Genç hukukçulardan Said-i Nursi'li anayasa

3 üniversitenin hukuk fakültesi öğrencileri, kapağına Said-i Nursi'nin fotoğrafını koydukları anayasa taslağını Meclis komisyonuna sundular.

2012-04-03
İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nda faaliyet gösteren Genç Hukukçular Topluluğu, dün, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaydı.

Bilkent, Galatasaray ve Marmara üniversitelerinden hukuk fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu topluluk, komisyona, Said-i Nursi’nin fotoğrafını kapak yaptıkları taslak metni verdi.

Sunumda, "Allah’ı bırakıp da birbirimize Rab edinmeyelim. Artık doğruluk sapıklıktan apaçık ayrılmıştır" ayetlerine gönderme yapıldı.

Bülent Sarıoğlu imzasıyla Hürriyet gazeetsinde yer alan habere göre, ayetlerden alıntılarla hazırlanan taslakta, 'sanal ahlaksızlık' tanımıyla internetin sınırlanması ve zinaya ceza verilmesi istendi.

Haberde, "Bediüzzaman Said-i Nursi’nin Görüşleri Çerçevesinde Talep ve Temenniler" başlıklı taslaktan bazı alıntılar yer aldı:

— Cumhuriyet, insanın insana ilah olmasını engelleyecek bir mahiyette olmalıdır.

— Özgürlüklerin sınırsızlığı anarşizmdir.

— Zinanın serbest olması, reel ve sanal ahlaksızlığın yaygınlaşmasına müsaade edilmesi, özgürlük değil gençlerin yani milletin geleceğinin esaret altına alınmasıdır.

— Kendi ülkesindeki misyonerlik faaliyetlerinden kuşku duyup engellemeye çalışan bir devletin diğer ülkelerde camiler açıp hocalar görevlendirmesi tutarsız bir davranıştır.

— Başörtüsü gerek öğrenciler gerekse kamu personeli için serbest olmalıdır.

— Laiklik dinin vicdanlara hapsolması değildir.

— Devlet okullarında seçmeli ders olarak yerel dillerin var olması demokratik ve rasyoneldir.

— Başörtülü bir kimsenin milletvekili olmasının uygulamadaki engelleri kaldırılmalıdır.

— Profesyonel yaşama denk gelen iki ibadet vaktine engel olunması vahşi kapitalizmdir.

— Ortaöğrenim kurumlarında cuma namazına gitmek isteyen öğrenciye engel olunmamalıdır.

— Milli kumar, milli içki, aşırı silahlanma ve atıl yatırımlar olmamalıdır.

— Milletvekilleri TBMM yeminlerini kutsal kitapları üzerine yapabilmelidir.


"SİZ DE İLAH YARATIYORSUNUZ"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart toplantıda söz aldı ve öğrencilerin vakıf yerine topluluk ismiyle komisyona başvurmasını eleştirdi.

Kart, "Kimliğinizi niye saklıyorsunuz? Biz sizi Bediüzzaman’ın talebeleri olarak da davet ederdik. Bunlara tenezzül etmeyin. Anlattıklarınızın pek çoğu insanlığın evrensel kazanımları. Bunları neden bir kişiye mal etme arayışındasınız? İnsanın insana ilah olması yanlıştır diyorsunuz ama siz de ilah yaratıyorsunuz. Biz 21’inci yüzyılı düzenlemeye çalışıyoruz siz 19’uncu yüzyılın kavramlarını kullanıyorsunuz. Sorgulayıcı olun, başkalarına tabi olmayın" şeklinde konuştu.

ntvmsnbc