İslam peygamberine yönelik hakaretlerin intikamını alacağını açıklayan Taliban ve El Kaide ilk saldırsını yaptı. Taliban ülkedeki en büyük 2. üsse oldukça sofistike bir saldırı düzenledi. Saldırıda onlarca asker öldürülürken uçak ve helikopterlerin bulunduğu hangarlar ve askeri binalar ateşe verildi.

Taliban'ın saldırısını oldukça komplike ve profesyonel olarak niteleyen CIA sitesi Longwarjournal haberi okurlarına acil olarak duyurdu. İlerleyen saatlerde ayrıntıları daha da netleşecek olan saldırının 21 bin İngiliz ve Amerikan askeriniin yaşadığı Helmand'daki Camp Bastion'a düzenlendiği bildirildi.
ABD kaynakları ilk açıklamada saldırıda 2 Amerkan askerinin öldüğünü bildirdiler. ABD yaralılar hakkında henüz açıklama yapmadı. Bir grup ABD'li uzmanın hasar tespiti yapmak için kampa hareket ettikleri bildirildi. Haber kaynakları olayın oldukça ciddi bir saldırı olduğunu bildirdiler.
Jetler imha edildi binalar ve hangarlar ateşe verildi
Kampa sızan Taliban ve El Kaide savaşçılarının bir çok jeti imha ettikleri askeri binalar ve hangarları ateşe verdikleri bildirildi [Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın] saldırıda büyük maddi kayıpları verildiğini duyurdu.İSAF komutanı albay Martyn Crighton saldırganların roketler ve AK 47 silahları kullandığını belirtti. Saldırı sırasında bazı savaş uçakarının kullanılamaz hale getirildiği bildirildi. Taliban İsaf yetkililerin aksine saldırıda bir çok Apache, Chinook ve jet'in imha edildiğini onlarca Askerin öldürüldüğünü duyurdu.
Prens Harry'ye doğum günü şoku
Taliban tarafından düzenlenen saldırının oldukça planlı olduğunu duyuran [Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın].ise saldırı sırasında Prens Henry'nin 2 kilometre illerde olduğu ve saldırıda yara almadığını duyurdu. Prens Harry'nin 4 gün önce Afganistan'a geldiği bildirlmişti. Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid yaptığı açıklamada Taliban birimlerine Prens Harry'iöldürmek ya da esiretmek için direktif verdiklerini bildirmişti. Saldırı sonrası Harry'nin doğum günü programını iptal etmesi bekleniyor.
4 gün önce Afganistan'a gelen Prens Harry bugün doğum gününü kutlamayı planlıyordu.
Taliban: Bu Resullulah'ın intikamıdır
Saldırya dair şimdilik kısa bir açıklama yayınllayan Taliban saldırıda onlarca işgal askerinin öldürüldüğünü ve hedef aldıkları kampın bölgedeki en büyük ikinci işgal kampı olduğunu bildirdi. Taliban resmi sitesi Sahmadat.com'da yapılan açıklamada saldırının gece yarısı başladığı ve bir çok feda eylemcisinin operasyonda yer aldığı bildirildi. Açıklamada bir çok Apache, Chinook, ve savaş uçağının imha edildiği bildirildi.
İngiltere Savunma Bakanı da hedef olabilirdi
İngiltere Savunma Bakanı'nın da kampta olduğu ve önceki gün ayrıldığı bildirildi. Bakanın Afgan ordusuna sızan Taliban'ın eylemlerini nasıl engelleyeceklerini tartışmak amacıyla kampı ziyaret ettiği bildirildi.
Taliban ve El Kaide ABD'ye savaş alanında büyük darbeler vuruyor. İmha edilen tank ve üs sayısı yüzler hatta binlerle ifade ediliyor. Savaş ABD Rüyasını ve süper güç iddiasını tartışmaya açıyor.
Uzmanlar örgütün son dönemlerde onlarca ülkede ciddi askeri kamplar ve bölgeler edindiğini, NATO ve BM dahil hemen hemen bütün uluslararası ittifakların ve onlarca ülkenin askeri, ekonomik, ve siyasi güçlerini seferber etmelerine rağmen örgütü bir türlü yok edemediğini belirtiyorlar. Anlaşılan Küresel Cihad önümüzdeki yıllarda da Batı'nın en büyük problemi olmaya devam edecek.