Ebu Katade Londrada gözaltına alındı

Ürdün'e iadesi gündemde olan Ebu Katade bugün Londra'da bulunan evinde gözaltına alındı

1993 yılında hakkında daha sonra idam cezası istemiyle dava açılıp gıyabında mahkum edileceği Ürdün'den ayrılıp İngiltere'nin başkenti Londra'ya yerleşen Filistin asıllı, 1960 Beytullahim doğumlu din adamı ve vaiz Ebu Katade bugün Londra'daki evinde gözaltına alındı.

Usame bin Ladin'in Avrupa'daki sağ kolu olarak bilinen Ebu Katade Londra'da 7 Temmuz 2005 tarihinde gerçekleşen bombalama eylemlerinden sonra yıllarca hapis yatmış,14 Şubat 2012 tarihinde şartlı tahliye ile hapisten serbest bırakılmıştı. O tarihden bu yana ayak bileğine bağlanan elektronik kelepçe ile ev hapsinde tutuluyor, günde 2 saat evden çıkmasına izin veriliyordu.

Ürdün tarafından iadesi istenen Ebu Katade'yi İngiltere devleti daha önce iadeye teşebbüs etmiş fakat yürütme AİHM'in Ebu Katade'nin Ürdün'de işkence görebileceği ve işkence ile alınacak ifadesinin mahkemede aleyhine kullanılabileceği gerekçesi ile durdurulmuştu.

Gözaltının Ürdün devletinin Ebu Katade'nin iadesi durumunda kendisinin adil olarak yargılanacağını ilan etmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

İngiltere devletinin Ebu Katade'nin Ürdün'e iade etmeye hazırlandığı bildiriliyor.
Pressmedya