Dindarlık dini darlık, bağnazlık değildir

Diyanet Başkanı Görmez, son günlerde kamuoyu gündemini meşgul eden “dindarlık” tartışmaları hakkında twitterdan açıklama yaptı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son günlerde kamuoyu gündemini meşgul eden “dindarlık” tartışmaları hakkında twitterdan açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dindarlık, yaratıcıya saygılı, yaratıklara şefkatli ve merhametli olmaktır. Dindarlık; tevazudur, muhabbettir; husumet ve kibir değildir” ifadelerine yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in dindarlığı tanımladığı diğer twitleri ise şöyle:

“Dindarlık, herkesin iman, hikmet ve hakikat denizinden avuçlayıp içebildiğidir. Ummanın kendisi değildir. Dinin bizatihi kendisi hiç değildir.

Dindarlık; yaratıcıya, kendimize, bütün insanlara ve bütün evrene karşı dürüst, adil, ahlaklı ve samimi olmaktır.

Dindarlık, başkasını aşağı, hor, hakir görmek değildir. Dindarlık, dinî darlık, bağnazlık, ötekini tanımamak hiç değildir.

Dindarlığın en temel ilkesi, içtenlik ve samimiyettir. Sanal, görsel ve gösterişçi dindarlık, gerçek dindarlık değildir.

Dindarlık, yaratıcıya saygılı, yaratıklara şefkatli ve merhametli olmaktır. Dindarlık; tevazudur, muhabbettir; husumet ve kibir değildir.”