İktidar Partisinin Kadın Kolları'nın Anayasa Taslağı 'Bu Kadar Da Olmaz' dedirtti Başörtüsüne AKP çemberi

AKP Kadın Kolları, 'Kadın Bakış Açısıyla Yeni-Sivil Anayasa Çalıştayı'nın sonuç raporunu, yeni anayasa sürecine katkı sağlaması amacıyla Meclis Başkanlığı'na sundu. AKP'li kadınlar başörtüsünün 'mağduriyet' alanı olmaktan çıkartılmasını isterken yargıçlık, öğretmenlik, emniyet görevlisi gibi meslekler de başörtülülerin çalışmayabileceğini kaydettiler.

Başörtüsüne AKP çemberi

AKP Kadın Kolları, 'Kadın Bakış Açısıyla Yeni-Sivil Anayasa Çalıştayı'nın sonuç raporunu, yeni anayasa sürecine katkı sağlaması amacıyla Meclis Başkanlığı'na sundu. AKP'li kadınlar başörtüsünün 'mağduriyet' alanı olmaktan çıkartılmasını isterken şu talebi dile getirdiler: "Yeni anayasada kadınların kamu görevlerini yerine getirmesi konusunda erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, başörtüsü, dini ve siyasi simgelerin burada problem teşkil etmemesi yönünde bir hüküm yer almalıdır." Özgürlükçü bir taslak gibi görünen bu raporun devamında ise oldukça dikkatleri çeken konu ise başörtülü kadınların yargıçlık, öğretmenlik ve polislik gibi mesleklerden men edilmesinin de yer alması oldu. AKP'nin başörtülü insanların çalışma alanlarını kısıtlamaya yönelik bu önerisine STK'lar tepki gösterdi.
AKP kendisi ile çelişiyor

Hazırlanan bu raporu değerlendiren ÖZGÜR-DER Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Şekerci: " yeni bir özgürlükçü anayasanın yapılacağı bir dönemdeyiz. Bu dönemde kısıtlayıcı değil daha çok özgür bir anayasa yapılmalıdır. Ak Parti Kadın Kollarının sunduğu anayasa taslağında başörtülü kadınlara kamuda bazı mesleklerin men edilmesini hiç mantıklı bulmuyorum. Özgür bir anayasa beklerken kısıtlayıcı bir taslak sunulması oldukça üzücü bir durum. Başörtüsü kamunun her meslek alanında serbest olmalıdır. AKP'nin hazırladığı bu taslakla kendisiyle çeliştiği de açıkça görülüyor."dedi.
Allah'ın emrine sınır belirlemek kimsenin haddi değil

"Başörtüsü Allah'ın Emridir sınırları belirlemek kimsenin haddi değildir" diyerek tepki gösteren Şekerci şöyle devam etti: "Başörtüsü Allah'ın kesin bir emridir. Bunu şurada takılsın, şurada çıkarılsın demek, alan belirlemek de kimsenin haddi değildir. Başörtüsü konusunda tamamen özgürlükçü olmalıyız. Bir öğretmende, bir ilköğretim öğrencisi de istediği takdirde başörtüsü takabilmelidir. Buna kimsenin de engel olmaya hakkı olmamalıdır."
Büyük bir saygısızlıktır

"Bu tamamen bir saygısızlıktır" diyerek tepki gösteren MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal " Ak Parti Kadın kollarının sunduğu yeni anayasa taslağında başörtülü kadınların yargıç, öğretmen, polislik gibi mesleklerden men edilmesi büyük bir saygısızlıktır. Başörtüsü özgürlüğü tüm kamu kurumlarında ve üniformalı ( astsubay, polis, yargıç vb.) mesleklerde de olmalıdır. Bu bir insan hakkıdır. Başörtülü kadınları bazı mesleklerden men etmek Ak Parti Kadın Kolları dâhil hiç kimsenin haddi değildir. Yargıç olmasın diyorlar neden? Bir başı açık yargıç ne kadar dünya görüşünü kararlarına yansıtıyorsa başı örtülü de o kadar yansıtır. Kısacası başörtüsü tüm kamu alanların da serbest olmalıdır. Bunda hiç kimse engel olmamalıdır. Engel olmak kimsenin de haddi değildir" dedi.