Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane ve Erzincan Demiryolu Projesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Fazıl Çelik, Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane ve Erzincan Demiryolu Projesi'nin "son derece yanlış olduğu" iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi.Prof.Dr.Çelik, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane ve Erzincan Demiryolu Projesi ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdiğini ifade etti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik, Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane ve Erzincan Demiryolu Projesi'nin "son derece yanlış olduğu" iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi.

Prof. Dr. Çelik, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane ve Erzincan Demiryolu Projesi ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdiğini ifade etti.

Mektupla ilgili bilgi veren Çelik, Trabzon, Tirebolu, Gümüşhane ve Erzincan Demiryolu Projesini, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünün (DLH) özel bir firmaya ihale ettiği belirtti.

Çelik, 21 Aralık'ta Trabzon'da açıklanan projenin son derecede yanlış olduğunu, fizibilitesinin olmadığı ve ülke kaynaklarını heba ettiğini ileri sürerek, şöyle devam etti:

"Projenin gerek fonksiyonellik, gerek uzunluk, gerek yapım maliyeti, gerek yapım süresi, gerek arazi kullanımı, gerek proje kriterlerini karşılama, gerek bakım maliyeti, gerek işletme maliyeti ve gerekse zaman tasarrufu açılarından savunulabilir tarafı bulunmamaktadır. İhale şartnamesine 'Tirebolu ve Gümüşhane' şartının konulması, fizibilite etüdünün olmazsa olmazı olan alternatif güzergah etütlerini engellemiş ve optimum güzergah bulunamamıştır. En çok 3 milyar liralık bir bağlantı mümkünken 7 milyar liralık bir proje dayatılmıştır. Sadece kuş uçuşu 60 kilometre olan Torul-Trabzon arasına 86.5 kilometre tünel önerilmesi bile ne denli yanlış çalışılmış olduğunu göstermektedir. Zira denizden bile tünele girsek 60 kilometrelik tünelle Torul'a çıkarız. Projenin bilimsel temelleri bulunmamaktadır."

Önerilen projenin Erzincan'dan Torul'a gelerek buradan çatallaştığı, bir kolunun Trabzon'a, diğerinin ise Tirebolu'ya gittiğini kaydeden Çelik, "Yükler Tirebolu'da denize ulaşacaksa Trabzon bağlantısına, Trabzon'da denize ulaşacaksa da Tirebolu bağlantısına gerek yoktur" dedi.

Ktü'nün projeye ilişkin bazı alternatif çalışmaları olduğunu, birinci alternatiflerinin Trabzon-Arsin-Madenköy-Bayburt-Demirözü-Erbaş İstasyonu olduğu belirten Çelik, yüklenici firmanın önerdiği sadece Torul-Trabzon maliyeti olan 2,268 milyar lira ile Arsin-Erbaş güzergahının neredeyse hepsinin inşa edilebilecek durumda olduğunu savundu.

Demiryolu güzergahının Erzincan'ın doğusundaki Erbaş istasyonundan Arsin ve Trabzon Limanı'na geldikten sonra sahilden 80 kilometre ile Tirebolu'ya devam ettirilebileceğini ifade eden Çelik, bu bağlantının da gelecekte sahilden planlanan demiryolu güzergahına oturduğunu, böylece bir taraftan önerilen projeye göre çok ciddi bir tasarruf sağlanırken, diğer yandan projeye Trabzon, Giresun ve Gümüşhane'nin yanında Bayburt'un da dahil olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Çelik, bir başka alternatif çalışmalarında da projenin Erzincan'dan başlayıp Kelkit ve Bayburt ovalarından ya da daha kısa bağlantı olan Erbaş'tan Bayburt ovalarına geçilerek oradan Of ya da Rize'ye çok rahat bağlanılabileceğini belirterek, "Bütün bu gerçekler irdelenmeden yapılmış olan fizibilite etüdünün gerçekçi olması mümkün değildir ve de inancım odur ki belli kişilerin yönlendirmesine matuftur" diye konuştu.

Kendisinin Trabzon'un Maçka ilçesinden olduğunu ancak Maçka'dan geçen güzergahı savunmadığını kaydeden Çelik, "Zira yöre milliyetçisi değil, bilim adamıyım. Bilim ve ülke menfaatleri Tirebolu diyorsa Tirebolu, Of diyorsa Of tercihimdir. Bu işlerin hatır gönül işi olmaması gerekir. Böylesine önemli projeler yapılırken üniversitelere danışılmaması ne büyük talihsizliktir- Bu millet bu üniversiteleri ne diye finanse etmektedir" ifadelerini kullandı.

Yüksek hızlı tren hamlesinin kendilerini gerçekten heyecanlandırdığını dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

"Bugüne dek bu ülkede demiryolu yapma iradesi gösteren sadece üç lider olmuştur. Birincisi bugünkü demiryolu ağımızın yaklaşık yarısını inşa ettiren 2. Abdülhamit Han, ikincisi ise diğer yarısını inşa ettiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bazıları, siyasi gailelerle demiryolu yapımının 1950'de bittiğini iddia etse de istatistikler 1940-50 arasında yapılan demiryolunun sadece 300 küsur, 1950-60 arasında ise sadece 400 küsur kilometre olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Atatürk'ten sonra bugüne dek kimse demiryolu yapma iradesi göstermemiş olup bu iradeyi son olarak Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan göstermiş bulunmaktadır. Ancak projelerin çok detaylı ve alternatifli olarak araştırılması, araya kasıtlı ellerin girmemesi, kaynakların heba edilmemesi ve başta üniversiteler olmak üzere herkesten destek ve katkı alınması şarttır. Zat-ı alinizden talebimiz, DLH'nin yaptırdığı yanlış projeye el koymanız ve doğru projenin ortaya çıkması için çalışma başlatmanızdır."