İslam Dünyasını Ayağa Kaldıran Efendimize Hakaret İçeren Film

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Kıptiler tarafından çekilen ve Hazreti Peygamber'e hakaret içeren filmi kınadı.
İİT'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, ''bu tür çalışmaların mezhepler arası kini ve nefreti körüklemek için yapıldığı'' vurgulandı. Açıklamada ayrıca filmin yapımcıları, İslam dini ve diğer dinlerin kutsal değerlerine saygı göstermeye çağrıldı.
ABD'de yaşayan Kıptiler tarafından çekilen ve Hazreti Muhammed'e hakaret içeren film, Müslüman ve Hristiyanların tepkisini çekmişti.
Filmde, 11 Eylül olaylarından İslam Peygamberi sorumlu tutuluyor.
"BU FİLMİ AMERİKALILAR ÇEKTİ"
Amerika'daki Ortadoğu Özgürlükler Forumu Direktörü Mecdi Halil, ''Bu filmi Kıptiler değil Amerikalılar çekti. Ayrıca Moris Sadık bu filmle Müslümanları kızdırmaya çalışıyor'' dedi.
Mecdi Halil, Mısır dışında faaliyet gösteren Hristiyan örgütlerin de filmi kınadıklarını bildirdi. Halil, bu tür filmlerin ''provokatör amaçlı olduğunu, Müslümanların ve Hristiyanların bu oyuna gelmeyeceklerini umduklarını'' söyledi.
Evangelist Kilisesi Papazı Rafet Fikri, yaptığı açıklamada ''Kilisemiz 'bir grup cahilin' Hristiyan inancıyla bağdaşmayan utanç verici fiillerini kınamaktadır'' ifadelerini kullandı.
Başlarında, İslam'a düşmanlığıyla tanınan ve Kıpti devletinin kurucularından biri olarak görülen Moris Sadık'ın bulunduğu Amerika'da yaşayan bir grup Mısırlı, Florida eyaletinde Hz. Muhammed ile ilgili bir film yayınlayacaklarını açıklamışlardı. Filmin internette gündeme gelmesiyle başta Mısır ve Libya olmak üzere tepkilere ve protestolara neden oldu.
HRİSTİYAN AKTİVİSTLER GÖSTERİYE KATILACAK
Mısır'daki Kıpti Hristiyan aktivistler, Hz. Peygamber'e hakaret içeren filmin gösteriminin durdurulması için Kahire'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde düzenlenecek olan gösteriye katılacaklarını açıkladı.
İnsan Hakları ve Kalkınma Birliği Merkezi Basın Sözcüsü Victor Necib yerel saatle 17:00'da Amerikan Büyükelçiliği önünde düzenlenecek olan gösteriye katılacaklarını söyledi.
Savtu'l Hikme (Hikmetin Sesi) Koalisyonunun çağrıda bulunduğu Büyükelçilik önünde düzenlenecek gösterilere Nur Partisi, Selefi Davet Hareketi, Hristiyan aktivistler ve diğer partiler de katılacak.
-Kıpti Ortodoks Kilisesi de kınadı-
Mısır'daki Kıpti Ortodoks Kilisesi dün yaptığı yazılı açıklamada, yurt dışındaki bazı Mısırlıların İslam dini ve Hz. Peygamber'e hakaret içerikli film çekerek bölücülük yapmaya çalıştıklarını belirterek, ''Kilise, İslam dinine yapılan bu hakareti çok net bir şekilde kınamaktadır. Müslümanların inançlarına yönelik bu saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez. Kilise bu tür fiilleri gerçekleştirenlerle bağlantısı olmadığını açıkça ifade eder'' cümlelerine yer verilmişti.