Bir zamanların diktatoru hüsnü mübarek kafesin içinde hesap veriyor

Ortadoğu'da 'Arap Baharı'nın ikinci durağı Mısır'ın devrilen lideri Hüsnü Mübarek, başkent Kahire'de yargılanıyor. Eski Mısır Cumhurbaşkanı, Tahrir meydanında güvenlik güçlerinin göstericilerin ölümü ile sonuçlanan sert müdahalenin hesabını verecek. Mübarek yanlıları ve karşıtları ise eylemde.
Sağlık sorunları olduğu bilinen Mısır'ın devrik liderinin tedavi altında bulunduğu Şarm El Şeyh'teki hastaneden ayrıldı, helikopterle Kahire'ye geldi, sonra da mahkemenin bulunduğu alana ambulansla getirildi.
Duruşma öncesinde hem Mübarek yanlıları hem de karşıtları mahkeme salonu yakınlarında toplandı. İki grup arasında zaman zaman arbede yaşanıyor.
Mısır'da devrimin sembolü olan Tahrir meydanında da polis geniş güvenlik önlemi alıyor.
Mübarek Kahire'deki polis akademisindeki mahkeme salonunda bir kafes içinde yargılanıyor.
Karşı karşıya kaldığı suçlamalar arasında göstericilere sert müdahale talimatını vermek ve iktidarını kullanarak malvarlığını artırmak var.
Yargılanma süreci Arap dünyası için kritik. Ayaklanma ve gösterilerle sarsılan diğer Arap ülkelerinin liderlerine de bir mesaj vermiş olacak.
Mübarek suçlu bulunursa idam cezası alabilir. Mısır'ın devrik liderinin iki oğlu Cemal ve Alaa ile eski içişleri bakanının da yargılanması bekleniyor.
11 Şubat'ta devrilen Mübarek, "Arap Baharı" başladığından bu yana Tunus lideri Zeynel Abidin Bin Ali'den sonra adalet önünde hesap veren ikinci lider.