucusu Rezzan Zeytuni konu üzerine şöyle konuştu: ‘Sivillerin katledildiği bu operasyonlar Humus şehrinin kırsal kesimlerinden Telbise ve El-Restan’da gerçekleştirildi.’

Merkezi İngiltere’de bulunan İnsan Hakları Suriye Gözlemevi de bundan önce öldürülen 8 sivilin isimlerinin ellerinde bulunduğunu açıklamıştı.

60 bin nüfuslu Telbise sakinlerinden ismini vermek istemeyen bir vatandaş Reuters Haber Ajansı’na şunları söyledi: ‘Tanklı askerler şehrin her tarafına yayılmış durumda ve evleri yıkıyor, insanları tutukluyorlar.’

El-Restan’da de ismini vermekten çekinen bir avukat: ‘Kasabadaki ana tıbbi merkez yaralılarla dolu. Tanklardan yoğun bir şekilde ateş açıldığı için kendilerini hastaneye taşıyamıyoruz. Bu yaptıkları açık bir intikamdan başka bir şey değil.’

Elektrik, su, her şey kesik!

Avukat sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İnternet, su, elektrik, ev telefon hatları ve aynı şekilde cep telefonları hatlarının büyük kısmı kesik. Bu, ordunun genelde şehirleri basmadan önce kullandığı klasik bir yöntem!’

Öte yandan Suriyeli aktivistler, güvenlik güçlerinin 12 çocuğu taşıyan okul otobüsüne ateş açması sonucunda Hacer El-Hatip isimli bir çocuğun ve 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsmini vermek istemeyen hukukçu bir aktivist 100’ün üzerinde yaralının Suriye’nin üçüncü büyük şehrindeki ulusal ve askeri hastaneye taşındığını söyledi.

Bir başka Suriyeli gösterici de geçtiğimiz Pazar günü El-Restan ve Telbise şehirleri ile Humus ve Hama Şehirleri arasında kalan Dir Mola köyünün onlarca tank tarafından sarıldığını, tankların Humus ve Hama Şehirleri arasındaki yolu kestiklerini ifade etti.
Suriye resmi haber ajansı da öldürülen 4 güvenlik gücü görevlisinin haberini şöyle verdi: ‘Telbise’de silahlı terörist cemaat üyelerinin yakalanması ve adalete teslim edilmeleri için çıkan çatışmalarda 4 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.’

Diğer taraftan Arap ve Türk aktivistler Suriye rejiminin şiddetli saldırılarına maruz kalan Suriye halkının 50 yıllık kölelikten ve zulümden kurtulması için ‘Suriye halkı için özgürlük filosu’ adı altında Facebook üzerinden ortaklaşa bir kampanya başlattı. Kampanya için hazırlanan bildiride Suriye halkına seslenilerek ‘Biz buradayız, tüm dünya halkları sizin yanınızda’ denildi. Kampanyanın IHH gibi derneklerle de iletişime geçilip uluslararası boyuta taşınarak Suriye halkına fiili anlamda fayda getirmesi temenni ediliyor. İşte kampanyanın Arapça ve Türkçe sayfalarının linkleri: